fbpx

Czym nie należy popijać leków?

24 stycznia 2022

Zażywając leki czasem popijamy je dowolnym płynem, w zależności od tego, co aktualnie mamy pod ręką.

Niestety, to co pijemy ma ogromny wpływ na przyswajalność zażytych lekarstw.

Istnieje wiele interakcji z pożywieniem i napojami, które mogą znacząco wpłynąć na działanie lekarstwa. W wyniku tego może ono zmienić swoje działanie, a także stać się toksyczne dla organizmu.

Z tego artykułu dowiesz się, czym powinno się popijać lekarstwa i co się dzieje, kiedy popijesz je kawą, herbatą czy alkoholem.

 

Czym nie powinnaś popijać leków?

 

Popijanie leków alkoholem może być bardzo niebezpieczne dla Twojego zdrowia, ale nie tylko on jest szkodliwy.

Nie należy łączyć jakichkolwiek leków z sokiem z cytrusów, w szczególności grejpfrutów, a także herbatami ziołowymi, głównie z dodatkiem dziurawca, ponieważ wchodzą one w różne interakcje.

Najbezpieczniejsza jest niskozmineralizowana woda niegazowana lub przegotowana, podana najlepiej w temperaturze pokojowej. Nie wchodzi ona w interakcje z lekami ani nie zmienia ich profilu działania.

 

Dlaczego nie należy popijać leków alkoholem?

 

Zarówno leki, jak i alkohol to substancje metabolizowane przez enzymy i usuwane z organizmu. Enzymy aktywowane przez alkohol mogą przekształcać składniki aktywne pochodzące z leków w substancje toksyczne, które uszkadzają narządy wewnętrzne, jak wątroba czy trzustka. Alkohol zaburza wchłanianie zażytych leków, często eliminuje ich działanie, przez co są nieskuteczne.

 

Nie powinno się łączyć popularnych leków przeciwbólowych na bazie paracetamolu z alkoholem, ponieważ nasila to skutki uboczne, a w niektórych sytuacjach może prowadzić do śmierci, w szczególności jeśli zażywałaś duże dawki leku.

 

Spożywanie alkoholu podczas leczenia antydepresantami potęguje ich działanie uspokajające i relaksujące. Człowiek staje się otępiały, ma opóźnioną reakcję. Podobne działanie można zaobserwować, w sytuacji, gdy łączy się alkohol z lekami na alergię.

 

Połączenie alkoholu z popularną aspiryną przyspiesza upojenie się. Dodatkowo alkohol nasila działanie kwasu acetylosalicylowego, powodując problemy z przewodem pokarmowym. Może powodować biegunkę, ból brzucha czy wymioty, a także prowadzić do wystąpienia stanu zapalnego żołądka.

 

Popijanie leków kawą lub herbatą

 

Gorące napoje, takie jak kawa czy herbata mogą wchodzić w interakcje z lekami.

Tanina, która jest obecna w czarnej herbacie ogranicza wchłanianie wielu witamin i minerałów, w szczególności żelaza.

Kofeina obecna w kawie może nasilać lub osłabiać działanie leku.

Najlepiej odczekać z wypiciem kawy lub herbaty ok.godziny przed lub po zażyciu leków.

 

Popijanie leków ziołami lub sokami owocowymi

 

Wśród ziół warto zwrócić uwagę na dziurawiec zwyczajny, którego nie należy łączyć z lekami hormonalnymi dla kobiet. Jeśli stosujesz antykoncepcję hormonalną lub leki łagodzące menopauzę nie powinnaś popijać ich herbatą z dziurawca. Poza zaburzeniami wchłaniania leków, może on powodować pojawienie się nieregularnych krwawień. Podobne działanie ma lukrecja, która osłabia działanie leków. Dodatkowo podnosi ona ciśnienie krwi, dlatego nie należy jej stosować u osób chorujących na nadciśnienie tętnicze.

 

Podczas stosowania leków nie należy spożywać soków owocowych, w szczególności grejpfrutowego. Wchodzi on w skład z enzymami wątrobowymi, które nie działają wtedy prawidłowo, przez co znacząco podnoszą stężenie substancji aktywnych w zażywanych lekach. Jeśli chcesz spożywać soki owocowe zachowaj przerwę ok.4 godzin przed lub po spożyciu lekarstwa.

 

Popijanie leków produktami mlecznymi

 

Produkty mleczne są bogate w wapń, który osłabia działanie niektórych leków. Nie należy go łączyć z antybiotykami, zaleca się zrobienie przerwy ok.2 godzin przed lub po przyjęciu.

 

Pamiętaj, że najlepszym rozwiązaniem jest popijanie wszelkich leków, witamin czy suplementów diety zwykłą, niegazowaną wodą.


Anna Joniec-Bieniek

Anna Joniec–Bieniek

Nazywam się Anna Joniec–Bieniek. Z wykształcenia jestem magistrem farmacji, prywatnie mamą Jakuba. Na blogu poruszam prozdrowotne kwestie związane z dziećmi i dorosłymi. Wszystko w oparciu o fachowe wykształcenie i lata doświadczenia w aptece. Jestem też autorką kompendium profesjonalnej aptecznej wiedzy, czyli poradnika „Mama bez recepty”.


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

instagram