fbpx

Antyperspiranty – czym są i jakie są ich rodzaje?

24 maja 2018

Każdy z nas się poci. Jeden mniej, drugi bardziej. Potliwość jest rzeczą naturalną, jednak w momencie, kiedy zaczyna ona być dla nas dyskomfortem, pojawia się problem. Osoby, które pocą się nadmiernie, starają się szukać rozwiązań, by móc sobie pomóc (wiem, niektóre się nie starają, co czuć latem w komunikacji miejskiej 😉 )

Rozwiązań jest wiele, jedne mniej, drugie bardziej skuteczne. Antyperspiranty to najczęściej wybierane opcje, dostępne od ręki, dla każdego.

Zacznijmy jednak od początku, skupmy się nad tym, czym jest pot i dlaczego się pocimy. Znajdźmy dobre antyperspiranty, rozwiążmy ich fenomen lub jego brak, pomyślmy, co będzie najlepszą dla nas opcją. Jeśli więc się pocisz i ten problem jest naprawdę duży, ten artykuł może Ci pomóc. Przeczytaj, dowiedz się tego, czego jeszcze nie wiedziałaś, bo być może wystarczy wymienić dezodorant, który jedynie maskuje zapach potu i ładnie pachnie i postawić na antyperspirant, który naprawdę eliminuje problem.
 

Co to jest pot?

 

Pot jest to wydzielina gruczołów potowych, która składa się z:

  • wody (98%),
  • soli,
  • tłuszczów,
  • mocznika,
  • kwasu moczowego,
  • amoniaku,
  • węglowodanów,
  • kwasu mlekowego,
  • związków zawierających potas, wapń, magnez i żelazo.

To, z czego składa się nasz pot, w dużej mierze zależy między innymi od naszej diety, od warunków pogodowych i klimatycznych, od występujących w naszym organizmie schorzeń, czy też od czynników hormonalnych.

 

Dlaczego pot ma nieprzyjemny zapach?

 

To, że pocąc się, zaczynamy odczuwać nieprzyjemny, bardzo specyficzny zapach, związane jest z bakteriami, które ten pot rozkładają. Żyją one na skórze człowieka i w momencie pojawienia się potu, następuje jego rozkład, stąd też ten nieprzyjemny zapach. Warto jednak wiedzieć, że zapach potu, w zależności od okoliczności jest inny. Kiedy ćwiczymy i na naszym ciele pojawia się mnóstwo potu, ten nie jest nieprzyjemny, praktycznie jest niewyczuwalny, o ile oczywiście wcześniej odpowiednio zadbaliśmy o higienę. Inny zapach ma ten, gdy się pocimy pod wpływem emocji, inny, gdy jest ciepło, jeszcze inny, gdy chodzi o jakąś chorobę.

 

Każdy z nas się poci

 

Wszyscy posiadamy gruczoły potowe i każdy z nas się poci. W procesie stałym wydzielamy jednak tego potu bardzo niewielką ilość, która jest niezauważalna i nieodczuwalna. Pocenie może jednak przybrać na sile pod wpływem ciepła. Jest Ci gorąco, a więc mamy tak zwane ,,pocenie cieplne”. Pod wpływem emocji, gdy stresujesz się, boisz, denerwujesz- tutaj mówimy o ,,poceniu emocjonalnym”. Pot wydziela się przez gruczoły potowe ekrynowe, które zlokalizowane są w całej skórze i które to mają swoje ujście w naskórku, jak również i apokrynowe, które związane są z włosem i mają ujście w kanale włosa. Jedne odpowiadają za wydzielanie potu, gdy jest nam ciepło, drugie, gdy targają nami określone emocje- jesteśmy zdenerwowani, boimy się, stresujemy…

 

Dlaczego się pocimy i czemu jest to takie ważne?

 

Pocenie związane jest z termoregulacją naszego organizmu. Pocenie to proces, dzięki któremu możemy zachować odpowiednią temperaturę ciała, stosowne pH skóry, ale i dzięki któremu możemy usunąć z organizmu szkodliwe substancje i elektrolity. Im wyższa temperatura na zewnątrz, tym pocimy się bardziej, oddając niejako temperaturę otoczeniu.

 

Antyperspirant

 

I tutaj pojawiają się antyperspiranty, które stanowią dziś najczęściej wybieraną opcję, by móc się przed nadmiernym poceniem uchronić. Oczywiście dla wielu osób, które mają ten problem znacznie większy, pojawiają się już specjalne leki, jak również i zabiegi, które mają na celu w konkretnych miejscach zatrzymać wydzielanie przez gruczoły potowe potu. Tradycyjnymi jednak sposobami są antyperspiranty, których ilość na rynku jest naprawdę ogromna.

 

Czym są antyperspiranty?

 

Antyperspiranty są to preparaty, w których głównym składnikiem jest chlorek glinu. Jakie jest więc jego działanie? Owy chlorek glinu tworzy na skórze żel, którego celem jest zwężenie gruczołów potowych, skutecznie ograniczając ich działanie. W zależności od intensywności pocenia się, antyperspiranty zawierają określoną ilość tego składnika. Im pocenie większe, tym procent chlorku glinu również powinien być większy. Wiele preparatów oprócz tego składnika posiada w składzie również dodatkowe elementy, przede wszystkim mające działanie łagodzące (panthenol, allantoina, ekstrakt z bawełny), a także substancje zapachowe i przeciwbakteryjne.

 

Rodzaje antyperspirantów

 

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów antyperspirantów i każde mają swoją określoną grupę odbiorców. Jedni wolą dany preparat w określonej postaci, drudzy zupełnie inną opcję. Na szczęście na rynku wiele jest rodzajów antyperspirantów i każdy może znaleźć dla siebie coś idealnego.

  • Sztyfty– małe, podręczne produkty, które oprócz samego blokowania potu, pielęgnują skórę. Są bezzapachowe lub też posiadają delikatny, bardzo przyjemny zapach. Najczęściej stosowane, oferowane przez różne marki, w różnych cenach.
  • Aerozol– w buteleczce, większej lub mniejszej, blokujący pocenie, ale również chłodzący i dezynfekujący. Tutaj jednak ze względu na obecność alkoholu, wiele aerozoli podrażnia. Są jednak dostępne aerozole bez alkoholu, ale z talkiem, który to wchłania pot i chroni przed pojawieniem się plam potu na ubraniu. Te jednak z kolei powodują powstawanie, szczególnie na ciemnych ubraniach, białych i bardzo widocznych zabrudzeń. Warto wówczas wśród dostępnych produktów znaleźć takie, które przed tymi zabrudzeniami ubrań nas ochronią.
  • Kremy- te rozwiązania skierowane są przede wszystkim do osób, które mają bardzo wrażliwą skórę. Oprócz bowiem składnika blokującego pot, posiadają w składzie rozwiązania, które skórę pielęgnują i chronią ją przed podrażnieniami.
  • Żele– często wybierane, doskonale hamujące pot, ale dla wielu zbyt mokre i lepkie, by były komfortowe. Żele bardzo często występują również w postaci do stosowania na dłonie i na stopy, jeśli z tymi częściami ciała mamy problem w kwestii nadmiernej potliwości.

 

Kiedy możemy powiedzieć, że antyperspirant jest najlepszy?

 

Dobry antyperspirant to taki, który przede wszystkim hamuje rozwój bakterii, a więc dzięki któremu nasz pot nie ma nieprzyjemnego zapachu, a do tego taki, który zwęża kanaliki potowe, dzięki któremu ilość potu w znacznym stopniu jest ograniczona.

 

Który wygrywa?

 

Wiele badań, testów, ile ludzi, tyle też opinii. Podstawą, by uznać konkretny za najlepszy jest wiele czynników: zmniejszenie pocenia się, wyeliminowanie nieprzyjemnego zapachu, brak plam na ubraniu, komfort jego użytkowania.

W aptece znajdziesz m.in. takie produkty jak:

  • Iwostin Aspiria, bez alkoholu, z pantenolem, allantoiną i solami aluminium,
  • SVR Spirial, zawierający 9% soli glinu, cytrynian trójetylowy, mikrosfery chłonne i alantoinę. Bez dodatków zapachowych, bez alkoholu, bez glikolu propylenowego, bez parabenów.
  • SVR Spirial Extreme, zawiera chlorki glinu i niacynamid,
  • Medispirant z allantoiną, który należy używać na czystą i osuszoną skórę na noc, przed pójściem spać. Nie zawiera alkoholu,
  • URIAGE Eau Thermale, zawiera wodę termalną Uriage i bisabolol, nie zawiera alkoholu,
  • VICHY Deo Mineral, zawiera wodę, glycol, panthenol i cynk. Bez etanolu i bez soli glinu, stosować rano po prysznicu na suchą skórę,
  • VICHY 48H, zawiera wodę termalną Vichy i chlorki glinu, bez alkoholu.
  • Ziaja Bloker, który nie zawiera parabenów, alkoholu i barwników. Należy używać przez 2-3 dni na noc, na czystą i suchą skórę pod pachami, a następnie 1-2 razy w tygodniu. Nie zawiera parabenów, alkoholu i barwników.
  • BIOLIQ DERMO, zawiera wyciąg z Onopordum acanthium i allantoinę,
  • ETIAXIL Comfort, należy stosować wieczorem na suchą nieuszkodzoną skórę. Zawiera alkohol i sole glinu, mleczan wapnia oraz uwodorniony olej rycynowy.
  • BIODERMA Sensibio Deo czerwony, zawiera opatentowany kompleks Toleridine i potuhydrat chlorku glinu, nie zawiera alkoholu. Wersja biała jest bez soli aluminium.

A jeśli to Wasi mężczyźni zmagają się z problemem potliwości, to i dla nich coś się znajdzie w aptece, np.:

  • FLOS-LEK Men,
  • NUXE Men, bez soli aluminium i alkoholu,
  • ONI SH MEN zawierający bisabolol i kumarynę,
  • Vichy Homme, w wersji do skóry normalnej i wrażliwej, oba bez alkoholu i bez parabenów,
  • ZIAJA Yego, antyperspirant zawierający sole glinu.

 

Marek jest naprawdę bardzo wiele i z pewnością każdy ma swój ulubiony preparat, a jeśli nie, warto przetestować kilka i zobaczyć, który okaże się być tym najlepszym.

A jak jest u Was? Który produkt stosujecie i Wam pomaga?

 

 


Anna Joniec-Bieniek

Anna Joniec–Bieniek

Nazywam się Anna Joniec–Bieniek. Z wykształcenia jestem magistrem farmacji, prywatnie mamą Jakuba. Na blogu poruszam prozdrowotne kwestie związane z dziećmi i dorosłymi. Wszystko w oparciu o fachowe wykształcenie i lata doświadczenia w aptece. Jestem też autorką kompendium profesjonalnej aptecznej wiedzy, czyli poradnika „Mama bez recepty”.


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

instagram