Tabletki antykoncepcyjne a wakacyjne wypadki

07 sierpnia 2017

Lato, tak wyczekiwana przez wiele osób część roku. Urlop, plaża, błogie lenistwo…

Odpowiednio zabezpieczona, możesz sobie pozwolić na wszystko, niezależnie czy posiadasz stałego partnera czy lubisz niezobowiązujący dziki seks na plaży z nowo poznanym facetem 😉

Jednak, mimo, że antykoncepcja hormonalna daje pewność, to mogą Ci się przydarzyć inne sytuacje, przez które Twoje zabezpieczenie będzie nieskuteczne. A tego byś raczej nie chciała, szczególnie w przypadku jednorazowego zapomnienia.

Co może się wydarzyć i co powinnaś w takiej sytuacji zrobić?

Biegunka

Klątwa Faraona, nieświeże jedzenie, roztopione lody i urlop w toalecie gwarantowany. Podczas tej nieprzyjemniej przypadłości, oprócz pokarmu możesz również wydalić niewchłoniętą tabletkę antykoncepcyjną. Jednak nie musi się tak stać.

Tabletki antykoncepcyjne wchłaniają się po ok. 3-4 godzinach od zażycia. Jeśli biegunka nastąpiła po tym czasie nie powinno to mieć wpływu na Twoje zabezpieczenie.

Jeśli wystąpiła wcześniej powinnaś zażyć kolejną tabletkę, jednak gdy biegunka całkowicie ustąpi (do 12 godzin od czasu, w którym powinna być przyjęta, inaczej skontaktuj się  z lekarzem.)

Dodatkowo musisz pamiętać, co przyjmiesz, aby zniwelować biegunkę, gdyż węgiel, który pochłania toksyny, zaabsorbuje również zawartość Twojej tabletki. Czas pomiędzy przyjęciem węgla, a tabletki antykoncepcyjnej powinien wynosić co najmniej 4 godziny.

 

Wymioty

Podobnie jak biegunka, tak i wymioty po 4 godzinach od zażycia tabletki nie powinny mieć wpływu na ich działanie.

Jeśli wymioty wystąpiły bezpośrednio po przyjęciu tabletki, powinnaś przyjąć następną tabletkę, gdy tylko ustąpią (do 12 godzin, inaczej skontaktuj się  z lekarzem.)

Biegunka i wymioty nie zmieniają natomiast działania plastrów Evra i pierścienia NuvaRing.

 

Zapomniałam…

Morza szum, ptaków śpiew, złota plaża pośród drzew.

Wszystko to w letnie dni, przypomina…

Niestety nie!

Wszystko to powoduje, że zapominamy o codziennych obowiązkach (w tym o zażyciu tabletki) i przechodzimy na tryb wakacyjny, bez myślenia o czymś innym niż kąpiel w morzu czy olejek do opalania (to też niekoniecznie 😉 ).

Jeśli przypomnisz sobie o tabletce do 12 godzin od czasu jej stałego zażywania połknij ją od razu. Opóźnienie w przyjęciu tabletek do 12 godzin jest dopuszczalne i pozwala zachować skuteczność metody, dzięki czemu jesteś cały czas zabezpieczona. Kolejną tabletkę zażyj o normalnej porze.

Jeśli “olśnienie” nastąpi później to skontaktuj się ze swoim lekarzem lub skorzystaj z ulotki dołączonej do tabletek czy plastrów, gdyż w każdym kolejnym tygodniu ich przyjmowania zalecenia dotyczące zachowania w tej sytuacji są inne.

Niezależnie jednak od tego, co musisz zrobić, pamiętaj, abyś do końca cyklu podczas współżycia stosowała dodatkową metodę zabezpieczenia.

 

Zapomniałam vol.2

Kończy się przerwa pomiędzy opakowaniami, a Ty myśląca już o wakacyjnych spacerach brzegiem morza zapominasz zażyć pierwszej tabletki z kolejnego opakowania.

I tu pojawia się problem, gdyż warunkiem działania tabletek w czasie przerwy pomiędzy opakowaniami jest rozpoczęcie kolejnego opakowania nie później niż 8 dnia po zakończeniu poprzedniego (w przypadku tabletek z siedmiodniową przerwą).

Wydłużenie przerwy pomiędzy opakowaniami nawet o jeden dzień prowadzi do znacznego spadku skuteczności antykoncepcyjnej preparatu, przez co poziom hormonów potrzebnych do zablokowania owulacji również spada i może dojść do owulacji. A jeśli w ciągu poprzednich dni uprawiałaś seks to na właśnie uwolnioną komórkę jajową mogą już czekać plemniki.

 

Impreza

Letnie ciepłe wieczory aż się proszą o spotkania z przyjaciółmi czy wypady na imprezy. Dla wielu z Was alkohol, czy to pod postacią piwa, wina czy drinka, to element obowiązkowy takiego wieczoru. A jak ma się on do antykoncepcji?

Na całe szczęście spożywanie alkoholu nie wpływa na działanie tabletek antykoncepcyjnych.

Jednak, aby nie było zbyt różowo musisz pamiętać, że tabletki podobnie jak alkohol są metabolizowane przez wątrobę, co ją trochę “nadwyręża”.

Ponadto, po alkoholu możesz wymiotować, co osłabi wchłanianie pigułki antykoncepcyjnej lub całkowicie to uniemożliwi.

Także osłabiona alkoholem koncentracja może spłatać Ci figla i niestety możesz zapomnieć o przyjęciu pigułki.

 

Wzięłam dwie

Urlop, rozkojarzenie, rozleniwienie i pomyłka gotowa – przez pomyłkę zażyłaś drugą tabletkę tego samego dnia. Co wtedy?

Przyjmuj dalej tabletki tak jak zwykle, a następnie zrób przerwę, jaka jest zalecana przy tym preparacie, który stosujesz. Kolejne opakowanie tabletek zaczniesz po prostu jeden dzień wcześniej niż poprzednio.

 

Antybiotyk

Jak wiecie niektórych leków nie powinno się łączyć z antykoncepcją, gdyż zmniejszają one jej skuteczność. Do tej grupy należą także antybiotyki. Niestety choroba nie wybiera, latem, podobnie jak zimą, także może Ci się przytrafić konieczność zażycia antybiotyku. Co wtedy?

Przede wszystkim, gdy lekarz zdecyduje, że należy Ci przepisać antybiotyk, powiedz o antykoncepcji. Jeśli odbyłaś niezabezpieczony stosunek do kilku dni przed wizytą powiedz o tym lekarzowi, który zdecyduje co przepisać w tej sytuacji.

Do antybiotyków wpływających niekorzystnie na ten rodzaj zabezpieczenia należą m.in.:

 • Duomox,
 • Augmentin,
 • Taromentin,
 • Hiconcil,
 • Sumamed,
 • Macromax,
 • Azitrox,
 • Zinnat,
 • Xorimax,
 • Keflex,
 • Doksycyklina,
 • Klabax,
 • Klacid,
 • Fromilid Uno,
 • Bactrim.

W czasie stosowania antybiotyku powinnaś stosować dodatkowe zabezpieczenie w postaci prezerwatywy.

 

Przesunięcie miesiączki

Lato to czas urlopów i wesel. Żadna Panna Młoda, podobnie jak urlopowiczka nie chce, aby okres zakłócał jej spokojny urlop czy najważniejszy (dla niektórych 😉 ) dzień w życiu.

A ponieważ zazwyczaj tak jest, że okres wypada właśnie wtedy, wymyślono sposób 😉

Jeśli lekarz nie widzi przeciwwskazań to możesz przyjmować tabletki w sposób ciągły tzn. gdy przyjmujesz ostatnią tabletkę z danego opakowania na drugi dzień zamiast robić przerwę przyjmij pierwszą tabletkę z kolejnego opakowania. W ten sposób nie zrobisz przerwy i nie wystąpi krwawienie z odstawienia.

Niestety w nielicznych przypadkach może się zdarzyć, że miesiączka wystąpi.

 

Kochane, pamiętajcie!!!

Co do przygodnego dzikiego seksu 😉 – stosuj zawsze dodatkowo prezerwatywę!

Również w przypadku wszystkich ww. sytuacji, jeśli któraś Ci się przytrafi, warto, abyś do końca cyklu zabezpieczała się dodatkowo w ten sposób.


Komentarze

Jedna odpowiedź do “Tabletki antykoncepcyjne a wakacyjne wypadki”

 1. jowitka pisze:

  ależ fajny artykuł! naprawde świetny i jaki życiowy ;p chyba każda kobieta co roku przeżywa tego rodzaju dylematy. Ja w ubiegłym roku miałam prawdziwy armagedon, bo na urlopie dopadła nas jelitówka i to wszystkich – 4 osoby w jednym pokoju ;/ zrezygnowałam z przygodnego seksu a okazja była i to nie jaka (lato w Hiszpanii 🙂 w każdym razie stwierdziłam że to ostatni raz i decyduję sie na zmianę, a że koleżanka miała od kilku mscy założoną wkładkę levosert pomyślałam o takim rozwiązaniu. W tym roku co prawda nie było biegunki na szczęście, ale przyznam że taka antykoncepcja długoterminowa sprawdza się świetnie. nie mysli sie o regularnym łykaniu tabletek czy o wykupieniu recept przed wyjazdem – zwyczajnie antykoncepcja jakby nie istniała. kompletny reset mysli w tym kierunku.polecam bo ja zaluje ze zdecydowałam się dopiero teraz – tyle wakacyjnych przyjemności z przeszlosci mi przeszlo obok nosa…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

instagram

Dołącz do mnie na Facebooku