fbpx

Nebulizator dla niemowląt – jaki wybrać? Na co zwrócić uwagę?

04 maja 2017

Jak wybrać nebulizator?

Kiedy maluch często zapada na infekcje górnych dróg oddechowych, lekarz zaleca nebulizacje. Zabieg ten polega na rozpyleniu płynnego leku do postaci mgiełki i inhalacje nim w takiej postaci. Metoda ta znacząco przyspiesza działanie leku, umożliwia też zmniejszenie jego dawki. Z nebulizacji korzystają przede wszystkim dzieci, ale równie dobrze sprawdza się ona u dorosłych – nie tylko w przypadku poważnych chorób, ale także w profilaktyce przeziębień.

 

Rodzaje inhalatorów i ich możliwości

Obecnie w aptekach i specjalistycznych sklepach medycznych dostępne są 4 rodzaje inhalatorów:  proszkowy, ciśnieniowy, pneumatyczny i ultradźwiękowy.

Inhalator ciśnieniowy to niewielkie urządzenie z dozownikiem, które zawiera sprężony gaz będący nośnikiem leku. Po naciśnięciu przycisku dochodzi do uwolnienia gazu z lekiem – wraz z oddechem trafia on do dróg oddechowych. Takie dozowanie leku nie wymaga wysiłku ze strony pacjenta, ale konieczna jest koordynacja czasu podania dawki i wdechu – w przypadku dzieci dość trudno o to.

Inhalator proszkowy to również urządzenie kieszonkowe – umieszczona w nim kapsułka z lekiem zostaje nakłuta, a pacjent wciąga preparat wraz oddechem. Te inhalatory są niezwykle przydatne, gdy dawkę leku trzeba podać szybko i w każdej sytuacji – korzystają z nich astmatycy.

W domu lepiej korzystać z inhalatorów pneumatycznych (tłokowych) lub ultradźwiękowych, sprzedawanych po nazwą „nebulizator”. Są to dość duże urządzenia, które trzeba podpiąć do prądu, a inhalowanie nimi trwa kilka – kilkanaście minut. Jednak sprężone powietrze lub ultradźwięki potrafią płynny lek rozbić w zawiesinę mikroskopijnych kropelek, a maseczka przyłożona do twarzy nie wymaga współpracy pacjenta. Wystarczy, że będzie on normalnie oddychał. Nebulizator pozwala na dostarczenie leku nawet do dolnych dróg oddechowych, pozwala osiągnąć dobry efekt leczenia przy minimalnych dawkach lekarstwa, powoduje mniejsze skutki uboczne (w porównaniu z lekami podawanymi w inny sposób) i jest idealny dla dzieci.

 

Nebulizator tłokowy czy ultradźwiękowy?

Zarówno jeden, jak i drugi mają swoje wady oraz zalety. Nebulizator ultradźwiękowy jest bardzo cichy i pozwala na szybszą nebulizację, ale nie każdy lek można przy jego pomocy podawać, ponieważ ultradźwięki mogą zmieniać strukturą chemiczną leków. Nie jest też wskazany dla dzieci poniżej 1. roku życia. Z kolei głośniejszy nebulizator tłokowy pozwala na podanie wszystkich leków przeznaczonych do nebulizacji, jest też znacznie tańszy niż ultradźwiękowy.

 

Czym kierować się wybierając nebulizator?

Pobieżne przejrzenie stron z nebulizatorami pokazuje, że wybór jest ogromny. Są urządzenia przeznaczone specjalnie dla dzieci, z dodatkowymi akcesoriami, torbami, itp. Na co więc zwrócić uwagę w pierwszej kolejności?

Przepływ – tak określa się wydajność sprężarki, czyli ile litrów powietrza przepływa przez nią w czasie minuty. Im wyższa wartość, tym lepiej, ale 10 l/min to minimum.

MMAD – to informacja o tym, na jak małe cząstki rozbijana jest cząstka NaCl (na niej prowadzi się badania. MMAD powinno być jak najmniejsze (poniżej  5 µm), ale nie mniejsze niż  1µm i pomiędzy tymi parametrami powinna być wartość wybranego urządzenia.

Głośność – zbyt głośne urządzenie jest naprawdę męczące, dlatego należy szukać cichszego, na pewno poniżej 60 dBa.

Tempo nebulizacji – im szybsze, tym krócej trwa nebulizacja, co przy dzieciach jest bardzo ważne. Najlepiej szukać nebulizatorów, które mają wartość  0,4 – 0,5 ml/min.

Poza tym wygląd i ilość dołączonych akcesoriów też może mieć znaczenie, szczególnie, gdy potrzebujemy nebulizatora do leczenia małego dziecka.


Anna Joniec–Bieniek

Nazywam się Anna Joniec–Bieniek. Z wykształcenia jestem magistrem farmacji, prywatnie mamą Jakuba. Na blogu poruszam prozdrowotne kwestie związane z dziećmi i dorosłymi. Wszystko w oparciu o fachowe wykształcenie i lata doświadczenia w aptece. Jestem też autorką kompendium profesjonalnej aptecznej wiedzy, czyli poradnika „Mama bez recepty”.


Komentarze

3 odpowiedzi na “Nebulizator dla niemowląt – jaki wybrać? Na co zwrócić uwagę?”

  1. VerkaL pisze:

    Musze stwierdzic ze fajnie sie czyta twoje posty 🙂

  2. wiolka pisze:

    FIrma na pewno jest ważna, bo chodzi o jakość. Ale kiedy mój synek dostał zapalenia krtani i dostaliśmy na to lek do nebulizacji, to okazało się, że mamy złe maski, bo są w nich dziury i lek nie będzie odpowiednio podawany. Dlatego też na to trzeba zwrócić uwagę.

  3. KamilaBe pisze:

    Bo inhalator jest bardzo, ale to bardzo ważny. Dobry inhalator powinien mieć maski bez otworów, co sprawi, że lek będzie trafiał całkowicie do gardła dziecka, a nie uciekał na boki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

instagram