Zatkany nos. Oddychanie przez usta. Totalny brak perspektyw na spanie. W dzień totalna porażka. Skądś to znasz? Katar sienny to problem, z którym boryka się wielu z nas. Doskonale wiemy i zdajemy sobie sprawę, jak ten „szkodnik” może zatruć nam życie. Czujemy się ospale, boli nas głowa, trudno jest nam oddychać, codzienne funkcjonowanie to naprawdę duży problem, a brak chusteczki w pobliżu to nie lada gratka.
Jak z tym walczyć? Co zrobić, by sobie pomóc? Na jakie leki się zdecydować, aby móc przespać noc, zająć się dzieckiem, wyjść do pracy. Bez uczucia, jakby właśnie zdjęto nas „z krzyża”? Dziś postaram się podpowiedzieć Wam, jakie leki warto wybrać i co robić, by sobie pomóc. Sposoby są i warto się z nimi zapoznać, by poprawić swoją jakość życia.
Katar sienny – co to takiego?
Katar sienny, zwany inaczej katarem lub alergicznym nieżytem nosa, to stan zapalny w obrębie błony śluzowej nosa, który spowodowany jest alergenem. A alergenem mogą być:
- pyłki traw, kwiatów, drzew,
- zarodniki pleśni,
- roztocza kurzu,
- sierść zwierząt.
Katar sienny – objawy
Każdy z nas posiada komórki układu odpornościowego, nazywane immunoglobulinami. W większej ilości przypadków za ten stan odpowiadają immunoglobuliny E, rzadziej G. Gdy w ich obrębie pojawi się alergen, wówczas uwalniania jest histamina, odpowiedzialna za cieknący katar, ciągłe kichanie i świąd. Jednak oprócz objawów, typowych dla zwykłego kataru, u osób cierpiących na katar sienny może też pojawiać się wiele innych dolegliwości np.:
- łzawienie oczu,
- uczucie rozpierania twarzy,
- utrata smaku,
- swędzenie uszu, gardła i nosa,
- duszności,
- objawy astmatyczne,
- kłopoty ze snem,
- ból zatok i całej twarzy,
- zmęczenie.
Katar sienny, a wirusowy?
Bardzo ważną kwestią jest odróżnienie, czy męczy Cię typowy katar sienny, czy może wirusowy. Choć w jednym i w drugim przypadku masz zatkany nos, na każdy działają zupełnie inne leki. Jak odróżnić, który dotyczy Ciebie? Jakie objawy występują przy katarze siennym, a jakie przy katarze wirusowym?
- Przy katarze siennym występuje świąd nosa, przy infekcyjnym ból.
- Przy katarze siennym może pojawić się dodatkowo alergiczne zapalenie spojówek, nic więcej.
- Jeśli zaś pojawia się katar wirusowy, wówczas zazwyczaj jest gorączka, bóle mięśni i stawów, bóle gardła.
- I na koniec czas trwania, katar wirusowy trwa zazwyczaj krótko, a katar sienny trwa i trwa i trwa i nie ma końca.
Testy alergiczne
Każdego roku w sezonie pylenia każdy ma pełen dostęp do kalendarza pyleń, który jest niezbędny dla każdego alergika. Dzięki niemu można sprawdzić, kiedy jaka roślina pyli. To daje nam większą wiedzę na temat tego, kiedy będziemy czuli się gorzej. Wiadomo, wówczas musisz mniej pojawiać się w miejscach, w których dany alergen występuje, wtedy też warto być miała przy sobie odpowiednie leki.
W przypadku wystąpienia objawów, aby odkryć co Cię uczula, wykonaj testy alergiczne, dzięki czemu będziesz wiedziała, przed czym masz się bronić.
katar sienny – LEKI bez recepty i na receptę
Jakie leki więc zastosować, by móc poradzić sobie z katarem siennym?
Leki przeciwhistaminowe
W aptece dostępne są leki przeciwhistaminowe bez recepty oraz na receptę.
Jak wiadomo, za wszystko odpowiada histamina, a więc zażywając takie leki, blokuje się jej działanie, dzięki czemu działają przeciw katarowi, jak również zmniejszają istniejące już objawy. W przypadku doustnych leków przeciwhistaminowych wyróżniamy takie substancje jak:
- cetyryzyna – Alermed, Allertec, Amertil, CetAlergin, Zyrtec,
- loratydyna – Claritine, Flonidan, Loratan,
- feksofenadyna – Fexofast, Telfexo, Telfast (recepta)
- desloratadyna – Aerius, Dehistar, Delortan, Dynid, Goldesin, Hitaxa, Jovesto (wszystkie na receptę),
- lewocetyryzyna – na receptę: Cezera, Contrahist, Lirra, Xyzal,
- rupatadyna – Rupafin (recepta),
- azelastyna stosowana miejscowo w postaci spray’u do nosa Allergodil, Azelastin POS.
Ponieważ skutkami ubocznymi zażywania leków na alergię może być senność i osłabienie, pamiętaj więc, aby nie wsiadać po nich do samochodu, bo może to skończyć się bardzo niebezpiecznymi w konsekwencji skutkami. Na czas alergii musisz tak uporządkować sobie dzień, by funkcjonować, ale w pełni trosce o swoje zdrowie.
Część z tych leków przeciwhistaminowych dostępnych jest bez recepty (opakowania po 7 lub 10 tabletek), pamiętaj jednak, że zanim pierwszy raz jakieś zastosujesz powinien Ci je dobrać lekarz.
Glikokortykosteroidy na katar sienny
Podawane są donosowo, w postaci aerozoli. Są bardzo skuteczne, niestety dostępne jedynie na receptę.
Woda morska na katar
Nie jest ona lekarstwem, ale na pewno warto ją stosować przy nieżycie nosa. Taki preparat wypłukuje alergeny, ale i jest idealnym podkładem do zastosowania przed podaniem właściwego leku w postaci aerozolu czy kropli do nosa.
Jeśli znajdujesz się w tej grupie, która każdego roku zmaga się z wielotygodniowym katarem, to mam nadzieję, iż tym artykułem uda się choć w jakimś stopniu zmniejszyć Twój problem, który bez dwóch zdań – nie jest łatwym przeciwnikiem.
[…] Katar to dolegliwość, w której na skutek stanu zapalnego błona śluzowa nosa wytwarza w nadmiernych ilościach wydzielinę. […]