fbpx

Basen z dzieckiem – kiedy zacząć? O czym pamiętać?

21 lutego 2017

W miarę jak poszerza się oferta zajęć na basenie dla najmłodszych, coraz więcej rodziców decyduje się na taką aktywność. Często jednak pojawiają się pytania o bezpieczeństwo, przeciwwskazania i o to, kiedy zacząć.

 

Kiedy można zacząć?

Małe dziecko wciąż ma odruchy pozwalające mu szybko dostosować się do nowych warunków zewnętrznych, jak na przykład odruch pływania: dziecko włożone do wody zachowuje spokój, nie otwiera ust, głowę utrzymuje nad wodą, a nawet wykonuje ruchy pozwalające mu się przemieścić. Gdy ten odruch wygaśnie, dziecko musi włożyć sporo wysiłku w to, aby nauczyć się zachowywać w wodzie. Wczesna nauka pływania pozwala na nabycie umiejętności przebywania w wodzie bez specjalnej nauki. Dlatego zabawy w wodzie można zacząć, gdy dziecko kończy 6 tydzień życia. Lekarze jednak zwykle polecają zaczekać jeszcze trochę – do końca 3 lub nawet 4 miesiąca. Zalecenie to wynika z tego, że układ odpornościowy dziecka jest jeszcze zbyt słabo rozwinięty jak na kontakt z wszystkim, co może napotkać w wodzie. Ważne jest, aby rodzice czuli się też pewnie w swojej roli i potrafili w sposób pewny i opanowany trzymać dziecko. My zapisaliśmy się na szkółkę gdy Kubuś miał 6 miesięcy.

 

Aby było bezpiecznie…

Zabawy w wodzie przynoszą wiele korzyści dziecku, poprawiają jego koordynację ruchową, są wspaniałą gimnastyką (szczególnie dla mięśni podtrzymujących głowę), rozwijają zmysły i oswajają z różnymi bodźcami. Jednak zanim zapiszesz dziecko na zajęcia, powinnaś skontrolować kilka rzeczy:

1.Jakie kwalifikacje ma nauczyciel?

Instruktor powinien mieć uprawnienie trenera, a choć nie ma żadnych wymagań prawnych co do pozwolenia na pracę z najmłodszymi, warto zapytać o doświadczenie (także innych rodziców, który mogą ocenić predyspozycje danej osoby).

2. Czy woda jest czysta?

Jeżeli w basenie woda jest chlorowana, to dla dziecka kontakt z nią nie będzie przyjemny, z kolei ozonowanie nie chroni wody przed wtórnym namnożeniem bakterii i konieczne jest częste wymienianie wody – warto wiedzieć, kiedy była ostania wymiana i jaka jest aktualna czystość wody.

3. Czy woda jest ciepła?

Dla małych dzieci temperatura wody musi być nieco wyższa iż normalnie, powinno to być 29°C, aby komfort cieplny pozwalał na cieszenie się pływaniem. Małe dzieci nie powinny też przebywać w wodzie zbyt ciepłej.

4. Czy łatwo wejść i wyjść z basenu?

Metalowa drabinka, gdy trzyma się na rękach małe dziecko, nie jest łatwa do pokonania, lepsze jest łagodne zejście czy schodki.

 

Przygotowania

Przygodę z basenem warto rozpocząć od konsultacji z z pediatrą (wiele pływalni wymaga nawet zaświadczenia). Basen jest niewskazany dla dzieci, które:

  • mają skórę atopową,
  • chorują na choroby zakaźne,
  • mają biegunkę,
  • refluks,
  • mocny katar,
  • są w trakcie lub po chorobie i wracają do sił.

 

Pierwsze wyjście lepiej odbyć całą rodziną, aby maluszka mogły sobie przekazywać dwie dorosłe osoby, co znacznie ułatwi wejście do wody, zapoznanie się z basenem i wszystkie zabiegi pielęgnacyjne po pobycie w wodzie.

Potrzebny Wam będzie duży, chłonny ręcznik lub szlafrok, specjalna pielucha do pływania, oliwka lub balsam (nawet gdy nie stosujemy ich na co dzień), a dla Was strój kąpielowy, klapki i ręcznik oraz pozytywne nastawienie i spokój, bo opanowany rodzic ułatwia dziecku zapoznanie się z nieznaną dla niego sytuacją.

Nasz Kubuś chodził na szkółkę przez ponad rok. Każde nasze przyjście na basen skutkowało radosnym piskiem i wyrywaniem się do wody. Aktualnie nasze dziecko ubóstwia wodę, basen i wszystko co mokre 😉

A jak jest u Was?

 


Anna Joniec-Bieniek

Anna Joniec–Bieniek

Nazywam się Anna Joniec–Bieniek. Z wykształcenia jestem magistrem farmacji, prywatnie mamą Jakuba. Na blogu poruszam prozdrowotne kwestie związane z dziećmi i dorosłymi. Wszystko w oparciu o fachowe wykształcenie i lata doświadczenia w aptece. Jestem też autorką kompendium profesjonalnej aptecznej wiedzy, czyli poradnika „Mama bez recepty”.


Komentarze

Jedna odpowiedź do “Basen z dzieckiem – kiedy zacząć? O czym pamiętać?”

  1. EBMama pisze:

    Chodzimy z naszym synem na zajęcia basenowe od 5mc życia, od jakiegoś czasu odwiedzamy tez termy. Dwulatek czuje się jak ryba w wodzie choć jeszcze samodzielnie na wodzie się nie unosi. Jest taki moment w okolicach 8-10mca życia, kiedy maluch traci odruchy związane z wodą i dopiero od tego momentu faktycznie „uczy sie” samodzielnie oswajać żywioł.

    Polecam brać 2 ręczniki dla dziecka- jeden do wytarcia, drugi do ubierania/przewijania. Jezeli idziemy indywidualnie, warto wybrać basen który ma infrastrukturę przygotowana pod dzieci- więcej niż 1 przewijak, krzesełko do karmienia, duże szatnie i zabawki dla dzieciaków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

instagram