fbpx

Butelka do karmienia noworodka – jaką wybrać? Na co zwracać uwagę?

14 maja 2018

Wybór butelki do karmienia dziecka nie jest wcale tak łatwym zadaniem, jak mogłoby się nam na pierwszy rzut oka wydawać. Dawniej nasze mamy i babcie nie miały wyboru. Jeden produkt, jedno rozwiązanie, a więc i tym samym zero dylematów i problemów. A dziś? Dziś wybór po prostu powala na kolana, a my młodzi rodzice stojąc przed półką pełną różności popadamy w całkowite szaleństwo i dezorientację. No bo która butelka dla mojego dziecka okaże się być tą najlepszą?

Jeśli karmimy piersią, problemu nie mamy. Nasze dziecko otrzymuje to, co dla niego po prostu najlepsze. Jeśli jednak z jakichkolwiek przyczyn nie możemy karmić lub czasem musimy zostawić maluszka pod czyjąś opieką, butelka to element priorytetowy w wyprawce naszego niemowlaka. Jakie są więc ich rodzaje? Które są warte wyboru, na jakie powinniśmy zwrócić uwagę?

Wielkość

Jak wiemy, małe dziecko nie potrzebuje dużej ilości mleka jednorazowo, dlatego też nie ma potrzeby kupowania butelek o dużej pojemności. Przez pierwsze cztery miesiące wystarczą takie o pojemności do 150ml. Najlepiej posiadać takich dwie sztuki. Im dziecko starsze, a więc im większe jego zapotrzebowanie na jedzenie, tak też można zdecydować się kupić już te większe do 220 mililitrów. Te małe zaś zostawić możemy do podawania wody lub herbatki.

Materiał

Jeśli w grę wchodzą butelki, na rynku dostępne są ich trzy rodzaje: szklane, plastikowe, jak również i silikonowe. Tutaj wszystko tak naprawdę zależy od tego, na co rodzic postawi. Szklane najłatwiej utrzymać w czystości, w pełni dbając o ich higienę, ale są one dobre dla tych malutkich dzieci, gdy rodzic karmi je sam. Dla starszych są już niebezpieczne, bo jak wiadomo szkło, po prostu może się zbić. Najczęściej wybierane są te plastikowe, ale te szybko się odbarwiają i z ich higieną nie jest już tak prosto, jak w przypadku szklanych. Jeśli więc kupujemy, warto pamiętać o tym, by systematycznie je wymieniać na nowe. Na szczęście nie kosztują wiele.

kształt

Tutaj nie ma to większego znaczenia. Kształt po prostu ma wpływ na naszą wygodę trzymania. Jedni wybierają tradycyjne, proste, inni decydują się na profilowane, z uchwytami, z dziurką. Warto przed zakupem zastanowić się nad tym, czy łatwo taką butelkę będzie się nam czyściło, czy bez problemu wsypiemy do środka mieszankę mleka. W zależności od tego, czy kupujemy butelkę dla noworodka, czy starszego dziecka, kształt musimy dostosować do jego wieku.

smoczek

Sama butelka to jedno, ale w niej najważniejszą rolę odgrywa sam smoczek. Nie każde dziecko chwyci każdy rodzaj smoczka, nie z każdego będzie umiało w odpowiedni sposób pić.

Wyróżnić możemy między innymi smoczki:

  • ze względu ma materiał – kauczukowe i silikonowe,
  • ze względu na budowę – dynamiczne, jak również i antykolkowe.

Silikonowe i kauczukowe różnią się między sobą materiałem i trzeba wypróbować tak naprawdę na zasadzie prób i błędów, które dziecku przypadnie do gustu bardziej. Dokładne porównanie tych smoczków znajdziecie w TYM wpisie.

Jeśli chodzi o antykolkowe, posiadają one dodatkową dziurkę, dzięki której następuje odpowietrzenie. Jeśli więc noworodek męczy się z kolkami, warto takie właśnie smoczki wypróbować.

A dynamiczne? Takie smoczki idealnie sprawdzają się, jeśli uzupełniamy karmienie piersią z butelką. Tutaj, aby mleko leciało, dziecko musi ssać, a więc wykonuje taki sam odruch, jak przy karmieniu piersią. I na koniec będąc w temacie smoczków do butelek, trzeba pamiętać również o tym, że są trzy szybkości przepływu mleka. Te najmniejsze dzieci muszą pić mleczko z butelki ze smoczkiem o małym przepływie, aby się nie zakrztusiły. Im dziecko starsze, tym przepływ może być większy.

atesty

Nigdy nie kupujcie Drodzy Rodzice butelek, które nie posiadają atestów i odpowiednich certyfikatów. Wiele jest na rynku produktów ,,podobnych”, które nijak mają się do bezpiecznych butelek dla maluszków. Te niewiadomego pochodzenia stanowią niebezpieczeństwo dla dzieci, a więc chcąc zaoszczędzić kilka złotych, możemy narazić zdrowie naszego dziecka. Czy więc się to opłaca? Z pewnością nie.

Czystość

Kiedy już mamy butelkę wybraną, kiedy zdecydowaliśmy na konkretny model, daną firmę, warto pamiętać o jeszcze jednej, zasadniczej kwestii- HIGIENA. Butelki, jak również i smoczki muszą być w odpowiedni sposób myte. Czysta butelka i niepogryziony smoczek to podstawa. Butelki i smoczki myjemy od razu po karmieniu, gdyż pozostawienie resztek powoduje rozwój bakterii, które mimo późniejszego umycia, nie są w stanie w pełni z tej butelki zniknąć. Myjemy płynem do naczyń, a przed samym karmieniem, zarówno butelkę, jak również i smoczek, wyparzamy w wodzie. I na koniec, butelkę wymieniamy średnio co 2 miesiące.

A więc jaka?

 

Marek na rynku jest wiele. Jedne bardziej znane, inne mniej. Są jednak wśród szerokiej gamy produktów takie rozwiązania, które cieszą się nienaganną opinią i z których rodzice maluszków są w 100% zadowoleni. Wśród butelek znaleźć można między innymi takie firmy jak Dr Browns, Tommee Tippee, Canpol Babies czy Avent.

Wybór jest ogromny i każdy rodzic zapewne musi przetestować różne rozwiązania, zanim postawi na to, co okaże się być dla dziecka najlepsze. Jednym uda się od razu trafić w dziesiątkę, inni będą musieli nieco więcej się nagłowić, by dziecku dogodzić.
Pamiętaj, butelka to ważny dodatek w życiu Twojego maluszka.
Staraj się więc zrobić wszystko, by wybrać dla niego to, co najlepsze.


Anna Joniec-Bieniek

Anna Joniec–Bieniek

Nazywam się Anna Joniec–Bieniek. Z wykształcenia jestem magistrem farmacji, prywatnie mamą Jakuba. Na blogu poruszam prozdrowotne kwestie związane z dziećmi i dorosłymi. Wszystko w oparciu o fachowe wykształcenie i lata doświadczenia w aptece. Jestem też autorką kompendium profesjonalnej aptecznej wiedzy, czyli poradnika „Mama bez recepty”.


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

instagram