Nieprawidłowości podczas cyklu miesięcznego

04 stycznia 2018

Cykl miesiączkowy to powtarzające się regularnie zmiany zachodzące w organizmie kobiety wywołane działaniem hormonów. Długość cyklu miesiączkowego liczy się od pierwszego dnia krwawienia do ostatniego dnia przed następna miesiączką.

Jest wiele objawów występujących podczas cyklu miesiączkowego, które przydarzają się wielu z nas. Część z nich wymaga kontroli lekarza, dlatego warto wiedzieć na ich temat nieco więcej.

 

NIEPRAWIDŁOWE KRWAWIENIA

 

Powszechnie przyjmuje się, że cykl miesiączkowy trwa 28 dni. Można jednak zaobserwować różnice w długości cyklu u różnych kobiet i za normalne przyjmuje się odchylenie 21-32 dni. Prawidłowa miesiączka trwa od 3-7 dni,  a średnia utrata krwi w tym czasie to 30-80ml. Jednak nie zawsze tak jest. Pojawia się kilka typów nieprawidłowych krwawień. Są to:

krwawienie nieregularne

Najczęstszą przyczyną rzadko występujących miesiączek jest opóźniona, nieprawidłowa owulacja lub jej brak, niewydolność jajników czy zmianami w obrębie jamy macicy.

Stan taki może być spowodowany:

 • zwiększonym poziomem hormonu prolaktyny,
 • niedoczynnością przysadki mózgowej,
 • nadczynnością lub niedoczynnością tarczycy,
 • nadmiarem męskich hormonów – androgenów,
 • intensywnym odchudzaniem się,
 • zbyt dużą aktywnością fizyczną.

krwawienie zbyt obfite

Przyczyną takich krwawień mogą być zaburzenia hormonalne, obecność mięśniaków w macicy jak również przerost lub zapalenie błony śluzowej macicy. Pamiętaj, że obfite, przedłużające się miesiączki prowadzą do powstania niedokrwistości, czego skutkiem jest osłabienie, zawroty głowy, duszność i senność.

krwawienie skąpe 

Skąpe miesiączkowanie to mała utrata krwi, jedno- lub dwudniowe miesiączki albo plamienia zamiast miesiączki. Może występować w przypadku:

 • niewydolności ciałka żółtego,
 • cyklu bez jajeczkowania,
 • czynnościowej niewydolności podwzgórza,
 • zespołu policystycznych jajników,
 • hiperprolaktynemii,
 • niecałkowitego wykształceniu się jajników,
 • zespołu przedwczesnego wygasania czynności jajników.

krwawienie po stosunku

Krwawienie po stosunku to zazwyczaj niewielkie plamienie z dróg rodnych, które pojawia się tuż po współżyciu i nie ma związku z miesiączką. Mogą to być ślady krwi lub podbarwiony krwią śluz z pochwy.

Gdy wystąpi u Ciebie nie zwlekaj z wizytą u ginekologa, gdyż może mieć to poważne konsekwencje.

Plamienia pojawiające się po stosunku mogą być objawem:

 • schorzeń pochwy lub szyjki macicy, których najczęstszą przyczyną jest tzw. nadżerka szyjki macicy.Przy nieprawidłowej cytologii szyjki macicy (również przy cytologii prawidłowej, gdy utrzymują się plamienia po stosunku) wykonywana jest kolposkopia, czyli badanie szyjki macicy pod mikroskopem wbudowanym w lampę ginekologiczną. Polega na obejrzeniu szyjki macicy za pomocą wziernika ulokowanego w pochwie. Badanie to pomaga ustalić miejsce pobrania wycinka szyjki macicy, dzięki któremu decyduje się o zakresie leczenia.Przy prawidłowej cytologii nadżerkę usuwa się, gdy jest duża i powoduje zakażenia pochwy, nasilone upławy lub krwawienia. Usunięcie wykonuje się za pomocą krioterapii (zamrożeniu), laseroterapii lub poprzez zabieg chirurgiczny.
 • polipy szyjki macicy,
 • atrofia błony śluzowej pochwy, czyli zanikowe zapalenie pochwy,
 • endometrioza,
 • zapalenie szyjki macicy,
 • zapalenie pochwy,
 • rak szyjki macicy,
 • choroby weneryczne.

Krwawienie międzymiesiączkowe

U niektórych kobiet może pojawiać się niewielkie plamienie w środku cyklu miesięcznego. Przyczyną jest spadek poziomu estradiolu pojawiającego się zaraz po owulacji, infekcje narządów płciowych lub mięśniaki macicy.

 

UPŁAWY

 

To nieprawidłowa wydzielina pochwowa, objawiająca się zmienioną ilością, konsystencją, kolorem lub zapachem. Nieprawidłowa flora oraz infekcje pochwy zdarzają się często wpływając na komfort życia kobiety, na współżycie z partnerem, a także w konsekwencji na zajście w ciążę.

Objawami zakażenia pochwy są m. in.: bóle, obrzęki, pieczenie, swędzenie, bolesność  i tkliwość podczas stosunku.

Do najczęstszych zakażeń pochwy należą:

bakteryjne zapalenie pochwy

Wywołane jest przez zmianę proporcji bakterii w pochwie. Objawem jest biało – szara, obfita wydzielina oraz często nieprzyjemny zapach, nasilający się po stosunku.  Może być przyczyną zapalenia przydatków (jajników, jajowodów oraz więzadeł macicy), bolesnych stosunków lub też poronień. Do rozpoznania tego schorzenia konieczny jest wymaz z pochwy. Leczeniem jest antybiotykoterapia.

grzybica pochwy

Infekcja, która charakteryzuje się gęstą, białą, serowatą, bezwonną wydzieliną pochwową.  Objawy to: pieczenie, swędzenie, bolesność, zaczerwienienie w okolicy pochwy, rzadko bóle przy oddawaniu moczu. Grzybica często występuje u kobiet w ciąży i z cukrzycą, a także po antybiotykoterapii. Leczenie polega na podawaniu tabletek doustnych oraz/lub globulek dopochwowych.

chlamydia

Zakażenie bakterią Chlamydia trachomatis przebiega w większości bezobjawowo, a jeśli już pojawią się objawy to jest to obfita, żółto-zielona, pienista wydzielina o nieprzyjemnym zapachu. Choć zakażenie to dotyczy szyjki macicy, to bakterie mogą przedostawać się do macicy i jajowodów wywołując tam zapalenie. Bakterie wykrywa się poprzez wymaz z cewki moczowej, szyjki macicy lub w próbce moczu. Zakażenie u partnera również może przebiegać bezobjawowo i prowadzić do zrośnięcia nasieniowodów, a w konsekwencji do bezpłodności. Leczenie wymagane jest u obojga partnerów i polega zastosowaniu antybiotykoterapii. Objawy jakie może dać zarażenie się bakterią, to:

 • pieczenia podczas mikcji,
 • bólu podczas stosunku,
 • krwawienie po stosunku,
 • ból w okolicy podbrzusza,
 • krwawienia z pochwy.

 

BÓLE

 

Nasilone, nietypowe, powtarzające się bóle brzucha mogą być objawem różnych schorzeń ginekologicznych.

Bolesna miesiączka

U niektórych kobiet ból w tym czasie jest tak silny, że nie pozwala im na normalne funkcjonowanie. Leczenie takich dolegliwości polega na podawaniu leków rozkurczowych i przeciwbólowych.

Jednak nie zawsze silny ból jest związany z miesiączką, może być wynikiem np. chorób jelit i wtedy będzie się on pojawiał również poza miesiączką.

Znacznie nasilony ból podczas miesiączki może również świadczyć o endometriozie. Ból pojawia się wtedy nie tylko w okolicach brzucha, ale promieniuje również do pleców i przy oddawaniu stolca.

Ból owulacyjny

Pojawia się w dole brzucha i wywołany jest przez samą owulację, czyli pęknięcie pęcherzyka jajnikowego.

Ból piersi

Napięcie i bolesność piersi występują najczęściej w drugiej połowie cyklu. Spowodowane jest to zwiększonym poziomem progesteronu w tym czasie.

Ból w czasie stosunku

Przyczyną takiego bólu mogą być infekcje pochwy, jajowodów lub jajników, braki odpowiedniego nawilżenia pochwy, zaburzenia hormonalne powodujące zmiany śluzówki pochwy, a także endometrioza.


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

instagram

Dołącz do mnie na Facebooku