fbpx

Leki i kosmetyczka do samolotu w bagażu podręcznym – co spakować?

28 lipca 2021

Kiedy planujemy wyjazd na wymarzone, upragnione wakacje, pragniemy zrobić, co w naszej mocy, aby wszystko było zapięte na ostatni guzik. Dziś więc temat, niby zwykły, jakże prosty, ale dla wielu problematyczny. Kosmetyczka na do samolotu, a konkretniej – do bagażu podręcznego. Jak ją spakować? Co włożyć? Jakie produkty wybrać? Niby nic, a jakże ciężko nam ją tuż przed wyjazdem ogarnąć, prawda?

 

Jeśli wylatujesz na wakacje samolotem, zwłaszcza bez bagażu podręcznego z pewnością doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że masz ograniczone pole popisu, gdyż limit płynów w bagażu podręcznym to rzecz niezwykle istotna, o jakiej każdy musi pamiętać. I tutaj pojawia się problem, bowiem jak zmieścić się w limicie jednego litra, pakując swoją kosmetyczkę do samolotu, a w niej niezbędne kosmetyki czy inne płynne specyfiki?

 

Kosmetyczka do samolotu – wygląd i pojemność

 

Jeśli już pakujesz walizkę, warto mieć na uwadze fakt, że płyny będziesz musiała włożyć do osobnego koszyka, tak, by sprawdzić, czy przypada na Ciebie jeden litr, taki, jaki występuje w regulaminie. Co najlepiej zrobić? W sklepach dostępne są plastikowe, przeźroczyste torebki z plastikowymi buteleczkami i to one właśnie idealnie będą służyły, jako Twoja kosmetyczka do samolotu na zagraniczne wakacje. Taką torebkę warto umieścić gdzieś na górze bagażu, tak, aby na lotnisku nie mieć problemów z jej poszukiwaniem. To, co istotne, o czym również warto pamiętać- każdy pojemnik/buteleczka w kosmetyczce do bagażu podręcznego może mieć pojemność 100ml, a więc, możemy wziąć łącznie 10 buteleczek po 100ml. Jeśli którykolwiek z płynów ma 150ml, nie dasz rady go ze sobą przenieść podczas kontroli.

 

Jak spakować kosmetyczkę do samolotu? Co jest płynem w przypadku kosmetyków?

 

Płynem jest wszystko to, co w temperaturze pokojowej ma postać płynną, kremową, galaretowatą. Tutaj zaliczyć możemy więc do płynów między innymi wszelkiego rodzaju:

 • pasty,
 • kremy,
 • pianki,
 • aerozole,
 • perfumy,
 • syropy,
 • mieszaniny płynów i substancji stałych.

Do płynów zaliczają się również deserki lub zupki dla dziecka.

 

Lekarstwa

 

Przewożąc lekarstwa samolotem musisz umieścić je w bagażu podręcznym. Mogą to być:

 • leki wydawane na receptę,
 • leki dostępne bez recepty (np. leki przeciwbólowe, syrop, krople do oczu, spray do nosa itp.),
 • płyny do dezynfekcji o stężeniu alkoholu poniżej 70 procent.

 

Pamiętaj, iż pracownik lotniska może zażądać zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego zasadność stosowania danego preparatu.

Jeśli chodzi o ilość danego leku, to powinna być wystarczająca na czas podróży, dlatego nie możesz zabrać ze sobą połowy apteki 😉

Pamiętaj też, że to co w Polsce jest tolerowane, w innym kraju może być nielegalne i  grozić więzieniem. Zerknij do wpisu Przewożenie leków za granicę i przeczytaj dokładnie czego gdzie nie możesz zabrać.

 

Problemem może okazać się przewożenie insuliny i innych preparatów wymagających niskiej temperatury, jednak co to dla nas 😊 Musisz zaopatrzyć się w specjalny pojemnik styropianowy lub torbę termoizolacyjną i lecisz 😉

 

Akcesoria w kosmetyczce do samolotu – co można zabrać?

 

Pęseta, nożyczki do paznokci, pilniczek i inne narzędzia, które naruszają zasady bezpieczeństwa ustalone przez lotnisko, są zakazane w bagażu podręcznym. Możesz je jednak spakować do bagażu głównego.

P.S. Gdy lecieliśmy w marcu na urlop mój syn spakował sobie do plecaka długopis w kształcie granatu (nie, nie o owoc chodzi 😉 ) i pistolet na wodę. Na szczęście udało nam się wytłumaczyć na lotnisku 😉

 

Mini kosmetyki do kosmetyczki w bagażu podręcznym

 

Idealną opcją na jaką warto zwrócić uwagę i jakie dostępne są w większości sklepów drogeryjnych są mini kosmetyki. Takie występują w zdecydowanie mniejszej pojemności i sprawdzają się podczas wyjazdów fenomenalnie. W sklepach bez większego problemu trafimy na dział kosmetyków, specjalnie przygotowanych pod wyloty samolotami. Co warto kupić w opcji mini?

 • żel pod prysznic,
 • szampon,
 • odżywkę do włosów,
 • preparaty do oczyszczania twarzy i nawilżające,
 • mleczko do opalania z filtrem,
 • pastę do zębów,
 • dezodorant,
 • wodę termalną,
 • piankę do golenia.

Oczywiście reguła im mniej, tym lepiej, sprawdzi się tutaj rewelacyjnie, dlatego też zawsze ograniczajmy się do minimum. To są wakacje, mamy odpoczywać i stawiać na naturalność w pełni. Podstawą jest odpowiednia ochrona skóry, tak, by ochronić się przed poparzeniami, a więc to stanowi element nadrzędny. Warto również dowiedzieć się, czy w miejscu do którego lecimy, nie mamy już w pokojach płynów, szamponów i tym podobnych rzeczy. Im lepiej się przygotujemy, tym spakowanie kosmetyczki do samolotu nie będzie stanowiło większego problemu.

Wyżej wymienione kosmetyki, jak i te w normalnych/dużych pojemnościach można przewozić bez ograniczeń w bagażu rejestrowanym, a więc nadawanym do luku samolotu. Jednak musisz pamiętać, iż istnieje ryzyko związane z przewozem produktów płynnych w bagażu głównym tzn. buteleczki potrafią wybuchać i mogą wybrudzić całą zawartość walizki, dlatego zawsze zapakuj je dodatkowo do siateczki.

 

Miłego urlopu!

 


Anna Joniec–Bieniek

Nazywam się Anna Joniec–Bieniek. Z wykształcenia jestem magistrem farmacji, prywatnie mamą Jakuba. Na blogu poruszam prozdrowotne kwestie związane z dziećmi i dorosłymi. Wszystko w oparciu o fachowe wykształcenie i lata doświadczenia w aptece. Jestem też autorką kompendium profesjonalnej aptecznej wiedzy, czyli poradnika „Mama bez recepty”.


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

instagram