Naprzemienne podawanie paracetamolu i ibuprofenu

27 października 2017

Jak zapewne wiesz, gorączka nie jest chorobą. Jest ona pozytywną reakcją organizmu pokazującą, że nasz organizm podejmuje walkę z chorobą. Jednak temperatura przekraczająca 38 stopni C osłabia organizm tzn. następuje większe zużycie tlenu przez tkanki, większe wytwarzanie dwutlenku węgla, metabolizm jest zwiększony, serce pracuje szybciej, dochodzi do utraty wody i elektrolitów. W takiej sytuacji powinniśmy mu pomóc podając leki przeciwgorączkowe.

Jak zapewne pamiętasz z poprzedniego artykułu o lekach przeciwgorączkowych (znajdziesz go TUTAJ) u dziecka możesz zastosować syrop, krople lub czopki zawierające:

  • paracetamol,
  • ibuprofen.

Większość z Was podczas gorączki u dziecka stosuje tylko produkt z paracetamolem lub tylko produkt z ibuprofenem. Ja również tak robię najczęściej. Jednak czasem, gdy gorączka u mojego dziecka nie chce się obniżyć, stosuję paracetamol na przemian z ibuprofenem.

 

Badania

Jak wykazały badania, zastosowanie naprzemienne preparatów z paracetamolem i ibuprofenem, pomaga szybciej zwalczyć gorączkę i zmniejsza ryzyko działań niepożądanych przez zmniejszenie dobowej dawki każdego z leków.

w 2006r. w Izraelu E.M. Sarrell, E. Wielunsky, H.A. Cohen przeprowadzili badanie na grupie 480 gorączkujących dzieci w wieku od 6 do 36 miesięcy.

Dawki leków jakie zastosowano, to odpowiednio:

  • w grupie nr 1- paracetamol w dawce 12,5mg/kg mc co 6h
  • w grupie nr 2- ibuprofen w dawce 5 mg/kg mc co 8h
  • w grupie nr 3- paracetamol (w dawce 12,5mg/kg mc) na przemian z ibuprofenem (w dawce 5 mg/kg mc) co 4 godziny.

Naprzemienne podawanie ibuprofenu i paracetamolu (160 dzieci – grupa 3) w stosunku do podawania jedynie ibuprofenu (160 dzieci – grupa 2) lub paracetamolu (160 dzieci – grupa 1) wykazało:

  • mniejszą średnią gorączkę u dzieci przyjmujących oba preparaty naprzemiennie,
  • mniejsze nasilenie stresu i bólu u dzieci przyjmujących oba preparaty naprzemiennie,
  • mniejszą liczbę dawek leków przeciwgorączkowych u dzieci przyjmujących oba preparaty naprzemiennie,
  • większą redukcję liczby dawek leków przeciwgorączkowych przyjętych między 2. a 1. dniem oraz między 3. a 2. dniem leczenia, u dzieci przyjmujących oba preparaty naprzemiennie,
  • mniejsze ryzyko nawrotu gorączki w 5. dniu od rozpoczęcia leczenia u dzieci przyjmujących oba preparaty naprzemiennie.

Wynika z tego, że naprzemienne podawanie paracetamolu i ibuprofenu co 4 godziny jest skuteczniejsze w leczeniu gorączki u dzieci w wieku 6–36 miesięcy niż monoterapia tymi lekami.

 

Schemat

Poniżej grafika przedstawiająca jak dokładnie podawać oba leki na przemian. Oczywiście zaczynasz od godziny która Tobie pasuje, pamiętając że kolejny raz podajesz lek (o innym składzie) za 4 godziny np.

08:00 paracetamol

12:00 ibuprofen

16:00 paracetamol

20:00 ibuprofen

24:00 paracetamol

04:00 ibuprofen

 

 


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

instagram

Dołącz do mnie na Facebooku