fbpx

Pielęgnacja pępka noworodka

12 lutego 2017

Pępowina to „rurka”, która bezpośrednio łączy łożysko matki z płodem i za jej pośrednictwem dostarcza substancje odżywcze oraz tlen, za to usuwa szkodliwe produkty przemiany materii. Gdy dziecko przychodzi na świat, nie jest już potrzebna, dlatego odcina się ją. Dawniej pępowinę zawiązywano na supełek, teraz używa się do tego specjalnej spinki. Przed wyjściem ze szpitala lekarz tę spinkę zdejmuje, a po jakimś czasie pozostały kikut zasycha, twardnieje, aż w końcu odpada. Czasem dzieje się to już po kilku (5-15) dniach, ale zdarza się, że trwa to nawet do 3 tygodni. Jak pielęgnować pępek noworodka?

 

Jak pielęgnować pępek noworodka (a konkretniej kikut pępowiny)?

Pielęgnacja pępka noworodka, który jest podatną na zakażenie częścią ciała budzi u młodych rodziców sporo obaw. Rzeczywiście, należy go traktować jak gojącą się ranę i przestrzegać kilku zasad:

  • Po porodzie powinnaś jak najwcześniej otrzymać dziecko. Karmienie i przewijanie maleństwa to idealny sposób na to, abyś przekazała mu niechorobotwórcze bakterie – flora ta jest obecna na skórze każdego człowieka i zabezpiecza przed zakażeniem groźniejszymi bakteriami.
  • Jak przemywać pępek noworodka? Raz na dobę powinnaś oczyścić kikut jałowym gazikiem zamoczonym w przegotowanej wodzie. Jeśli kikut się zabrudzi, również należy go umyć. Po umyciu pępowinę należy osuszyć (dotykając tkaniną, a nie pocierając nią) i zostawić do wyschnięcia. Kikut musi być czysty i suchy.
  • Do przemywania pępka noworodka nie stosuj alkoholu – nadmiernie wysusza on skórę. Nie używaj też roztworu wodnego gencjany – choć dezynfekuje, to także mocno barwi i jeśli w rankę wda się zakażenie, jego objawy mogą pozostać niezauważone, bo zmieniony będzie kolor skóry.
  • Używaj pieluch, które mają przygotowane wycięcie na pępek. Jeśli takich nie masz, możesz odpowiednio naciąć pieluszkę, aby nie ocierała wrażliwego miejsca i nie była dla niego mokrym kompresem.

Pierwsza kąpiel noworodka – czy można zamoczyć kikut pępowiny?

Pierwsza kąpiel w domu to dla młodych rodziców duży stres. Czasem nawet zwlekają z pierwszą kąpielą i myją dziecko myjką, aby za wszelką ceną uniknąć zamoczenia kikuta.  Jednak zamoczenie go w trakcie kąpieli nie jest niebezpieczne, a delikatne umycie go wodą z mydłem nawet wskazane. Bardzo ważne jest jednak późniejsze osuszenie go.

Jak pielęgnować pępek po odpadnięciu kikuta? Kiedy wybrać się do lekarza?

Każda pępowina prędzej czy później odpadnie, jeśli jednak jej stan niepokoi rodziców, powinni skonsultować się z lekarzem. Natomiast pilny kontakt z nim jest konieczny, gdy u nasady pępowiny pojawia się krew lub ropna wydzielina, okolica jest zaczerwieniona, obrzęknięta lub narasta nierówna tkanka. Niepokojący jest także nieprzyjemny zapach. Objawy te mogą wskazywać na zapalenie okołopępkowe i wymagają leczenia, zdarza się, że nawet szpitalnego.

A czy Wy miałyście jakieś problemy z pielęgnacją pępuszka Waszego szkraba?


Anna Joniec-Bieniek

Anna Joniec–Bieniek

Nazywam się Anna Joniec–Bieniek. Z wykształcenia jestem magistrem farmacji, prywatnie mamą Jakuba. Na blogu poruszam prozdrowotne kwestie związane z dziećmi i dorosłymi. Wszystko w oparciu o fachowe wykształcenie i lata doświadczenia w aptece. Jestem też autorką kompendium profesjonalnej aptecznej wiedzy, czyli poradnika „Mama bez recepty”.


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

instagram