fbpx

Jak leczyć chrapanie – poznaj najlepsze sposoby na chrapanie!

25 sierpnia 2018

Osoby mające problem z chrapaniem, ba, osoby śpiące obok kogoś z problemem chrapania doskonale wiedzą, jak uciążliwą to może być przypadłością. Sama śpię koło takiego typa, więc wiem jak to „smakuje” 😉

Najpierw cicho, potem coraz głośniej, coraz dłużej. W wielu sytuacjach kobieta z mężczyzną śpią w oddzielnych sypialniach, gdyż problem chrapania jest tak duży, iż uniemożliwia swobodny sen. Ale czy do tego trzeba się po prostu przyzwyczaić? Tak żyć? Czy nie ma sposobów na to, by z chrapaniem móc sobie poradzić?

Dziś wszystko co w temacie chrapania każdy mający z tą przypadłością problem powinien wiedzieć. Skąd, dlaczego, jak działać, co robić? A że obawiam się, iż Waszym chrapiącym Mężczyznom to nie przeszkadza, wszystko w Waszych rękach drogie Panie!

 

Kto jest poszkodowany? Czy chrapanie jest niezdrowe?

Jeśli jednak myślisz, że chrapanie to tylko problem dla Ciebie, gdyż nie możesz spać, to jesteś w błędzie. Chrapanie to przede wszystkim zaburzenia snu, które prowadzą do niedotlenienia organizmu. Jeśli człowiek chrapie, jego sen nie daje tego, co czas snu dawać powinien. Osoby chrapiące śpią płytko, wybudzają się, a tlen dociera do komórek ciała w zdecydowanie mniejszej ilości. To wszystko dalej objawia się spadkiem formy, złym samopoczuciem, roztargnieniem i ciągłym chronicznym zmęczeniem.

 

Dlaczego chrapiemy? Przyczyna chrapania

Chrapanie nie bierze się znikąd. Zawsze jest jakaś przyczyna tego, że człowiek chrapie i jeśli mamy z tym problem, powinniśmy jak najszybciej to zmienić.

Najczęstszą przyczyną chrapania jest zmniejszenie napięcia i zapadanie się tkanek miękkich gardła – podniebienia i języczka. Przepływające powietrze natrafia na opór, co wywołuje charakterystyczne odgłosy, czyli nasze chrapanie.

Najczęściej chrapią osoby pijące alkohol i palące papierosy.

Drugą grupą są ludzie cierpiący na otyłość.

Jeśli problem występuje należy zacząć od wyeliminowania czynników mogących powodować taki stan rzeczy.

Koniec z nadmiarem alkoholu, z tytoniem. Czas również na zdrową dietę, która w dużej mierze wpływa na ten stan rzeczy.

A jeśli to wyeliminowaliśmy, a problem dalej występuje?

Kolejną z przyczyn może być nieprawidłowa drożność nosa lub dolegliwości ze strony gardła. Wiotkie części gardła, podniebienie miękkie i języczek wprawiane są w drgania poprzez powietrze. I te właśnie drgania powodują taki, a nie inny odgłos.

Jeśli chrapanie występuje u dzieci, zazwyczaj związane jest to z przerostem migdałków. W każdej z tych sytuacji konieczna jest wizyta u lekarza laryngologa.

 

Jak leczyć chrapanie? 

Jeśli w grę wchodzą problemy związane z niewłaściwym trybem życia, w pierwszej kolejności to właśnie nad nimi musisz pracować, by je wyeliminować. Jeśli ważysz za dużo, konieczna jest natychmiastowa zmiana diety. Zacznij się ruszać, postaw na pięć zbilansowanych posiłków dziennie, omijaj niezdrowe produkty. Im lepsza będzie Twoja forma i im mniejszy będzie wskaźnik BMI, z pewnością zauważysz znaczącą różnicę.

Ponadto, jeśli palisz papierosy, postaraj się przestać palić. Nie tylko dlatego, że chrapiesz.

Jednak co dalej, jeśli problem nie znika?

Wówczas konieczna jest wizyta u lekarza laryngologa i szereg badań, które będą miały na celu znalezienie przyczyny chrapania i tym samym jego wyeliminowanie. Najczęściej w pierwszej kolejności wykonuje się badanie poligraficzne snu, którego celem jest sprawdzenie, czy dana osoba nie choruje na bezdech senny. Dodatkowo można również wykonać tomografię dróg oddechowych i badanie drożności nosa. Dzięki takim działaniom można bowiem zlokalizować miejsce, w którym drogi oddechowe się zwężają. W zależności od tego, gdzie jest problem, takie też rozwiązania się stosuje, a jest ich naprawdę bardzo dużo.

 

Co na chrapanie? Leczenie chrapania

Do sposobów na leczenie chrapania zaliczyć możemy między innymi:

  • Aparat na chrapanie– zakładamy aparat na zęby, co powoduje wysunięcie języka bardziej do przodu, co z kolei zapewnia wzięcie odpowiedniego wdechu. Wibracja tkanek jest mniejsza, a więc chrapanie również przybiera dużo słabszą formę.
  • Maski tlenowe– zakładamy na nos i na usta. Za pomocą pompy i rurki, otrzymujesz pod ciśnieniem odpowiednią ilość powietrza. Dzięki temu zwężone gardło jest rozpierane, a bezdechy nocne wyeliminowane.

W niektórych przypadkach lekarze decydują się na konkretne zabiegi chirurgiczne, których celem jest całkowite pozbycie się naprawdę dużego problemu. I tak możemy tutaj wyróżnić następujące działania:

  • Septoplastyka– zabieg stosowany na krzywą przegrodę nosa. Polega na usunięciu fragmentów, które są skrzywione i odpowiednim wymodelowaniu tej właśnie przegrody.
  • Snoreplastyka iniekcyjna- zabieg stosowany przy nieprawidłowościach na podniebieniu. W daną część podniebienia wstrzykuje się odpowiednią ilość roztworu sodowego siarczanu tetradecylu, który ma na celu usztywnić tkanki wiotkie, dzięki którym nie będą one już tak wibrowały.
  • Laser diodowy kontaktowy– zabieg stosowany przy nieprawidłowej budowie fałdów nosowych, podniebienia miękkiego lub migdałków podniebiennych. Stosujemy tutaj laser diodowy, który ma na celu odparowanie nadmiaru tkanek.
  • Technika pillar– zabieg wykonywany przy nieprawidłowościach na podniebieniu. Wprowadza się implanty, które podniebienie usztywniają.
  • RFITT/CELON, inaczej termoablacja prądami zmiennej częstotliwości radiowej– zabieg stosowany w obrębie nosa, języka, podniebienia, jak również i migdałków. W rozwiązaniu tym stosuje się laser diodowy lub elektrodę radiofalową. Pod wpływem wysokiej temperatury tworzy się blizna, która usztywnia tkanki i zmniejsza ich objętość.
  • Zespolenie językowe– zabieg wykonywany metodą AIRVACE AIRvanc, w którym następuje przesunięcie nasady języka do przodu i usunięcie części tkanek, przez które nie może dostać się odpowiednia ilość powietrza. Stosunkowo inwazyjny zabieg, który stosuje się, jeśli żadne inne metody nie pomagają.

 

Czy chrapanie jest niebezpieczne? Konsekwencje chrapania

Jeśli wcześniej Twój problem był bagatelizowany, mam nadzieję, iż po przeczytaniu tego artykułu zrozumiesz, że jest to naprawdę dolegliwość wymagająca leczenia.

Skutki chrapania mogą być naprawdę bardzo poważne w swoich konsekwencjach.

Po pierwsze bezdech, który pojawia się wtedy, gdy chrapanie trwa zbyt długo, a człowiek nic sobie z tego nie robi. Poziom saturacji obniża się nawet do 70%, gdzie u zdrowego człowieka wynosi 95%. Brak wystarczającej ilości tlenu powoduje między innymi bóle głowy, senność, ciągłe zmęczenie i rozdrażnienie.

Mało?

Niewielu wie, ale chrapanie wpływa również na erekcję. Dodatkowo osoby chorujące na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu serca czy na nietolerancję glukozy, mają zdecydowanie gorsze objawy tych chorób, jeśli do tego chrapią.

A co jeszcze?

Zawał serca, udar mózgu, a u małych dzieci zdecydowanie gorszy rozwój w porównaniu z rówieśnikami.

Chrapanie to naprawdę poważny problem, który w żadnym wypadku nie możemy bagatelizować. Jeśli on występuje, działajmy! Koniec z używkami i niezdrowym trybem życia. Koniecznie wizyta u lekarza laryngologa, odpowiednia diagnoza i stosowne leczenie. To podstawa, by móc przekonać się, iż bez chrapania życie może być naprawdę dużo łatwiejsze, przyjemniejsze i zdecydowanie bardziej zdrowe.

 

A jak jest u Was?

Kto u Was nie może spać? 😉


Anna Joniec-Bieniek

Anna Joniec–Bieniek

Nazywam się Anna Joniec–Bieniek. Z wykształcenia jestem magistrem farmacji, prywatnie mamą Jakuba. Na blogu poruszam prozdrowotne kwestie związane z dziećmi i dorosłymi. Wszystko w oparciu o fachowe wykształcenie i lata doświadczenia w aptece. Jestem też autorką kompendium profesjonalnej aptecznej wiedzy, czyli poradnika „Mama bez recepty”.


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

instagram