fbpx

Skład i właściwości spermy czyli wszystko co chcesz wiedzieć na temat spermy, ale wstydzisz się zapytać

29 sierpnia 2018

Temat związany ze spermą dla wielu jest niezwykle wstydliwy i krępujący co sprawia, że wielu ludzi niewiele na jej temat wie. A szkoda! Z pewnością męskie nasienie jest wartym zgłębienia tematem o którym warto dowiedzieć się nieco więcej… niż wiedzieliśmy do tej pory 😉

 

Czym jest sperma?

 

To wydzielina, która produkowana jest w jądrach, najądrzach, w pęcherzykach nasiennych, a także w gruczołach opuszkowo-cewkowych i w prostacie. Sperma wydostaje się z cewki moczowej, co ma miejsce w kulminacyjnym momencie podniecenia seksualnego, które następuje w wyniku kontaktu płciowego, masturbacji lub w przypadku młodych nastolatków w czasie snu.

 

Kiedy odkryto spermę?

 

Początki wiedzy o niej sięgają 1674 roku. Została ona odkryta przez holenderskiego uczonego Antonine van Leeuwenhoeka, który spoglądając na spermę pod mikroskopem zauważył poruszające się w niej „żyjątka”.

 

Ilość plemników

 

Produkcja spermy trwa około 2,5 miesiąca. Jądra wytwarzają plemniki, które dalej przechowywane są w najądrzach, w których dojrzewają. Wypychane są one poprzez nasieniowody w trakcie ejakulacji. Dalej przenoszone są one do prostaty i pęcherzyków nasiennych. Tam łączą się z płynem, z którą tworzą spermę, jaka wydostaje się z prącia.

W trakcie jednego wytrysku uwolnione zostaje około 2-5 mililitrów spermy.

W takiej ilości znajduje się minimum 20 mln plemników na 1 mililitr, czyli od ok. 40 do ok.100 mln. Według WHO mniej niż 20 milionów plemników w nasieniu stwarza ryzyko bezpłodności.

Prędkość, jaką osiąga podczas wytrysku wynosi około 45km/h.

 

Kiedy rozpoczyna się produkcja spermy?

 

Ma to miejsce w okresie dojrzewania. W przypadku mężczyzn płodność nie zanika i nie ma wpływu na wiek. Oczywiście w przypadku starszych mężczyzn pojawiają się problemy ze wzwodem, ale mimo wszystko plemniki produkowane są przez jądra całe życie dorosłego mężczyzny.

 

Jak długo plemniki żyją na zewnątrz?

 

Plemniki są niezwykle żywotne, ale przy tym bardzo wymagające, dlatego też po wydostaniu się w postaci spermy z prącia mężczyzny żyją stosunkowo krótko. Do życia potrzebują one odpowiedniej temperatury, jak również i wilgotności.

W momencie stosunku, kiedy sperma trafia do pochwy plemniki potrafią przeżyć od 2-5 dni. Mają tam odpowiednie do tego warunki. Jeśli zbliżenie nastąpiło w okresie owulacyjnym, a kobieta nie stosuje żadnych zabezpieczeń może dojść do zapłodnienia. Jeśli jest to okres płodności, gdzie kobieta wytwarza odpowiedni śluz wówczas plemniki czują się w nim doskonale i są w stanie przetrwać te kilka dni, by poczekać na owulację i rozpocząć pościg do komórki jajowej.

A co z plemnikami na zewnątrz?

Giną one bardzo szybko, gdyż nie sprzyjają im zupełnie żadne warunki. Jest zbyt zimno i zbyt sucho. Gdyby udało się utrzymać temperaturę około 37 stopni Celsjusza i odpowiednią wilgotność byłyby w stanie przeżyć nawet do 18 godzin poza organizmem, a w temperaturze 20 stopni ich żywotność wzrasta do nawet 70 godzin. Oczywiście w przypadku płynnej, a nie zaschniętej formy 😉

Zamrożone również nadal by mogły spełniać swoje role. W normalnych jednak warunkach giną już po kilku minutach.

 

Dlaczego sperma jest tak istotna?

 

Jest ona przede wszystkim substancją, w której znajdują się plemniki mające funkcje rozrodcze. To one w połączeniu z komórką jajową doprowadzają do zapłodnienia, z którego tworzy się nowe życie. Sperma ma pH zasadowe, co znacząco wpływa na jakość plemników. W takim bowiem środowisku zachowują one żywotność i ruchliwość.

 

Skład spermy

 

Prawidłowy kolor spermy to perłowoszary. W wyniku licznych chorób lub innej diety kolorystyka może się różnić. Jeśli wyglądem znacząco odbiega od tej, jaka była wcześniej z pewnością warto zasięgnąć w tej tematyce porady lekarza.

W skład spermy wchodzą między innymi:

  • woda,
  • białko,
  • fruktoza,
  • glukoza,
  • hormony, w tym: testosteron i estrogen,
  • małe ilości makro i mikroelementów- K, Na, Ca, Se, Mg,
  • witamina C,
  • i oczywiście to, co najważniejsze- plemniki, które choć stanowią zaledwie 1% składu spermy pełnią w niej najważniejszą rolę, szczególnie istotną dla par, które starają się o ciążę.

 

Uczulenie na spermę

 

Choć zdarza się to bardzo rzadko to jednak istnieją takie przypadki, w których kobieta jest uczulona na spermę.

Jakie są tego objawy?

Po stosunku pojawia się w pochwie obrzęk, wargi sromowe stają się zaczerwienione i towarzyszy temu ogromny ból. Przysparzające ogromny dyskomfort jest również pieczenie i swędzenie. Sporadycznie pojawiają się także krostki. W skrajnych przypadkach może dojść do wstrząsu anafilaktycznego, który może doprowadzić nawet do śmierci. Nie zawsze jednak takie objawy muszą zwiastować uczulenie. Sperma na zasadowy odczyn. Taki jest idealnym do rozwoju bakterii i grzybów, które z kolei powodują podobne objawy. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest stosowanie prezerwatyw, które takim stanom rzeczy są w stanie zaradzić.

A będąc w temacie uczuleń na spermę, warto również podjąć temat wrogości śluzu szyjkowego. Zdarza się to czasami u niektórych par. Widoczne jest to w momencie, gdy para stara się o zajście w ciążę, wszystkie wyniki są dobre, a ciąży brak. Wykonuje się wówczas test Kramera, który pokazuje czy śluzówka kobiety przepuszcza plemniki. Innymi badaniami, które w tym kierunku można wykonać jest test PCT wykonywany 12 godzin po stosunku i test Friberga w kierunku przeciwciał przeciwplemnikowych.

 

Jaki jest smak spermy?

 

Nie ma jednego konkretnego smaku, gdyż wszystko tak naprawdę uzależnione jest podobno od tego, co mężczyzna ma w swojej diecie. Jedzenie przenika bowiem do krwiobiegu. Krew przepływa przez narządy, które produkują spermę i stąd też ten smak trochę uzależniony jest od tego, co się je. Smak będzie bardziej kwaśny jeśli w diecie mężczyzny znajduje się dużo mięsa, małe ilości warzyw i owoców, a także produkty przetworzone. Smak gorzki pojawi się u osób palących papierosy i pijących znaczne ilości alkoholu.

Czy można poprawić smak spermy?

Podobno tak, stosując odpowiednią dietę z dużą ilością owoców, a bez używek. Jednak jednorazowe jedzenie określonych produktów, czy też ich wyeliminowanie nie poprawi od razu smaku spermy. Dopiero wprowadzenie konkretnej diety w swoje życie może przynieść pożądane efekty.

 

Połykanie spermy przez kobiety

 

W dzisiejszych czasach świat seksu nikogo już nie dziwi. Robimy rzeczy, które dla jednych są czystym szaleństwem, dla innych totalną przyjemnością. Bez wątpienia połykanie spermy przez kobiety w czasie seksu oralnego jest jedną z najczęściej praktykowanych rzeczy. Oczywiście nie wszystkie kobiety na to się zgadzają, inne robią to chcąc dać przyjemność swojemu partnerowi, jeszcze inne same czerpią z tego przyjemność.

Najważniejsza zasada- nic nie można robić wbrew sobie. Jeśli jest to dla Ciebie przyjemne, jeśli oboje się na to zgadzacie, to czemu nie. W żadnym jednak wypadku nie może to być spowodowane szantażem, groźbami, czy obawą.

W sieci znaleźć można wiele różnorodnych artykułów, które mówią iż spożywanie spermy ma dobroczynne właściwości. A jak jest naprawdę?

Nie ma określonych dowodów na to, by sperma miała jakiekolwiek zdrowotne i upiększające właściwości. Prawdą jest, że w jej składzie znajdują się ważne dla organizmu związki, jednak jest ich na tyle mało, że nie mają one znaczącego wpływu na poprawę wyglądu, samopoczucia czy zdrowia. Ale być może taka sperma jest idealna, by działać na naszą podświadomość? Kto wie!

Pozostając jednak w tym temacie, na rynku pojawili się producenci, którzy w składzie swoich kosmetyków mają spermę uznając ją za doskonały środek do poprawy wyglądu. Na co więc stosuje się takie kosmetyki?

Według producentów na zatrzymanie starzenia się skóry i na nawilżenie cery. W Nowym Yorku można skorzystać z zabiegów kosmetycznych, które używają spermy ludzkiej z wykorzystaniem dodatkowo promieniowania podczerwonego i ultradźwięków, aby jeszcze bardziej zadziałać i pozwolić wniknąć temu specyfikowi w głąb komórek. Ceny kosmetyków i zabiegów z użyciem spermy są naprawdę bardzo drogie. Może więc warto stosować takie kosmetyczne zabawy w zaciszu własnego domu i to zupełnie za darmo? 😉

 

Czym jest seminogram?

 

Jest to badanie nasienia, które szczególnie wykonuje się po nieskutecznym, kilkumiesięcznym staraniu się o poczęcie lub w czasie potwierdzenia, bądź wykluczenia ojcostwa. Badając nasienie ocenia się jakość plemników, które odpowiadają za płodność mężczyzny.

Co można powiedzieć o plemnikach podczas takiego badania?

Ile plemników znajduje się w 1ml spermy i jaka jest łączna ich liczba w całym ejakulacie. Sprawdza się także ruchliwość plemników mającą istotne znaczenie przy zapłodnieniu, a także samą ich budowę, mającą wpływ na to, czy są w spermie zdrowe plemniki mogące doprowadzić do skutecznego połączenia się z komórką jajową.

Jak do takiego badania mężczyzna powinien się przygotować?

Pierwszym etapem jest wywiad, w którym lekarz musi dowiedzieć się, jaka jest częstotliwość wytrysków, czy pacjent choruje na jakiekolwiek choroby, czy zażywa leki, jaki ma tryb pracy. Aby uzyskać odpowiednie do badania nasienie powinno się zachować 3-5 dniową abstynencję seksualną. Nie zaleca się picia alkoholu, czy robienia badania tuż po przebytej antybiotykoterapii. Nasienie pobierane jest drogą masturbacji. Pacjent oddaje spermę do czystego, suchego pojemniczka, które dalej trafia do laboratorium i jest konkretnie sprawdzane.

 

Jak poprawić jakość spermy?

 

Podobno jakość spermy na przestrzeni ostatnich lat znacząco osłabła, na co ma wpływ siedzący tryb życia, niewłaściwa dieta, używki.

Jak można tą jakość poprawić? Co robić, by plemniki miały lepszą kondycję, a tym samym płodność mężczyzny mogła wzrosnąć?

  • Odpowiednia dieta

To, co mężczyzna je ma znaczący wpływ na jakość jego spermy. Podstawą jest przyjmowanie antyoksydantów, a więc witaminy C i E, barwników zawartych w roślinach, cynku, manganu i selenu, a także innych substancji, takich jak na przykład koenzym Q10.

Co więc jeść?

Szpinak, pomidory, kukurydzę, cytrusy, oleje roślinne. Warto pić zieloną herbatę.

  • Aktywność fizyczna

Siedzący tryb życia znacząco wpływa na jakość spermy. Plemniki są leniwe, ospałe. Jądra się przegrzewają. Im więcej w życiu aktywnego spędzania czasu i ruchu na świeżym powietrzu, tym jakość plemników również zdecydowanie lepsza.

  • Używki

Od zawsze wiadomo, iż wszelkiego typu używki źle działają na wszystko, również na plemniki. Papierosy, alkohol, narkotyki, sterydy. To wszystko ma istotny wpływ na męską płodność. Plemniki się nie ruszają, są martwe lub zmutowane.

  • Stres

Jak w każdym aspekcie życia, tak również i w kwestii płodności stres działa na plemniki źle. Im więcej stresu w naszym życiu, tym jakość nasienia drastycznie spada.

 

Banki spermy- jak działają?

 

Ze względu na coraz gorszą jakość nasienia, a tym samym również i na mniejsze szanse na zapłodnienie, bardzo dużą popularnością w ostatnich latach cieszą się banki spermy. Są to miejsca, w których anonimowi dawcy oddają swoje nasienie dając szansę wielu paniom lub parom na poczęcie upragnionego dziecka.

Nie każdy oczywiście mężczyzna dawcą może zostać. Jakie więc trzeba spełnić kryteria?

Wiek poniżej 35. roku życia, duża ruchliwość i jakość plemników, a do tego odpowiednie zdrowie i brak obciążenia jakimikolwiek chorobami genetycznymi. Pobierając nasienie od danego mężczyzny, określa się przy tym jego wygląd tak, aby przyszła para miała ogólny obraz tego, jak wygląda ich dawca spermy. Banki spermy są również dobrym miejscem dla mężczyzn, którzy chcą przetrzymać w nich swoje dobrej jakości nasienie i wykorzystać je za jakiś czas.

 

Sperma a wirus HIV

 

Zakażenie wirusem HIV powoduje niszczenie układu odpornościowego, który po pewnym czasie przestaje chronić organizm przed chorobami. To tak w maksymalnym skrócie.

Najwięcej wirusa w organizmie osoby nim zakażonej jest kolejno we krwi, w nasieniu mężczyzn i w wydzielinach narządów płciowych kobiet. Dlatego podczas kontaktów seksualnych możliwe jest zarażenie. W celu zminimalizowania go konieczne jest stosowanie prezerwatyw.

A czy można się zarazić połykając spermę osoby zakażonej?

Niestety tak, choć ryzyko z tym związane jest mniejsze, niż w przypadku kontaktów waginalnych.

 

Pamiętaj!

Nigdy nie uprawiaj przygodnego seksu bez zabezpieczenia!!!


Anna Joniec-Bieniek

Anna Joniec–Bieniek

Nazywam się Anna Joniec–Bieniek. Z wykształcenia jestem magistrem farmacji, prywatnie mamą Jakuba. Na blogu poruszam prozdrowotne kwestie związane z dziećmi i dorosłymi. Wszystko w oparciu o fachowe wykształcenie i lata doświadczenia w aptece. Jestem też autorką kompendium profesjonalnej aptecznej wiedzy, czyli poradnika „Mama bez recepty”.


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

instagram