fbpx

Dziecko zwymiotowało lek – co teraz?

22 listopada 2021

Wymioty u dzieci, w szczególności małych, pojawiają się często po podaniu leków.

Mogą być objawem choroby lub wystąpić z powodu nieprzyjemnego smaku lekarstwa.

A Mamy często nie wiedzą, czy należy powtórzyć podanie leku.

Wszystko zależy od:

  • formy leku,
  • miejsca jego wchłaniania,
  • czasu, jaki upłynął od momentu jego podania do wymiotów.

W tym artykule podpowiem Ci, co zrobić kiedy maluch zwymiotował lek.

 

Dlaczego dzieci wymiotują po podaniu leku?

 

Dzieci chorują nawet dziesięć razy częściej niż dorośli, dlatego doskonale wiesz, że posiadając Maluszka będziesz musiała podać czasem lek. Wymioty po jego przyjęciu mogą się pojawić, w szczególności u młodszych dzieci, do 4. roku życia.

Mogą być one:

  • jednym z objawów choroby,
  • spowodowane niedojrzałym przewodem pokarmowym,
  • spowodowane niesmacznym lekiem.

 

Kiedy należy powtórzyć dawkę leku?

 

Jeśli zdarzy się, że dziecko zwymiotowało lek, w pierwszej kolejności musisz ustalić, ile czasu minęło od jego przyjęcia, aby określić czy lek zdążył się wchłonąć.

Czas wchłaniania w dużej mierze jest zależny od formy podanego leku np. syropy i zawiesiny wchłaniają się o wiele szybciej niż kapsułki.

 

  1. Leki podawane w formie zawiesiny lub syropu często są gęste i mogą być niesmaczne dla malucha, pomimo dodania substancji smakowych. Syropy wchłaniają się ok. 10 minut, dlatego jeśli w tym czasie wystąpiły wymioty, dawkę można powtórzyć.
  2. W wypadku leku w zawiesinie należy wziąć pod uwagę miejsce, w którym powinien się wchłonąć. Większość z nich wchłania się z przewodu pokarmowego w ciągu 15 minut od podania.
  3. Jeśli podajesz dziecku lek przeciwbólowy, po którym ostatnio zwymiotowało spróbuj podać mu inną formę leku tzn. zamiast tabletki czy zawiesiny podaj lek w postaci czopka.
  4. Bardzo ważne w określaniu czasu wchłaniania tabletek jest również ilość płynów, jaką zostały popite. Zazwyczaj czas wchłaniania wynosi około godziny. Pamiętaj jednak, że tabletek nie podajemy dzieciom poniżej 6. roku życia!
  5. Największy dylemat zazwyczaj powstaje przy antybiotykach, które należy podawać w równych odstępach czasu. Jeśli wymioty wystąpiły do 15 minut, należy podać ponownie dawkę antybiotyku. W przypadku upływu dłuższego czasu wskazane jest, aby wstrzymać się z podaniem leku i poczekać do kolejnej dawki, gdyż większość  nich powinna się już w tym czasie wchłonąć. Warto jednak każdą taką decyzję skonsultować z lekarzem.

 

Przyczyny i skutki wymiotów

 

Wymioty mogą pojawić się z powodu nieprzyjemnego smaku leku, ale także ich przyczyna może być poważniejsza.

Należy wykluczyć uczulenie na jakikolwiek składnik leku, ponieważ może być ono niebezpieczne dla dziecka. Jeśli po podaniu wystąpią wymioty, a dodatkowo pojawi się biegunka, ból brzucha czy wysypka skórna, warto skonsultować się z lekarzem.

Silna reakcja alergiczna wymaga pilnej interwencji lekarskiej, dlatego należy zwrócić uwagę na takie objawy jak duszność, utrata przytomności, obrzęk języka i twarzy, spadek ciśnienia krwi. Jeśli je zauważysz natychmiast wezwij pogotowie!

 

Czy da się uniknąć wymiotów u dziecka?

 

Wiele leków podawanych dzieciom ma gorzki lub kwaśny smak lub zbyt gęstą konsystencję, która nie odpowiada dzieciom.

Przed podaniem leku można go schłodzić, jeśli tylko pozwalają na to informacje zamieszczone w ulotce.

Syropy i zawiesiny warto podać na ściankę policzka.

Do opakowań często są dodawane specjalne aplikatory, które ułatwiają podanie.

Jeśli wymioty pojawiają się każdorazowo po podaniu leku należy skonsultować się z lekarzem w celu jego zmiany.

 

 


Anna Joniec-Bieniek

Anna Joniec–Bieniek

Nazywam się Anna Joniec–Bieniek. Z wykształcenia jestem magistrem farmacji, prywatnie mamą Jakuba. Na blogu poruszam prozdrowotne kwestie związane z dziećmi i dorosłymi. Wszystko w oparciu o fachowe wykształcenie i lata doświadczenia w aptece. Jestem też autorką kompendium profesjonalnej aptecznej wiedzy, czyli poradnika „Mama bez recepty”.


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

instagram