fbpx

Biustonosz i wkładki dla mamy karmiącej

06 grudnia 2018

Okres karmienia piersią to niezwykle wyjątkowe chwile dla każdej mamy. Nic nie daje takiej bliskości z dzieckiem, jak właśnie ten moment, gdy wtulone maleństwo dostaje od Ciebie to, co dla niego najlepsze. Sam jednak aspekt emocjonalny to jedno, żywienie dziecka drugie, jednak komfort i wygoda mamy to również istotne kwestie.

Nawał pokarmu, cieknące mleko, mokra bielizna, plamy na bluzkach. Do tego obolałe piersi, problemy z karmieniem. Znasz to? Jeśli nie posiadasz odpowiednich wkładek laktacyjnych, a do tego stosownego biustonosza podtrzymującego piersi, ale i zapewniającego wygodę podczas karmienia, to z pewnością tak. Zakup tych dwóch elementów jest tak samo ważny jak kupno pieluch, wody do picia, czy mydła do mycia rąk.

Dziś postaram się prześledzić temat nieco dokładniej, pokazać Ci jakie są rodzaje wkładek, na jakie biustonosze do karmienia warto zwrócić uwagę i co ogólnie robić, by okres karmienia pod każdym względem był czasem naprawdę wyjątkowym i jedynym w swoim rodzaju.

 

Po pierwsze biustonosz do karmienia

 

Zanim jeszcze urodzi się dziecko kobieta powinna dokonać zakupu odpowiednich biustonoszy na okres karmienia piersią, ale nie wcześniej niż w 9. miesiącu ciąży. Do tego czasu piersi zmieniają się i rosną. Biustonosz ma za zadanie podtrzymywać piersi, chronić skórę przed rozciąganiem i zapewniać komfort w czasie karmienia.

Dokonując zakupu w tym ostatnim już czasie, kiedy jeszcze nosimy dziecko pod sercem należy dokonać zakupu biustonosza z uwzględnieniem kilku ważnych aspektów.

 

Obwód i wielkość miseczki

 

Kupujemy biustonosz z obwodem około 10 cm mniejszym, niż mamy w chwili obecnej, gdyż po porodzie ulegnie on zmniejszeniu. Jeśli kobieta wiele nie przytyła może wybrać taki obwód jak w okresie przed ciążą. Miseczka musi być o rozmiar większa niż ta, którą nosimy w chwili obecnej. W czasie karmienia, w ciągu doby, wielkość piersi zmienia się z godziny na godzinę. Lepiej posiadać miseczkę większą, niż taką, która będzie zbyt mała.

 

Bez fiszbin

 

Dokonajmy zakupu biustonosza bez fiszbin, które mogłyby szczególnie w tym początkowym okresie uwierać i powodować ogromny dyskomfort. W większości kobiety w tym okresie śpią w staniku, a takie fiszbiny mogłyby naprawdę źle wpłynąć na odczucia młodej mamy. W późniejszym czasie, gdy ilość pokarmu się ustabilizuje wówczas, aby postawić bardziej na podtrzymanie piersi, można już zdecydować się na biustonosz z fiszbinami.

 

Z odpinaną klapą

 

Bardzo ważnym elementem jest to, aby biustonosz do karmienia posiadał odpinaną klapkę. Nie musimy zdejmować bielizny, by bez większego problemu móc dziecko nakarmić w dowolnym dla nas miejscu. Warto zwrócić uwagę na to, jak takie zapięcie wygląda. Na rynku dostępne są już biustonosze z takimi odpięciami, z którymi poradzimy sobie jedną ręką, co jest szczególnie istotne, gdy na drugiej trzymamy już płaczącego, głodnego noworodka.

 

Dobry materiał

 

Nawet jeśli stosujemy wkładki laktacyjne często zdarzy się, że mleko zmoczy bieliznę. Dobrze jest postawić na biustonosz zarówno z doskonałej jakości przyjemnego materiału, ale również i takiego, który szybko schnie. Mleko jest pożywką dla bakterii, dlatego też należy regularnie takie staniki prać, by do tego nie dopuszczać.

Im większą uwagę zwrócimy na to, jaki biustonosz kupujemy, tym większy w czasie karmienia będziemy odczuwać komfort jego posiadania. Dobry biustonosz ma zapewnić nam maksymalną przyjemność jego noszenia, dlatego też dobry wybór to podstawa.

 

Po drugie wkładki laktacyjne

 

To, że mleko leci i to w najmniej spodziewanym momencie, jest rzeczą jak najbardziej naturalną. Po to wyprodukowano wkładki laktacyjne, by móc chronić się przed dyskomfortem związanym z mokrymi bluzkami i plamami na dosłownie wszystkim. Wkładki laktacyjne mają za zadanie absorbować wypływające mleko. Kobieta karmiąca powinna nosić je niemal cały czas. Nawet po odciągnięciu mleka, po kilkudziesięciu minutach, na nowo odczuwa się pełne piersi. W czasie karmienia jedną piersią, z drugiej kobieta odczuwa uwalniający się pokarm. Wkładki są podstawą. Mamy ich kilka rodzajów:

 

Wkładki jednorazowe

 

Najbardziej znane i najczęściej kupowane. Warstwę zewnętrzną tworzy sprasowana bawełna, wewnątrz zaś jest także bawełna lub specjalny wkład żelujący. Na rynku oczywiście dostępnych jest wiele rodzajów wkładek, w tym mniej lub bardziej chłonne, na dzień, na noc, większe, mniejsze. Każda kobieta może zdecydować się na to, co tylko jej odpowiada. Dobrze jest zwrócić uwagę na modele, które przepuszczają powietrze i na takie wkładki, które nie pozostawiają na podrażnionych sutkach włókienek, powodujących ból podczas ich usuwania.

Takie wkładki są bardzo dobrym rozwiązaniem, gdyż nie wymagają one prania. Są chłonne, delikatne, dobrze pochłaniające mleko i nawet przez kilka godzin doskonale radzą sobie z odpowiednią ochroną.

Wadą jest na pewno to, że nie są one ekologiczne, źle dobrane mogą powodować ocieranie się o brodawki i przy codziennym stosowaniu nie kosztują mało.

 

Wkładki wielorazowe

 

Wkładki wielorazowego użytku są produktami w pełni ekologicznymi, gdyż można je prać bez potrzeby codziennego wyrzucania. Uszyte z kilku warstw materiałów mają takie samo zadanie, jak wkładki jednorazowe.

Na pewno są zdecydowanie tańsze, nie wpływają negatywnie na środowisko i są przyjemne w dotyku.

W większości jednak przypadków nie są one tak chłonne, jak te jednorazowe, co znacząco wpływa na odczucia komfortu u kobiet. No i trzeba pamiętać o regularnym, codziennym ich praniu.

Dokonując zakupu takich wkładek, warto zwrócić uwagę, z jakich są one wykonane materiałów. Najlepsze to bawełna, bambus i wełna. Dodatkowo w dobrych modelach znajduje się naturalny jedwab.

 

Wkładki silikonowe

 

Najmniej znane, ale coraz częściej wybierane, są alternatywą dla ww. wkładek. Wykonane z przyjaznego dla skóry silikonu, doskonale radzą sobie z zachowaniem suchości brodawki. Tworzą specjalne muszle, do których trafia mleko, które może być podane dalej dziecku. Oddzielają one brodawkę od bielizny, pozwalają goić się im dzięki dopływowi powietrza, chronią przed moczeniem się bielizny.

 

Wady i zalety

 

Chcąc dokonać odpowiedniego zakupu, warto wziąć pod uwagę wszelkie zalety i wady. Wielorazowe wkładki nie są na pewno dobre na początkowe etapy karmienia. Sprawdzają się wyśmienicie w późniejszym czasie, gdy tego pokarmu jest mniej.

Jednorazowe są na pewno lepsze, bowiem spełniają swoje zadania idealnie. Jedynym minusem jest kwestia środowiskowa.

Jeśli zaś chodzi o silikonowe muszle są one doskonałą opcją, jednak przy niewłaściwym ich zakładaniu mogą nie spełniać swoich zadań i zamiast gromadzić mleko będą powodować jego wylewanie i jeszcze większe problemy.

Tutaj więc należy wziąć wszelkie argumenty pod uwagę i przetestować, które z rozwiązań okaże się być tym najlepszym i trafionym, właśnie dla Ciebie. Niekoniecznie to, co sprawdzi się u jednej z mam, u Ciebie okaże się być tak samo doskonałe.

Zarówno zakup biustonosza do karmienia, jak również i wkładek laktacyjnych jest elementem obowiązkowym dla każdej mamy. Oczywiście, w czasie karmienia wiele się weryfikuje i kobieta metodą prób i błędów może dobrać dla siebie najlepsze z rozwiązań, to mimo wszystko jeszcze w okresie ciąży należy zaopatrzyć się w dobre wkładki i stosowny biustonosz, a po urodzeniu w razie potrzeby zmienić dane rozwiązanie na inne.

 

Kochane, a Wy na jakie wkładki i biustonosz postawiłyście? Znalazłyście idealne od razu czy przetestowałyście kilka rozwiązań?

 


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

instagram

Dołącz do mnie na Facebooku