fbpx

Atomowy jod – płyn Lugola – co warto wiedzieć?

05 września 2017

Atomowy jod

Z powodu plotki nt. awarii elektrowni atomowej w Belgii, płyn Lugola zniknął z polskich aptek w ekspresowym tempie. W 1986 roku po wybuchu w Czarnobylu rodzice również dali go wypić i mnie.

Dlaczego? Ponieważ zawiera jod. Jod nie będący radioaktywnym.

Jod jest jednym z wielu pierwiastków śladowych, który pełni ważne funkcje w naszym organizmie.
Jest on dostarczany z pożywieniem ( ryby, sól) i wodą.

Około 75 % całego jodu znajdującego się w organizmie człowieka zmagazynowane jest w tarczycy. Bez jodu niemożliwa jest produkcja w pęcherzykach tarczycy tyroksyny (T4) i trójjodotyroniny (T3), które są niezbędne m.in. do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania mózgu, układu nerwowego, mięśni, serca, czy nerek, a także do utrzymania prawidłowej temperatury ciała.

Długotrwałe niedobory jodu prowadzą do niedoczynności tarczycy, a co za tym idzie do powiększenia gruczołu tarczowego i powstania wola. U dzieci jest to przyczyną opóźnienia rozwoju fizycznego i psychicznego, a u kobiet ciężarnych prowadzi do nieodwracalnego uszkodzenia mózgu u płodu.

Co z tą elektrownią?

 

W przypadku awarii elektrowni jądrowej może nastąpić emisja radioaktywnego jodu. Gdy radioaktywny izotop dostanie się do organizmu wraz z powietrzem, następuje jego koncentracja w tarczycy, co może spowodować chorobę nowotworową.

Jednak jeśli zaopatrzy się tarczycę w jod nieaktywny np. zawarty w płynie Lugola, wysyci on tarczycę w sposób który zablokuje wbudowywanie radioaktywnego jodu w tryroksynę i trójjodotyroninę. I dzięki temu tarczyca nie będzie wchłaniać jodu aktywnego.

 

Pamiętaj!!!

 

Nie podawaj dzieciom i sobie żadnych preparatów na własną rękę, szczególnie jeśli opieramy się na plotce i niepotwierdzonych newsach, tak jak w przypadku Belgii.

Gdy dzienna dawka jodu przekracza 20-krotnie dzienne zapotrzebowanie (ok.2 mg/dz) dochodzi do przewlekłego zatrucia objawiającego się metalicznym smakiem w ustach, zwiększonym wydzielaniem śliny, podrażnieniem żołądka i zmianami na skórze.

Ostre zatrucie jodem może natomiast wystąpić np. po doustnym wpiciu jodyny i objawiać się nudnościami, wymiotami, biegunką, a następnie rozwija się wstrząs. Zatrucie to wymaga intensywnego leczenia szpitalnego.


Anna Joniec–Bieniek

Nazywam się Anna Joniec–Bieniek. Z wykształcenia jestem magistrem farmacji, prywatnie mamą Jakuba. Na blogu poruszam prozdrowotne kwestie związane z dziećmi i dorosłymi. Wszystko w oparciu o fachowe wykształcenie i lata doświadczenia w aptece. Jestem też autorką kompendium profesjonalnej aptecznej wiedzy, czyli poradnika „Mama bez recepty”.


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

instagram