U małego dziecko często pojawiają się zmiany na skórze: wysypka o różnym kształcie, kolorze i stopniu natężenia, sucha i łuszcząca się skóra, zaczerwienienia. Jeśli tym objawom towarzyszą częste biegunki i kolka, rodzice zaczynają podejrzewać alergię. Czasem jednak lekarz stwierdza, że to nietolerancja pokarmowa. Czym zatem różni się reakcja alergiczna od nietolerancji pokarmowej?
Rodzaje alergii. Alergia pokarmowa – przyczyny
Czasami organizm ludzki jest zbyt wrażliwy i reaguje na to, co dla niego nie jest groźne, czyli białka (spożywane wraz z pokarmem lub inne, znajdujące się w otoczeniu). Układ odpornościowy próbuje je zwalczyć, wówczas produkowane są przeciwciała i pojawia się stan zapalny.
W przypadku alergii mówi się o jej czterech typach.
Alergia pokarmowa to najczęściej typ I, kiedy to są produkowane immunoglobuliny klasy E, wytwarzane przez białe krwinki. Obecność tych przeciwciał można stwierdzić badając krew lub robiąc testy skórne. Typowa dla tego rodzaju alergii jest szybka reakcja na to, co uczula. Może ona być natychmiastowa i bardzo gwałtowna, a nawet przybrać postać wstrząsu anafilaktycznego lub późna – wówczas objawy pojawiają się d 6 do 10 godzin po kontakcie z alergenem, a ustępują od 12 do 24 godzin później.
Pozostałe typy alergii są rzadsze, ale również możliwe, jednak ich stwierdzenie jest znacznie trudniejsze, bo objawy pojawiają się wiele godzin po tym, jak organizm miał kontakt z alergenem.
Jak objawia się alergia pokarmowa?
Niestety, alergia może dawać bardzo wiele objawów, stąd też ogromna trudność stwierdzenia, czy odpowiada za nie reakcja na alergen, czy też zatrucie pokarmowe, przegrzanie, katar. Ze strony układu pokarmowego mogą pojawić się wymioty, zaparcia, biegunki, zielone, śluzowate stolce, bóle brzucha, kolki. Zmiany skórne to wysypka, wyprysk na buzi, sucha skóra. Mogą też pojawić się objawy takie jak katar, duszności i tzw. sapka. Dlatego oprócz uważnego obserwowania dziecka konieczne są badania, zanim lekarz zdiagnozuje alergię.
Nietolerancja pokarmowa – przyczyny, objawy, leczenie
Nietolerancja pokarmowa ma zupełnie inne źródło: pojawia się wówczas, gdy organizm nie produkuje substancji niezbędnych do trawienia czegoś. Najczęściej są to enzymy – ich brak lub niedobór powoduje, że pokarm nie jest trawiony, co powoduje szereg objawów gastrycznych.
Najczęściej można spotkać się z nietolerancją laktozy, kiedy to nie jest produkowany enzym ją trawiący, czyli laktaza. Nierozłożenie laktozy, która w takiej, niezmienionej formie trafi do jelit, to przyczyna bólu brzucha, wzdęć, biegunki. Leczenie polega na eliminowaniu jej z diety lub podawanie preparatów zawierających enzym.
Rzadziej spotykane nietolerancje pokarmowe to zespół złego wchłaniania fruktozy czy fenyloketonuria.
Leczenie alergii pokarmowej – dieta eliminacyjna
Jeżeli dziecko zostanie zdiagnozowane, jego leczenie polega na usunięciu z pokarmu czynnika, który mu szkodzi. Czasem jest to jednak tak trudne, że wręcz niemożliwe. Koniecznie trzeba czytać etykiety i sprawdzać, co zawierają gotowe dania. Dieta eliminacyjna powinna być prowadzona pod okiem specjalisty, ponieważ musi on dobrać zastępstwo w zamian za to, co zostaje odrzucone. Dotyczy to szczególnie najmłodszych dzieci, dla których produkty mlekozastępcze powinien dobrać lekarz.
Dodaj komentarz