fbpx

Pielęgnacja świeżego tatuażu – jak o niego dbać? Przeciwwskazania do wykonania tatuażu

26 lutego 2020

Hello 🙂

Kto z Was wrócił z urlopu z pamiątką w postaci tatuażu? U kogo pojawiła się nowa dziara? Ja na razie wybrałam już wzór 🙂

Są trzy rodzaje ludzi: tacy, jak ja, którzy uważają, że tatuaż to dzieło sztuki i symbolizuje coś więcej niż pobyt w więzieniu (to uważa moja Mama 😉 ) oraz tacy, którzy uważają, że szpeci (mój mąż). No bo przecież na Ferrari nie przykleja się naklejek, jak on to mówi 😉

Jednak nie sztuką jest iść zrobić tatuaż. Sztuką jest go zrobić w bezpiecznym miejscu i następnie tak o niego dbać, aby zdobił nas przez lata. Jak dbać o tatuaż? Jak wygląda pielęgnacja świeżego tatuażu? Czego nie robić świeżo po wykonaniu tatuażu?

 

Czym jest tatuaż?

Jak wiesz, wykonanie tatuażu polega na wprowadzeniu czarnego lub kolorowego tuszu do skóry właściwej. Żeby nie było za łatwo, zabieg wykonywany jest za pomocą maszynki z igłą i boli niemiłosiernie. A przynajmniej mnie bolało jak cholera 😉

 

Pielęgnacja świeżego tatuażu

W momencie, gdy na Twoim ciele pojawi się małe (lub duże 😉 ) dzieło sztuki musisz o nie odpowiednio zadbać. Nie będzie wymagać to od Ciebie wiele wysiłku, gdyż nie jest to ani trudne, ani skomplikowane.

Pamiętaj, jednak, iż powierzchnię świeżego tatuażu musisz traktować jak ranę, która jest pożywką dla bakterii i stanowi idealne środowisko do rozwoju infekcji, a jej zła pielęgnacja świeżego tatuażu (lub jej brak) wpływa na gojenie i trwałość tatuażu.

 

Dezynfekcja i  zabezpieczenie tatuażu w studiu 

Będąc jeszcze w studio tatuażysta zaraz po wykonaniu tatuażu wyczyści go z resztek tuszu i zdezynfekuje. Następnie założy „opatrunek”, czyli nałoży na świeży tatuaż folię, aby zabezpieczyć go przed otarciem i zarazkami, które mogą spowodować zakażenie.

 

Pielęgnacja nowego tatuażu w domu

Po powrocie do domu musisz wykonać kolejno:

  1. Po ok. 3-4 godzinach po sesji zdejmij folię i przemyj tatuaż letnią wodą z mydłem (najlepiej szare mydło, bez perfum, barwników i masy chemii),
  2. Następnie osusz tatuaż ręcznikiem, najlepiej papierowym. Oczywiście bez pocierania 😉
  3. Na tak osuszony tatuaż nałóż cienką warstwę kremu/maści do pielęgnacji.

Przez następne dwa tygodnie (czyli do momentu całkowitego wygojenia się skóry) powinnaś smarować tatuaż kremem ok. 3 razy dziennie, tak, aby skóra była cały czas nawilżona. Przed każdym posmarowaniem przemywaj go wodą z mydłem.

Po wygojeniu, aby zachować intensywną pigmentację, nawilżaj go jak najczęściej.

 

Folia na tatuaż jako zabezpieczenie przed bakteriami i otarciami

Po posmarowaniu tatuażu odpowiednim kremem, maksymalnie przez dwa dni, nakładaj na niego folię. Służy ona zabezpieczeniu rany przez bakteriami oraz przed otarciami o ubranie czy pościel. Po tym czasie pozwól skórze oddychać, przez co gojenie będzie szybsze. Zwracaj tylko uwagę, aby do nakremowanego tatuażu nie przyklejały się zanieczyszczenia. Ja osobiście nakładałam tylko folię podczas wyjścia z domu przez pierwsze dwa dni. I tyle.

 

Kosmetyki do pielęgnacji świeżego tatuażu

W salonach tatuażu znajdziecie przeróżne kosmetyki do pielęgnacji świeżego, jak i starszego tatuażu. Niestety o nich Wam nic nie napiszę, bo nie wiem ani jaki mają skład ani z jakiego są źródła. Powiem Wam za to co możecie znaleźć w aptekach, gdzie produktami do pielęgnacji tatuaży są:

  • Alantan maść – zawiera alantoinę poprawiającą nawilżenie skóry oraz wspomagającą leczenie ran przez pobudzenie wzrostu nowej tkanki,
  • Alantan Plus maść – oprócz alantoiny zawiera dekspantenol, który ma zdolność wiązania wody, dzięki czemu zwiększa elastyczność skóry,

Oprócz Alatanu do pielęgnacji naszego tautażu możemy stosować także:

  • Bepanthen Baby Maść Ochronna – tak, ta z narysowanym dzieckiem z odparzeniami 😉 Maść Bepanthen zawiera prowitaminę B5, która przyspiesza proces naturalnej regeneracji skóry i wzmacnia jej barierę ochronną, dlatego idealnie nadaje się do pielęgnacji świeżego tatuażu. Ponadto maść Bepanthen odżywia oraz chroni skórę pozwalając jej jednocześnie oddychać.
  • Cicaplast – krem odpowiedni na zasklepioną ranę przyspieszający regenerację naskórkam, może być stosowany do pielęgnacji tatuażu.

 

Pielęgnacja nowego tatuażu – tych zasad przestrzegaj!

Aby gojenie przebiegło prawidłowo, a tatuaż nie stracił na wyglądzie i kolorze musisz zapamiętać kilka dodatkowych kwestii.

  1. Nie przecieraj/polewaj świeżego tatuażu alkoholem, gdyż wysusza on skórę. A Ty masz ją nawilżać. Jeśli widzisz, że tatuaż wymaga dezynfekcji zastosuj preparat z oktenidyną.
  2. Gdy pojawią się strupki pod żadnym pozorem nie zdrapuj ich, gdyż możesz doprowadzić do pękania naskórka i uszkodzenia tatuażu. One odpadną niedługo same.
  3. Do pielęgnacji świeżego tatuażu użyj świeżego, nowo otwartego preparatu. Pamiętaj, że masz do czynienia z raną, której nie chcesz niczym zainfekować, a stary krem może nie być już zbyt „czysty”.
  4. Po wykonaniu tatuażu zapomnij przez 3-4 tygodnie o wizycie na basenie, saunie czy jacuzzi, gdyż ciepło, chlor i bakterie nie są Twoimi sprzymierzeńcami 😉
  5. To samo dotyczy długich, ciepłych kąpieli w wannie. Teraz tylko szybki prysznic. Oczywiście bez myjki/gąbki/peelingu itp.
  6. Aby cieszyć się mocnym kolorem tatuażu przez jak najdłuższy czas, po wygojeniu smaruj go kremem z wysokim filtrem UV przed każdym wyjściem na słońce.

Przeciwwskazania do wykonania tatuażu

Istnieją również przeciwwskazania, które uniemożliwiają wykonanie tatuażu. Sprawdź kiedy wykonanie tatuażu nie jest wskazane, a kiedy możesz go wykonać:

  1. Menstruacja nie jest problemem, jednak musisz pamiętać, że podczas okresu możesz być bardziej wrażliwa na ból.
  2. Przed wykonaniem tatuażu nie zażywaj niesteroidowych leków przeciwbólowych (kwas acetylosalicylowy, ibuprofen), gdyż hamują one agregację płytek krwi, czyli działają przeciwzakrzepowo, w skutek czego rana może bardziej krwawić.
  3. Retinoidy, czyli leki stosowane w leczeniu trądziku, są przeciwwskazaniem do wykonania tatuażu. Podczas ich stosowania i co najmniej przez 6 miesięcy po zakończeniu leczenia, należy unikać agresywnego traktowania skóry, ponieważ może to prowadzić do powstawania blizn, przebarwień i podrażnień skóry. Izotretynoina może powodować również komplikacje w gojeniu się rany po wykonaniu tatuażu.
  4. Zanim igła wbije się w Twoją skórę miej pewność, iż jest ona jednorazowa, dzięki czemu nie narazisz się na zakażenie m.in. WZW, HIV itp.
  5. Niestety czasem podczas wykonywania tatuażu może wystąpić reakcja alergiczna na tusz. Może się objawić jedynie swędzeniem lub w skrajnych przypadkach nawet wstrząsem anafilaktycznym.
  6. Jak wiesz, wykonanie tatuażu boli, jednak w celu zapobiegnięcia bólowi nie poleca się stosowania maści znieczulających z lidokainą, gdyż nie wiadomo jak zareagują one z barwnikiem oraz jak wpłynie to na gojenie się tatuażu. Ponadto przy zastosowaniu lidikainy może wystąpić miejscowe zaczerwienienie, obrzęk oraz swędzenie skóry.
  7. Cukrzyca jest ewidentnym przeciwwskazaniem do wykonania tatuażu, z racji utrudnionego procesu gojenia ran u diabetyków, co może wpłynąć na gorsze gojenie (również stan zapalny, nadkażenia bakteryjne) i jakość tatuażu.

 

Czy w ciąży można robić tatuaż?

Ja zapewne wiesz, będąc w ciąży lepiej powstrzymać się od robienia tatuażu.

Powodów jest kilka, m.in.:

  • nie zbadano wpływu związków chemicznych zawartych w barwnikach na rozwijające się dziecko,
  • nie wiesz, jaka będzie reakcja Twojego organizmu podczas wykonywania tatuażu, ze względu na wrażliwość skóry w tym okresie,
  • w czasie ciąży przybierasz na wadze i nikt Ci nie zagwarantuje, iż Twój piękny nowy kwiatuszek za dwa miesiące nie stanie się kapustą z rozstępami ;),
  • nie powinnaś narażać się na stres.

 

Tatuaż a rezonans magnetyczny

Długo uważano, iż tatuaż może zaburzać wynik rezonansu magnetycznego i powodować poparzenia skóry, z racji tego, iż w tuszu stosowanym w tatuażach mogą znajdować się metale, które w polu magnetycznym nie pozostają obojętne. Jednak zespół brytyjskich i berlińskich naukowców przeprowadził badania, które obaliły tą teorię. Jedyne co zaobserwowano u badanych pacjentów z tatuażami (nieprzekraczającymi 5% powierzchni ciała i 20 cm średnicy) to odczucie mrowienia, które ustąpiło samoistnie w ciągu 24 godzin.

 

Kiedy po wykonaniu tatuażu należy skontaktować się z lekarzem?

Jeśli w czasie gojenia tatuażu zauważysz niepokojące objawy (np. te wymienione poniżej) od razu skontaktuj się z lekarzem. Mogą być to np.:

  • silny ból,
  • wysypka,
  • stan zapalny,
  • nieprzyjemny zapach tatuażu,
  • krwawienie.

 

A teraz powiedzcie mi szybko jak i czym pielęgnujecie Wasze tatuaże 🙂


Anna Joniec-Bieniek

Anna Joniec–Bieniek

Nazywam się Anna Joniec–Bieniek. Z wykształcenia jestem magistrem farmacji, prywatnie mamą Jakuba. Na blogu poruszam prozdrowotne kwestie związane z dziećmi i dorosłymi. Wszystko w oparciu o fachowe wykształcenie i lata doświadczenia w aptece. Jestem też autorką kompendium profesjonalnej aptecznej wiedzy, czyli poradnika „Mama bez recepty”.


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

instagram