Koper włoski, czyli inaczej fenkuł (nie mylić z koperkiem 😉 ), to bylina należąca do rodziny selerowatych.
Jego nasiona zawierają wiele substancji czynnych m.in.:
- flawonoidy (rutyna, kwercetyna),
- olejki eteryczne (anetol, limonen),
- witaminy z grupy B (B1, B2, B3, B6) i witaminę C,
- minerały (wapń, magnez, mangan, cynk, fosfor, potas, miedź, żelazo).
Koper włoski – właściwości lecznicze
Koper włoski ma zastosowanie w leczeniu wielu dolegliwości zdrowotnych.
Ma właściwości:
- wiatropędne,
- pobudza wydzielanie soku żołądkowego,
- zmniejsza napięcie mięśni gładkich przewodu pokarmowego, czyli działa rozkurczowo,
- pobudza perystaltykę jelit,
- niweluje wzdęcia.
To wszystko ma zastosowanie, jeśli mówimy o osobach dorosłych.
Ale co z dziećmi? I co z tak popularnymi wśród mam herbatkami koperkowymi dla niemowląt?
Herbatka koperkowa dla niemowląt – czy jest bezpieczna?
Jak doskonale wiesz, koper włoski stanowi składnik herbatek dla niemowląt, które mają za zadanie pomóc w przypadku bólu brzuszka i kolkach, poprzez działanie rozkurczowe i wiatropędne.
Niestety herbatki koperkowe dla niemowląt, nie są tak bezpieczne, jak się wydawało, a Ty mimo, że chcesz dobrze, możesz wyrządzić dziecku krzywdę.
Koper włoski dla niemowląt – dlaczego go nie stosować?
Wyniki badań przeprowadzonych nad składnikami zawartymi w ziarnach kopru, obecnymi także w herbatkach na jego bazie, wykazują że nie powinny być stosowane u najmłodszych.
Herbatka koperkowa zawiera dużo substancji estrogennych, których nadmiar może być bardzo szkodliwy dla dziecka. Chłopcy nie powinni ich przyjmować w ogóle, a u dziewczynek częste podawanie herbatki z kopru może wywołać przedwczesne dojrzewanie.
Badanie przeprowadził włoski Narodowy Instytut Badań nad Żywnością i Żywieniem (INRAN), a podobną opinię wydała europejska agencja EMEA zajmująca się naukową oceną leków, a także ESPGHAN (The European Society for Paediatric Gastroenterology Hepatology and Nutrition).
Według nich, spożywanie naparów z kopru włoskiego przez dzieci do czwartego roku życia nie jest wskazane bez konsultacji z pediatrą.
Również w trakcie laktacji nie stosuj takowych herbatek sama, gdyż koper włoski jest rośliną o wysokim ryzyku podczas karmienia piersią. Ponadto, wbrew powszechnym opiniom, koper włoski nie pobudza laktacji.
Herbata herbacie nierówna
Zawartość związków estrogenowych w różnych herbatkach koperkowych może być różna, jednak w związku z brakiem dostarczania takich informacji przez producentów, musimy wrzucić je wszystkie do jednego worka. Najlepiej na śmieci.
I podawać dzieciom po prostu wodę 🙂
P.S. Inne praktyczne informacje na temat leczenia Twojego maleństwa, znajdziesz w mojej książce „Mama bez recepty” dostępnej na mama.altenberg.pl 🙂
Dodaj komentarz