Gluten w diecie dziecka
Gluten – białko roślinne – od pewnego czasu budzi wiele wątpliwości, szczególnie, kiedy w poradach dotyczących żywienia dzieci pojawiły się zalecenia, żeby go absolutnie nie podawać przed ukończeniem pierwszego roku życia. I chociaż zalecenia bardzo się potem zmieniły, to wątpliwości zostały. Kiedy i jak wprowadzać gluten do diety dziecka? Czy ekspozycja na gluten może szkodzić?
Dlaczego gluten może szkodzić? Nietolerancje glutenu
Gluten występuje w gatunkach zbóż: pszenicy, życie, orkiszu, jęczmieniu. Owies jest wolny od glutenu, ale najczęściej jest skażony domieszką innych zbóż. Dzięki glutenowi wyrabiane ciasto klei się, jest plastyczne, zatrzymuje pęcherzyki powietrza, więc gdy wyrośnie, robi się puszyste. Jednak jest to białko, więc może uczulać.
Oprócz tego gluten jest odpowiedzialny za inną reakcję: może być nietolerowany przez organizm. U osób, które mają genetyczne predyspozycje, pojawia się stan zapalny kosmków jelita, a substancje odżywcze nie są wchłaniane jak należy, co jest przyczyną wielu objawów jak np. bólu brzucha, biegunek, utraty masy ciała, zahamowania wzrostu, niedoborów pewnych substancji, problemów ze skórą czy uczuciem zmęczenia. Choroba ta zwana jest celiakią lub chorobą trzewną, często wymaga wielu badań, a jedyny skuteczny sposób jej leczenia polega na eliminacji z diety wszystkich produktów zawierających gluten. Celiakia dotyka około 1% ludzi.
Kiedy wprowadzać gluten do diety dziecka?
Przez wiele lat obowiązywała zasada, że dziecko powinno otrzymać gluten później – należy z tym poczekać do końca 10 miesiąca, a jeśli dziecko miało jakiekolwiek objawy alergii, to nawet do końca pierwszego roku życia. Jednak badania pokazały, że nie ma to wpływu na częstotliwość alergii, za to stwierdzono, że podawanie glutenu w czasie, gdy dziecko jest karmione mlekiem matki, jest obarczone mniejszym ryzykiem niepożądanych reakcji. Kobiece mleko daje osłonę, choć jej mechanizm nie został jeszcze poznany. Stąd też zalecenie, aby dziecku podawać gluten jeszcze wtedy, gdy mama karmi piersią, a dziecko dostaje swoje pierwsze stałe jedzenie, czyli po ukończeniu 4 miesiąca. Obecne zaleca się, aby unikać zbyt wczesnego (przed 4 miesiącem życia), jak i zbyt późnego (po 7 miesiącu) wprowadzania glutenu do diety niemowlęcia.
Jak wprowadzać gluten? Wprowadzanie glutenu krok po kroku
Pierwsze posiłki z glutenem mogą mieć postać kaszki, na przykład kaszy manny, czy innej kaszy błyskawicznej z glutenem, przygotowanej na mleku. Taką kaszę można dodać do zupy lub przecieru, zwykle poprawia to jej konsystencję. Najlepiej włączać gluten do posiłków w momencie, gdy dziecko już je kilka rodzajów warzyw, jakiś owoc, mięsko. Jak każdy inny produkt, gluten trzeba wprowadzić pojedynczo, przez kilka dni uważnie obserwując dziecko. Dopiero po kilku dniach, gdy nie pojawia się żadna niepokojąca reakcja, można rozszerzyć dietę o kolejny produkt. Kolejne posiłki dziecka mogą już zawierać mąkę i przygotowane z niej wypieki.
Dzieki za interesujacy post, terez bede tu wpadac czesto 🙂