fbpx

Co można robić, a czego nie w czasie okresu? Sprawdź!

08 czerwca 2020

Miesiączka, okres, menstruacja. Te trzy nazwy oznaczają jedno – trudny czas dla większości kobiet. Pojawia się ból brzucha, rozdrażnienie, senność, brak koncentracji czy nerwowość.

Wiele z nas ogranicza podczas okresu wszelkie aktywności i przyjemności związane ze sportem lub seksem. Jednak czy słusznie?

Na temat miesiączki istnieje wiele tzw. „faktów”, które niekoniecznie mają wiele wspólnego z rzeczywistością, dlatego najwyższy czas rozwiać wątpliwości!

 

Seks podczas okresu – czy jest możliwy?

Tak, domyślam się że ten punkt szczególnie interesuje płeć męską 😉

Panowie możecie wiwatować – oczywiście, że można 😉

Jednak podczas uprawiania seksu w trakcie menstruacji musicie przestrzegać dodatkowych zasad higieny przed i po stosunku. Krew menstruacyjna to idealna pożywka dla bakterii, dlatego, wzrasta ryzyko pojawienia się infekcji albo zarażenia się chorobami przenoszonymi drogą płciową. Dobrym  rozwiązaniem jest zastosowanie prezerwatywy, która będzie barierą chroniącą przed infekcjami i chorobami.

Pamiętaj też, że w czasie miesiączki szyjka macicy jest podrażniona, natomiast pochwa staje się wrażliwa na otarcia.

Istnieją też ograniczenia, dotyczące wyboru pozycji – z oczywistych względów kobieta nie powinna być wówczas na górze.

U kobiet seks podczas okresu ma dobre działanie – poprawia nastrój, odpręża, a także może łagodzić miesiączkowy ból.

 

Czy podczas okresu można zajść w ciążę?

Niestety można.

Plemniki znajdujące się w drogach rodnych kobiety zachowują zdolność do zapłodnienia przez minimum 3 dni. W przypadku rozregulowanego z różnych przyczyn (np. stres, przeziębienie, odchudzanie, podróże) cyklu, seks podczas okresu może doprowadzić do zapłodnienia.

Chociaż ryzyko zajścia w ciążę podczas okresu jest znacznie mniejsze, niż w przewidywanym terminie owulacji, żadnego dnia cyklu nie można uznać w 100% za niepłodny.

Warto więc pamiętać o zabezpieczeniu nawet w trakcie okresu.

 

Czy można zarazić się wirusem HIV przez stosunek podczas okresu?

Seks w czasie miesiączki niesie dużo większe ryzyko zarażenia się chorobami przenoszonymi drogą płciową. Kontakty seksualne w tym czasie zwiększają ryzyko zakażenia zarówno kobiety, jak i mężczyzny.

Krew  miesiączkowa, podobnie jak sperma i wydzielina z pochwy, zawiera bakterie i wirusy odpowiedzialne za choroby takie jak: HIV, kiła czy chlamydioza.

W czasie miesiączki organizm kobiety wydziela złuszczoną śluzówkę macicy, co powoduje podrażnienia szyjki i pochwy i ułatwia wirusom i bakteriom przedostanie się do układu krążenia. Dlatego podczas stosunku, zwłaszcza w trakcie miesiączki, należy korzystać z prezerwatyw.

 

Miesiączka a sport – czy można ćwiczyć podczas okresu?

Jak najbardziej w trakcie miesiączki możesz uprawiać sport. Jednak pamiętaj, że znaczny wysiłek fizyczny może przejściowo zwiększyć intensywność krwawienia. Unikaj intensywnych, mocno obciążających organizm ćwiczeń. Możesz ćwiczyć krócej i wykonywać lżejsze ćwiczenia.

 

Okres a wizyta u dentysty – czy można iść do dentysty podczas miesiączki?

No niestety można, gdyż nic, nawet okres, nie zwalnia z obowiązku dbania o zęby.

Pamiętaj jedynie, że podczas okresu mamy znacznie niższy próg bólu, przez co możemy odczuwać go silniej. Przy plombowaniu możesz więc bez skrępowania poprosić o znieczulenie.

Jeśli jednak czeka Cię  wyrywanie zęba, lepiej odczekaj kilka dni, aby nie doszło do obfitego krwawienia. Po miesiączce krwawienie po wyrwanym zębie będzie mniejsze, a rana zdecydowanie szybciej się zagoi.

 

Czy podczas okresu można piec i gotować? Miesiączka a przesądy

Dawniej panowała taka zasada, że podczas okresu nie powinno się piec ciast czy kisić ogórków, bo nic z tego nie wyjdzie. Dlaczego?

Może dlatego, że kobiety podczas okresu są bardziej niespokojne, rozdrażnione i nie mogą się skoncentrować.  Albo żeby mieć kilka dni odpoczynku od garów 😉 A tak naprawdę to nie wiadomo 😉

Ja optuję za tym, żeby podczas „tych” dni w ogóle nic w domu nie robić 😉

 

Podpaski czy tampony?

Chociaż tampony są wygodniejsze niż podpaski i wiele kobiet nie wyobraża sobie bez nich życia, ich używanie może nieść ze sobą ryzyko wystąpienia Zespołu Wstrząsu Toksycznego, który jest poważną infekcją ogarniającą cały organizm i może skończyć się w nielicznych przypadkach nawet śmiercią. Dlatego tak bardzo ważna jest regularna wymiana tamponów.

 

Badanie moczu podczas okresu

Choćbyś nie wiem jak się starała, to mocz pobierany do badania podczas okresu, najprawdopodobniej będzie zanieczyszczony krwią z dróg rodnych, co w konsekwencji sprawi, że uzyskane wyniki będą zafałszowane. Dlatego wykonywanie tego badania podczas okresu jest niewskazane.

 

Globulki i leki dopochwowe, a miesiączka

Podczas okresu nie powinnaś stosować globulek ani innych leków dopochwowych. Musisz zaczekać, aż krwawienie ustanie i dopiero wtedy zacząć stosować dany produkt. Zawsze poinformuj swojego lekarza o okresie, gdyż w tej sytuacji może on przepisać inną postać leku (o ile istnieje oczywiście), żeby złagodzić objawy choroby na czas trwania miesiączki.

 

Okres w ciąży

U niektórych kobiet zdarza się, że przez kilka pierwszych miesięcy ciąży występuje miesiączka. Jeśli przydarzy się to również Tobie poinformuj o tym pilnie swojego lekarza.

 

Miesiączka, a gorące kąpiele

W „tych” dniach powinnaś ograniczyć wieczorny relaks w gorącej wodzie.

Oczywiście czasie miesiączki należy dbać szczególnie o higienę intymną – przemywać się, brać częściej prysznic, jednak gorąca kąpiel to nie to czego potrzebujesz.

Woda o wysokiej temperaturze obniża ciśnienie tętnicze, mogąc osłabić organizm.

Ponadto rozszerza naczynia krwionośne powodując mocniejsze krwawienie, a czasami nawet również krwotok. Możesz poczuć się osłabiona, a nawet zemdleć.

 

Opalanie i solarium podczas okresu

Niestety opalanie, zarówno na słońcu, jak i w solarium, jest niewskazane.

Podobnie jak w gorącej wodzie, opalając się rozszerzają się  naczynia krwionośne, co może zwiększyć krwawienie albo nawet doprowadzić do krwotoku.

Podczas okresu zwiększa się również wrażliwość skóry na działanie promieni UV. W tych dniach łatwiej więc o oparzenia oraz przebarwienia skóry.

 

Sauna a miesiączkowanie – przeciwwskazanie?

Wizyty w saunie, z tych samych powodów, co gorące kąpiele czy opalanie, są przeciwwskazane podczas okresu.

 

Czy alkohol nasila krwawienie podczas okresu?

Wypicie alkoholu powoduje zmiany w układzie krążenia, które sprzyjają nasileniu krwawienia.

 

Depilacja woskiem podczas miesiączki

Depilacja woskiem w czasie miesiączki nie ma żadnych przeciwwskazań. W przypadku depilacji bikini należy jedynie zabezpieczyć się przy pomocy tamponu.

Pamiętaj jednak, że podczas okresu wrażliwość na ból zwiększa się i depilacja szczególnie wrażliwych miejsc może Ci sprawić dużo bólu.

 

Oddawanie krwi, a miesiączka – czy można zostać dawcą krwi podczas okresu?

Podczas miesiączki oraz 3 dni po jej zakończeniu nie powinnaś oddawać krwi. W związku z tym, że podczas okresu tracisz jej ok. 35 ml lub więcej, to dodatkowa utrata krwi w stacji krwiodawstwa może mieć negatywny wpływ na Twój organizm i doprowadzić do nadmiernego osłabienia czy omdleń.

 

Czy można farbować włosy podczas miesiączki?

Zapewne nieraz słyszałaś, że farbując włosy podczas okresu, kolor nie wyjdzie tak, jak powinien. Nie jest to prawda, ponieważ zmiany hormonalne, zachodzące w ciele kobiety w czasie miesiączki, w żaden sposób nie wpływają na włosy tak, by miały one w mniejszym stopniu poddać się procesowi koloryzacji.

 

Pływanie i basen a okres – czy można pływać w tym czasie?

Oczywiście, że możesz.  Woda Cię zrelaksuje, odpręży i rozluźni napięte mięśnie. Jedyne o czym musisz pamiętać to tampony 🙂

 

Palenie papierosów i miesiączka

Możesz, ale nie powinnaś. Według ekspertów ze Światowej Organizacji Zdrowia składniki dymu tytoniowego przyspieszają proces degeneracji jajników, co stanowi przyczynę wcześniejszego (2-5 lat) wkroczenia w okres klimakterium.

 

Podróżowanie w trakcie okresu 

W sytuacji, gdy zmieniasz strefy: klimatyczną i czasową, cały twój organizm, również układ hormonalny ulega rozregulowaniu. Miesiączka może opóźnić się nawet kilkanaście dni albo pojawić wcześniej, przy zmianie klimatu na cieplejszy.

Jednak menstruacja nie jest przeciwwskazaniem do podróży i jeśli podczas okresu czujesz się dobrze i możesz normalnie funkcjonować, zwiedzaj świat i baw się dobrze!

 

Aspiryna na okres – czy jest dozwolona?

Aspiryna jest lekiem  rozrzedzającym krew. Przyjęcie zbyt dużej dawki tego leku podczas okresu może doprowadzić do krwotoku.

 

Karmienie piersią a miesiączka

Pewnie nieraz słyszałaś, że tak długo jak karmisz piersią okres nie wystąpi. Oczywiście może tak być, ale nie musi.

Wiele kobiet nie ma miesiączki przez cały okres karmienia piersią, jednak u wielu innych karmiących mam miesiączka może się pojawić już po 6 tygodniach po porodzie (np. ja byłam taką „ szczęściarą” 🙂 ). Oczywiście u wszystkich mam okres nie będzie wpływał na laktację i jeśli wystąpi możesz nadal karmić piersią.

 

A co w sytuacji gdy okres się spóźni lub nie wystąpi?

Czasem każdej z nas zdarza się, że okres się spóźni lub wystąpi jedynie plamienie. Zazwyczaj nie oznacza to nic groźnego, jednak gdy sytuacja się powtarza powinnaś poinformować lekarza. Co i dlaczego może Ci się przydarzyć?

 

Brak okresu – czy to ciąża?

Brak okresu nie zawsze oznacza ciążę, choć zapewne taka jest Twoja pierwsza myśl. Druga i trzecia też 🙂

Jednak, gdy test ciążowy wyjdzie negatywnie, spóźniający się okres może być skutkiem:

  • stresu,
  • zmiany klimatu,
  • spadku lub wzrostu wagi,
  • intensywnego wysiłku fizycznego,
  • nadczynności czy niedoczynności tarczycy,
  • odstawienia tabletek antykoncepcyjnych,
  • cukrzycy,
  • stosowania niektórych leków.

 

Nieregularne miesiączki

Nieregularne miesiączkowanie uważa się za prawidłowe podczas pierwszych dwóch lat osiągania dojrzałości płciowej oraz gdy zaczyna się przekwitanie.

Jednak w przypadku dojrzałych kobiet, w tej sytuacji,  powodem są zwykle zaburzenia hormonalne: nadmiar wytwarzanej prolaktyny lub niedobór ciałka żółtego. Przyczyną zaburzeń może być również zespół policystycznych jajników.

 

Obfite krwawienia miesiączkowe

O obfitych krwawieniach możemy mówić, gdy kobieta zużywa w ciągu dnia ponad 10 podpasek. Powodem obfitych krwawień mogą być:

  • mięśniaki macicy,
  • torbiele jajników,
  • zapalenie narządów rodnych.

 

Mam nadzieję, że rozwiałam choć część Waszych wątpliwości związanych z tym comiesięcznym czasem w Waszym życiu.

A czy Wy słyszałyście jakieś dziwne historie związane z miesiączką?


Anna Joniec-Bieniek

Anna Joniec–Bieniek

Nazywam się Anna Joniec–Bieniek. Z wykształcenia jestem magistrem farmacji, prywatnie mamą Jakuba. Na blogu poruszam prozdrowotne kwestie związane z dziećmi i dorosłymi. Wszystko w oparciu o fachowe wykształcenie i lata doświadczenia w aptece. Jestem też autorką kompendium profesjonalnej aptecznej wiedzy, czyli poradnika „Mama bez recepty”.


Komentarze

Jedna odpowiedź do “Co można robić, a czego nie w czasie okresu? Sprawdź!”

  1. thecieniu pisze:

    Moja mama miała taką zasadę, że nie można piec ciasta podczas okresu, bo nie wyjdzie. I była tak do tego przekonana i pewna, że aż w to uwierzyłam. Przeniosłam się na swoje, zapomniałam o tym i przypomniało mi się w momencie jak wyciągałam ciasto z piekarnika, a miałam akurat miesiączkę. Jak się można domyślić – wyszło super 🙂 I zawsze wychodzi dobrze, nawet jak mam okres.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

instagram