fbpx

Rak prostaty – objawy, diagnostyka i leczenie. Zadbaj o swojego mężczyznę!

31 października 2017

Zakładam, że czytając mój blog, jesteś kobietą. Świadomą siebie, swoich potrzeb i swojego zdrowia. Kobietą, która regularnie (mniej lub bardziej, ale jednak 😉 ) odwiedza swojego ginekologa, wykonuje cytologię, sprawdza swoje piersi. Która, idąc do obcej osoby jaką jest lekarz, jest w stanie rozebrać się i dać sobie zajrzeć w najbardziej intymne części swojego ciała. Której narządy rodne podczas porodu obejrzało kilka osób. Jest wstyd, skrępowanie, strach. Jednak robisz to dla siebie, dla rodziny, dla zdrowia, dla życia!

Spójrz teraz na swojego męża/partnera/syna. U ilu z Was Wasz mężczyzna bada się regularnie? Ilu Waszych mężczyzn poszłoby samych z siebie do urologa, aby się przebadać. Ilu z nich bez skrępowania zdjęłoby spodnie i oddało swoją najcenniejszą część ciała w ręce lekarza, tzn. wg nich innego faceta?

No właśnie, niewielu!

Dlatego piszę ten post z myślą o Was drogie Panie, bo tylko Wy macie realny wpływ na zachowanie swoich mężczyzn. To Wy musicie pomóc im zadbać o ich zdrowie, gdyż żaden macho nie przyzna się, że coś mu dolega i sam bez powodu nie pójdzie do lekarza.

Dziś, że tak powiem, będzie z grubej rury. Rak prostaty. Podstępny, początkowo rozwija się bezobjawowo, a od pojawienia się pierwszych komórek nowotworowych do wystąpienia widocznych symptomów nowotworu może upłynąć nawet kilkanaście lat.

 

Prostata – co to jest?

Gruczoł krokowy, prostata lub stercz to różne nazwy tego samego narządu należącego do układu męskich narządów płciowych. Wielkością przypomina kasztana, tworząc obwódkę dookoła cewki moczowej. Wydziela płyn, który wraz z wydzieliną pęcherzyków nasiennych oraz z plemnikami tworzy spermę.

Powyżej 30. roku życia prostata zaczyna się rozrastać w różnym tempie, w stopniu nieznacznym lub większym. Łagodny jej rozrost czasami może prowadzić do zwężenia cewki moczowej, a to z kolei stanowi przeszkodę dla odpływu moczu i może być przyczyną groźnych chorób nerek i pęcherza. Przerost leczy się operacyjnie lub farmakologicznie.

W odróżnieniu od łagodnego przerostu prostaty, o wiele groźniejszy jest jej rak. Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów z 2014 roku wynika, że w Polsce jest on drugim, po raku płuc, najczęściej występującym nowotworem u mężczyzn.

Rak prostaty rozwija się bardzo powoli, często przez wiele lat nie dając żadnych objawów. Od pojawienia się pierwszych komórek nowotworowych do wystąpienia objawów upływa nawet kilkanaście lat, dlatego ważne są wszelkie metody które pozwalają na wczesne wykrycie choroby.

 

Rak prostaty – czynniki ryzyka 

Czynniki predysponujące do wystąpienia zachorowania na raka prostaty to:

  • wiek – częstość występowania raka prostaty wzrasta wraz z wiekiem,
  • dziedziczność – ryzyko zachorowania jest ponad dwukrotnie wyższe u mężczyzn, których ojciec lub brat chorował albo choruje na ten rodzaj nowotworu,
  • rasa czarna,
  • otyłość i dieta wysokotłuszczowa.

 

Jakie są objawy raka prostaty? 

Przez wiele lat rak prostaty rozwija się bezobjawowo. Gdy już się pojawią, najczęstsze objawy raka prostaty u mężczyzn to:

  • potrzeba częstego oddawania moczu,
  • wrażenie niepełnego opróżnienia pęcherza,
  • trudności w oddawaniu moczu,
  • krew w moczu,
  • ból i pieczenie w trakcie wypróżnienia,
  • trudności z wypróżnieniem,
  • ból pleców w okolicy miednicy i na poziomie kręgów piersiowych,
  • zaburzenia erekcji,
  • krew w spermie.

 

Diagnostyka – jakie badania na prostatę wykonać?

Wykrycie raka prostaty na wczesnym etapie zwiększa szanse na jego wyleczenie. Każdy mężczyzna po 45. roku życia, a w sytuacji wystąpienia raka w rodzinie – po 40-tym, powinien przynajmniej raz na rok wykonać u urologa badanie raka prostaty .

Podstawowymi metodami pozwalającymi na rozpoznanie raka prostaty są:

  • badanie per rectum, czyli ocenia gruczołu krokowego palcem przez odbytnicę,
  • oznaczenie poziomu PSA we krwi. PSA jest białkiem wytwarzanym przez komórki gruczołu krokowego, jednak jego podwyższone stężenie we krwi nie jest jednoznaczne z rozpoznaniem raka. Jego stężenie rośnie po wytrysku, przy stosowaniu niektórych leków czy przy łagodnym przeroście lub zapaleniu stercza, przy cewnikowaniu pęcherza moczowego, ultrasonografii przezodbytniczej czy biopsji gruczołu,
  • transrektalna ultrasonografia (TRUS), czyli nieinwazyjna metoda pozwalająca na analizę objętości narządu i pomagająca w rozpoznaniu zmian zapalnych i nowotworowych,
  • biopsja, czyli nakłucie igłą i pobranie chorej tkanki a następnie rozpoznanie (lub wykluczenie) raka gruczołu krokowego na podstawie badania mikroskopowego,
  • Rezonans magnetyczny (MRI), czyli najbardziej czułe badanie oceniające gruczoł krokowy, które pozwala na ocenę budowy gruczołu krokowego, jak również umożliwia określenie obszarów budzących podejrzenie w kierunku raka oraz ocenę ich agresywności.

 

Jak leczyć raka prostaty? 

Obecnie stosuje się nowoczesne metody leczenia raka prostaty, a wybór leczenia jest uzależniony od stopnia zaawansowania nowotworu i ogólnego stanu zdrowia Pacjenta.

Metody stosowane w celu wyleczenia to:

  • leczenie operacyjne,
  • radioterapia, czyli naświetlanie lub zastosowanie radiofarmaceutyków, czyli leków zawierających substancje czynne będące związkami promieniotwórczymi. Radiofarmaceutyki podawane są dożylnie lub doustnie. Stosowane są głównie podczas leczenia przy przerzutach komórek nowotworowych do kości. Gromadzą się one w różnych tkankach, emitując promieniowanie tylko w tych, gdzie ich działanie jest podobne np. izotopy stosowane w leczeniu przerzutów do kości są podobne w budowie do wapnia, dlatego łatwo ulegają wbudowaniu w obszary o intensywnych zmianach w tkance kostnej. A dzięki temu, że gromadzą się w kościach mogą bezpośrednio oddziaływać na nowotwór.Wszystkich informacji na temat radioterapii oraz przerzutach raka prostaty dowiesz się ze strony RakProstaty.pl
  • Hormonoterapia, czyli zablokowanie produkcji męskich hormonów płciowych (androgenów) lub/i blokowania ich działania w organizmie.
  • Chemioterapia, czyli podanie kombinacji leków zwalczających komórki nowotworowe.

 

Rak prostaty – profilaktyka. Co robić, żeby zmniejszyć ryzyko zachorowania? 

Profilaktyka raka prostaty u mężczyzn powinna polegać na prowadzeniu zdrowego stylu życia, stosowaniu lekkostrawnej diety oraz wysokiej aktywności fizycznej . A ponieważ najczęściej rak prostaty rozwija się bezobjawowo, a od pojawienia się pierwszych komórek nowotworowych do wystąpienia widocznych symptomów nowotworu może upłynąć nawet kilkanaście lat, powinni wykonywać badania kontrolne, które mogą wykryć nowotwór w początkowej fazie, kiedy to można z nim skutecznie walczyć.

Kochane, dbajcie o zdrowie Waszych mężczyzn, a Wy Panowie nie znienawidźcie mnie za ten artykuł. Bo to tylko dla Waszego dobra!


Anna Joniec-Bieniek

Anna Joniec–Bieniek

Nazywam się Anna Joniec–Bieniek. Z wykształcenia jestem magistrem farmacji, prywatnie mamą Jakuba. Na blogu poruszam prozdrowotne kwestie związane z dziećmi i dorosłymi. Wszystko w oparciu o fachowe wykształcenie i lata doświadczenia w aptece. Jestem też autorką kompendium profesjonalnej aptecznej wiedzy, czyli poradnika „Mama bez recepty”.


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

instagram