fbpx

Leki po których nie można prowadzić samochodu

30 marca 2018

Masz dzisiaj zły dzień. Całą noc spędziłaś przed komputerem chcąc dokończyć zaległe zlecenie, Twoje maleństwo miało gorszą noc, przez co spałaś dwie godziny, a Twoje oczy z bezsilności wołają o pomoc? A może boli Cię głowa, walczysz z zatokami, starasz się jak możesz, a ból brzucha nie mija? Problemów zdrowotnych, może być co nie miara. Zapewne, jak u większości, jednym z najskuteczniejszych sposobów na pozbycie się problemu jest tabletka. Bierzesz, po kilkunastu minutach ból mija i myślisz, że możesz zdobywać świat. Czy tak jednak jest w rzeczywistości?

Dziś o zażywaniu leków w odniesieniu do prowadzenia pojazdów. Podpowiem Ci, których leków nie powinno się zażywać, które nie są bezpieczne za kółkiem, po jakich absolutnie nie powinnaś prowadzić samochodu.

 

Nie bez powodu na wielu ulotkach leków pojawia się informacja o jeździe samochodem i obsłudze maszyn. Nie bez powodu, ktoś taką wiadomość Tobie podaje. Prawda? Wydaje Ci się, że czujesz się już rewelacyjnie, że mała tabletka przecież nie może mieć wpływu na Twoją zdolność kierowania samochodem, bo jak to możliwe? A jednak! Wiele leków ma bardzo poważne konsekwencje, które de facto mogą mieć wpływ na Twoje zdrowie, a nawet i życie.

 

Lista leków, po których nie można prowadzić samochodu

 

Leki przeciwbólowe

Najczęściej przez nas zażywane, prawda? Boli głowa, mamy bóle menstruacyjne, czujemy kłucie w nodze. Tabletka przeciwbólowa i możemy działać dalej.

O ile po zwykłym ibuprofenie czy paracetamolu będzie wszystko ok, to niestety po silnych opioidowych lekach przeciwbólowych dostępnych na receptę już niekoniecznie. Okazuje się, że na wielu ludzi tabletki zawierające np. tramadol działają usypiająco. Człowiek robi się ospały, obniża mu się koncentracja, popada w zmęczenie, nad którym nie może zapanować.

Kilka lat temu moja mama miała problemy z barkiem. Chodziła obklejona tape’ami, dostawała zastrzyki, ale ból był okropny. Po całonocnej podróży do Chorwacji postanowiła zażyć przepisany lek zawierający właśnie tramadol. Ogólnie przespała tydzień urlopu 😉

Zaśnięcie za kółkiem jest najczęstszą przyczyną wypadków. Czy wsiadając więc do auta masz świadomość, że taka mała tabletka może mieć wpływ na to, jak za chwilę będzie wyglądała Twoja droga do pracy, na zakupy, po dzieci do przedszkola? No właśnie.

W przypadku nieopioidowych leków przeciwbólowych substancją która jest czasem dodawana do nich, aby nasilić ich działanie, jest kofeina. Ktoś, kto nałogowo pije kawę np. jak ja 😉 nie odczuje jej dodatku w żaden sposób. Natomiast u kogoś kto kofeinę zna tylko z opowiadań mogą wystąpić zaburzenia koncentracji, kołatanie serca, drżenie rąk itp.

Przykładami leków zawierających oprócz substancji przeciwbólowej dodatkowo kofeinę są:

  • Coffepirine,
  • Dampiryna,
  • Etopiryna,
  • Excedrin MigraStop,
  • Solpadeine,
  • Apap Extra,
  • Panadol Extra.

Bierzesz tabletkę przeciwbólową – nie wsiadaj za kierownicę!

 

Aviomarin

 

Tabletki Aviomarin zna chyba każdy. Mając chorobę lokomocyjną, są one jednym z najskuteczniejszych sposobów, by trasę z punktu A do punktu B, jakoś przetrwać. I choć jest to typowy lek do ,,samochodu”, to niekoniecznie dla kierowców. Zażywając go, stajesz się senna, możesz mieć zawroty głowy, zaburzenia koncentracji. Co z tego więc, że będziesz się lepiej czuła, bo nie wymiotujesz, jeśli i tak za kierownicę się nie nadajesz, bo zagrażasz i sobie i innym uczestnikom ruchu.

Bierzesz Aviomarin- nie wsiadaj za kierownicę!

 

Doustne leki przeciwalergiczne

 

Walczysz z alergią, kiedy tylko rozpoczyna się sezon? Na samą myśl o pyłkach czy kurzu, czujesz się już źle? Ten problem znany jest niejednej z nas. Wieczny katar, piekące oczy, swędząca skóra. Bierzemy leki przeciwalergiczne, które nam pomogą, ale czy zdajmy sobie sprawę, że mogą wpłynąć na naszą jakość jazdy. Niestety część z tych leków otumania. Sprawia, że chce Ci się spać, czujesz chroniczne zmęczenie, masz problem, by się skupić na czymkolwiek. Jak więc chcesz wtedy kierować?

Zanim więc następnym razem weźmiesz tabletkę na alergię i wsiądziesz za kółko, sprawdź, do jakich grupy należy i czy po jej zażyciu nie będziesz miała problemów.

Leki przeciwhistaminowe dzielimy na 2 grupy.

 

Leki przeciwhistaminowe I generacji

 

Wywołują:

  • senność,
  • zaburzenia koncentracji,
  • wydłużenie czasu reakcji.

Należą tu takie leki jak:

  • difenhydramina (Apap Noc),
  • prometazyna (Diphergan, Polfergan),
  • klemastyna (Clemastinum),
  • hydroksyzyna (Atarax, Hydroxizinum),
  • ketotifen (Ketotifen).

 

Leki przeciwhistaminowe II generacji

 

Są bezpieczniejsze od poprzedników, jednak w niewielkim stopniu mogą wpływać na koncentrację i wywoływać senność, dlatego podczas ich stosowania również należy zachować ostrożność. Nowsze leki przeciwhistaminowe II generacji (lewocetyryzyna, desloratadyna i feksofenadyna) są przez niektórych autorów zaliczane do osobnej, III generacji leków, nie wpływających na sprawność psychofizyczną.

Do tej grupy należą m.in. takie leki jak:

  • cetyryzyna (Alermed, Allertec, Amertil, CetAlergin, Zyrtec),
  • lewocetyryzyna (Cezera, Contrahist, Lirra, Xyzal, Zenaro),
  • loratadyna (Claritine, Flonidan, Loratan),
  • desloratydyna (Aerius, Aleric Deslo, Dasselta, Delortan, Deslodyna, Dynid, Hitaxa, Jovesto),
  • feksofenadyna (Allegra, Fexofast, Telfast, Telfexo).

Pamiętaj jednak, aby nie wsiadać za kółko po pierwszym zażyciu leku, bowiem nie możesz być pewna, jak organizm zareaguje i czy np. po lekach III generacji nie będziesz spać jak suseł.

 

Leki nasenne i uspokajające

 

Leki nasenne i uspokajające, jak sama nazwa wskazuje działają wyciszająco i są zabronione dla kierowców. Przed drogą nie powinnaś brać więc silnych leków dostępnych na receptę, ale również popularnych, uspokajających, ziołowych tabletek, w których znajdziesz takie surowce jak np.:

  • kozłek lekarski, czyli waleriana,
  • wyciąg z szyszek chmielu,
  • melisa.

Stosujesz leki uspokajające czy nasenne- nie wsiadaj za kierownicę.

 

Krople do oczu

 

Z pewnością jesteś jedną z tych kobiet, którym zdarza się, że używają krople do oczu. Nawilżenie, oczyszczenie, pomoc dla podrażnionych oczu. Wpuszczamy kropelkę i już po chwili jest lepiej. Ale czy zdawałaś sobie kiedyś sprawę z tego, że takie krople mogą mieć wpływ na Ciebie i na Twoją jazdę samochodem? Jazda po zaaplikowaniu kropli może skończyć się naprawdę bardzo źle. Krople z tetryzoliną mogą powodować pieczenie, łzawienie, czy zaczerwienienie oczu. Jedziesz i nagle widzisz słabiej, masz oczy pełne łez, nie możesz zahamować tarcia ich. Przecież to idealna sytuacja do spowodowania wypadku. Zaburzenie widzenia po kroplach to często pojawiający się skutek.

Krople zawierające tetryzolinę to np.:

  • Starazolin,
  • Visine Classic,
  • Spersallerg (na receptę).

Stosując krople do oczu- nie wsiadaj za kierownicę!

 

Tabletki na katar

 

Wyobraź sobie, że nagle masz uczucie, jakby zaraz Twoje serce miało Ci wyskoczyć. Rozszerzają Ci się źrenice, pojawia się nadwrażliwość na światło, opóźnienie reakcji i zaburzenia koncentracji.

Takie działanie chyba nie byłoby zbyt przyjemne, kiedy prowadzisz auto, stoisz w korku, musisz być skupiona na drodze. A czy wiesz, że niektóre leki na katar mogą właśnie takie skutki powodować. Jeśli w ich składzie znajduje się pseudoefedryna, wiele z nas może tak zareagować. Jak wtedy być dobrym kierowcą?

Należą tu m.in. takie preparaty zawierające pseudoefedrynę w swym składzie, jak:

  • Apselan,
  • Sudafed,
  • Acatar Zatoki,
  • Infex Zatoki,
  • Nurofen Zatoki,
  • Cirrus,
  • Gripex,
  • Tabcin Trend,
  • Actifed,
  • Acatar Acti-Tabs.

Bierzesz leki na katar- nie siadaj za kierownicą!

 

Leków, których nie powinnaś zażywać jadąc samochodem jest naprawdę wiele i jestem przekonana, iż zażywając niektóre z nich, nawet nie zdajesz sobie sprawy z tego, że mogą powodować na tyle poważne skutki uboczne, że jako kierowca nie będziesz w stanie prowadzić samochodu ostrożnie i przede wszystkim bezpiecznie. Leki powyżej to najczęściej występujące, ale oprócz nich źle na jakość jazdy mogą wpływać również inne.

I na sam koniec, tak, jak na jednego działa to, na innego, coś innego, tak samo jest w przypadku leków. Być może na Ciebie zupełnie nie działa zażycie leku przeciwbólowego i czujesz się po nim rewelacyjnie, ale już Twoja koleżanka może mieć zdecydowanie inne objawy. Jeśli więc zażywasz leki, zastanów się dwa razy zanim wsiądziesz za kółko. Może lepiej zamówić taksówkę, wsiąść do autobusu, czy podjechać do pracy dwa przystanki tramwajem. Głowa Ci nie spadnie, szpilka się nie urwie, a może uchronisz się przed nieszczęściem, które może wisieć w …samochodzie.


Anna Joniec-Bieniek

Anna Joniec–Bieniek

Nazywam się Anna Joniec–Bieniek. Z wykształcenia jestem magistrem farmacji, prywatnie mamą Jakuba. Na blogu poruszam prozdrowotne kwestie związane z dziećmi i dorosłymi. Wszystko w oparciu o fachowe wykształcenie i lata doświadczenia w aptece. Jestem też autorką kompendium profesjonalnej aptecznej wiedzy, czyli poradnika „Mama bez recepty”.


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

instagram