Ciśnienie krwi – jak zmierzyć prawidłowo?

07 grudnia 2017

Z powodu nadciśnienia tętniczego cierpi coraz więcej osób. Także wszelkie inne problemy związane z układem krwionośnym wymagają regularnego kontrolowania ciśnienia krwi. Takie badanie jest zalecane w czasie trwanie ciąży jak również w przypadku wielu schorzeń np. cukrzycy czy chorób nerek.

 

Dlaczego mierzenie ciśnienia krwi jest tak ważne?

 

Mierzenie ciśnienia tętniczego to prosta i nieinwazyjna metoda skontrolowania stanu zdrowia. Ciśnienie krwi ulega bowiem stałym zmianom – mogą one być:

  • długookresowe, co jest związane z wiekiem i stanem zdrowia,
  • średniookresowe – ciśnienie krwi zmienia się w ciągu doby, zależy też od aktywności, stanu psychicznego, używek,
  • krótkookresowe – w czasie jednego cyklu pracy serca ciśnienie wywierane przez krew na tętnice się zmienia.

 

W momencie skurczu serca, krew jest wypychana do aorty i ciśnienie wzrasta – w przypadku zdrowej dorosłej osoby wynosi od 90 do 135mm Hg. W chwili, gdy serce się kurczy, ciśnienie spada i wynosi od około 50 do 90mm Hg. Obie wartości mają znaczenie, dlatego mierzy się i podaje wartość ciśnienia zarówno skurczowego (podawanego jako pierwsza liczba) jak i rozkurczowego (druga liczba pomiaru). Systematyczne dokonywanie pomiarów ciśnienia krwi pozwala kontrolować przebieg choroby i zaobserwować stan odbiegający od normy. Jednak wyniki będą wartościową wskazówką dla lekarza i samego pacjenta tylko wtedy, gdy badanie będzie wykonywane prawidłowo.

 

Jak zmierzyć ciśnienie krwi – 5 wskazówek

 

  1. Dokonywanie pomiaru ciśnienia powinno odbywać się we względnej ciszy i spokoju. Osoba badająca się nie może w tym czasie rozmawiać, poruszać się, denerwować. Najlepiej jest przed mierzeniem ciśnienia usiąść na co najmniej 5 minut, wyciszyć się i uspokoić.
  2. W czasie mierzenia należy przyjąć odpowiednią pozycję. Powinno się usiąść prosto na krześle, przy stole, tak aby łokieć i przedramię były podparte oraz leżały stabilnie Nie wolno pochylać się w kierunku aparatu. Pomiar warto wykonywać zawsze na tym samym ramieniu. Mankiet powinien być umieszczony na wysokości serca.
  3. Mankiet ciśnieniomierza powinien byś dobrze dopasowany do obwodu ramienia lub nadgarstka. Nie może być założony zbyt ciasno – łatwo to sprawdzić: przed napompowaniem mankietu powinno być pod nim tyle miejsca, aby zmieściły się tam 2 palce.
  4. Ciśnienie najlepiej mierzyć rutynowo – rano na czczo, czy wieczorem przed snem. Warto pamiętać, że wcześniejszy wysiłek fizyczny (nawet tak niewielki jak wejście po schodach), wypalenie papierosa (trzeba odczekać około 30 minut), wypicie kawy, mocnej herbaty czy alkoholu, a także zjedzenie sutego posiłku mają wpływ na wynik, który może być niemiarodajny.
  5. Wyniki najlepiej zapisywać w notatniku. Do domowego kontrolowania ciśnienia wystarczają aparaty automatyczne, dostępne w aptece.

Codzienny rytuał mierzenia krwi to przyzwyczajenie, które może pomóc w lepszym zadbaniu o zdrowie.


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

instagram

Dołącz do mnie na Facebooku