fbpx

Zaparcia u niemowlaka – objawy, przyczyny. Co na zaparcia u niemowląt?

14 kwietnia 2020

Dziecięca kupka – z pozoru kosmiczny temat do rozmów, zwłaszcza, jeśli nie ma się jeszcze dzieci 😉

Jednak każdy rodzic wie, że pozory mylą, a to, co znajdujemy w pieluszce naszego malucha może nam bardzo wiele powiedzieć o tym, jak czuje się bobas i jak funkcjonuje jego organizm. Dlatego, tak popularny wśród młodych rodziców, temat niemowlęcych kupek to nie jedynie objaw rodzicielskiego “przewrażliwienia” czy braku piątej klepki, ale naturalna dbałość o zdrowie dziecka. Co jeśli zauważymy u naszego niemowlaka objawy zaparcia? Co robić? Co stosować na zaparcia u niemowląt?

WODNISTA CZY TWARDA KUPKA U NIEMOWLAKA? OD CZEGO TO ZALEŻY?


W pierwszych 24-48 godzinach po przyjściu na świat Twój maluszek oddaje smółkę, czyli ciemnozieloną, gęstą, lepką maź, którą zaczyna gromadzić w swoich jelitach już około 4-5 miesiąca życia płodowego.

To nic innego jak produkty przemiany materii malca, którego układ pokarmowy zaczyna pracować już w brzuchu mamy, oraz resztki wód płodowych, maź płodowa i złuszczony nabłonek śluzówki przewodu pokarmowego.

Oddanie smółki jest bardzo ważnym sygnałem, że przewód pokarmowy rozwinął się prawidłowo i jest drożny.

W kolejnych dniach życia, gdy noworodek zaczyna pić Twoje mleko, pojawiają się tzw. stolce przejściowe o zabarwieniu od zielonkawych, przez lekko żółte po całkiem żółte. Są one często spienione i wodniste. Dzieje się tak, ze względu, na dużą fermentację laktozy w jelicie grubym oraz zawartość siary w Twoim mleku, która rozluźnia kupkę. Takie przejściowe kupki maluch robi kilka razy na dobę. Dzięki temu przewód pokarmowy noworodka oczyszcza się z resztek smółki.

 

KARMIENIE PIERSIĄ I MLEKO MODYFIKOWANE, A PROBLEMY Z KUPKĄ U NIEMOWLAKA

 

W drugim miesiącu życia oddawanie stolców przez niemowlaka jest już zazwyczaj unormowane. Zawartość pieluszki różni się jednak u dzieci karmionych piersią od tych karmionych mlekiem modyfikowanym. No chyba, że rodzice, podają jeszcze inne mleko, tak jak młody tata który przyszedł ostatnio do mnie do apteki i poprosił jakieś mleko, bo mleko z kartonu podawane jego dwumiesięcznemu dziecku, jednak mu nie służy 🙁

 

KUPKA NIEMOWLAKA KARMIONEGO PIERSIĄ

 

U niemowląt karmionych tylko mlekiem matki częstotliwość stolców wynosi od 1 nawet do 10 na dobę. Nie wpływa to jednak na stan ogólny oseska i jest to całkowicie normalne, ze względu na niedojrzałość przewodu pokarmowego, jak i zawartość siary w mleku matki. Nie powinno Cię to niepokoić, gdyż nie jest to ani biegunka, ani objaw uczulenia na Twoje mleko (co często podejrzewają zwłaszcza świeżo upieczeni rodzice).

Najczęściej wypróżnianie towarzyszy karmieniu – żołądek maluszka jest malutki, a rytmiczne ruchy mięśni podczas ssania pobudzają perystaltykę jelit.

Kupki niemowląt karmionych piersią, powinny mieć żółte, musztardowe zabarwienie, mogą zawierać niewielkie grudki i wyglądem przypominać średnio ściętą jajecznicę. Mogą mieć lekko kwaśny zapach ze względu na bakterie mlekowe zawarte w Twoim mleku.

Czasem zawartość pieluszki będzie imponująca i pielucha sobie z nią nie poradzi, a innym razem będzie to malutka kupka.

Może się zdarzyć też, że maluch nie zrobi kupki wcale, nawet przez kilka dni. Jest to związane z tym, że mleko matki jest przyswajane przez dziecko niemal w całości. Jednak gdyby osesek był niespokojny, miał wzdęty brzuszek i mały apetyt, zgłoś się z nim do pediatry.

Warto dodać, że ze względu na zawartość w maminym mleku niezbędnych składników wpływających na prawidłowe funkcjonowanie jelit dziecka oraz zawartość prebiotyków, które ułatwiają trawienie laktozy oraz powstrzymują rozwój bakterii chorobotwórczych, tak karmione maluchy, rzadziej niż te, karmione sztucznie, mają biegunki czy zaparcia.

Podobne artykuły:
Pielęgnacja pępka noworodka
Ulewanie u niemowlaka – przyczyny – jak mu zaradzić?

KUPKA NIEMOWLAKA KARMIONEGO MLEKIEM MODYFIKOWANYM

 

U dzieci karmionych sztucznie (czyli za pomocą różnych mieszanek mlecznych) ilość stolców jest nieco mniejsza i wynosi 1-4 na dobę. Stolce są jasnożółte lub jasnobrązowe (jasny kolor to wynik dużej zawartości kazeiny w mleku), zdecydowanie twardsze i bardziej zwarte, przypominające konsystencją ciastolinę 😉

Mleko modyfikowane jest trudniej przyswajane przez maluszka niż mleko matki, w związku z tym, w stolcu znajduje się dużo produktów ubocznych. To właśnie one powodują nieprzyjemny, kwaśny zapach. Robienie kupki niemowlakowi karmionemu w ten sposób może sprawiać trudności.

Dzieci karmione w ten sposób zazwyczaj częściej oddają gazy, miewają kolki czy zaparcia. Radą na to może być zmiana mleka modyfikowanego na inne, hipoalergiczne lub z probiotykami (tylko w porozumieniu z pediatrą, nigdy na własną rękę). Jeśli nadal występują kłopoty, lekarz może stwierdzić np. alergię.


ROZSZERZANIE DIETY, A KUPKI U NIEMOWLAKA

 

Około 4-5 miesiąca życia dziecka przychodzi czas na nowości w diecie. Wraz z wprowadzeniem nowych pokarmów zmienia się też zawartość pieluszki. Układ pokarmowy malca zaczyna pracować coraz sprawniej. Kupki stają się teraz bardziej gęste (w porównaniu z tymi po mleku matki), mają też intensywniejszy zapach.

Po wprowadzeniu jarzyn, żółtka stolce stają się bardziej zbite, uformowane. Na początku można w nich zauważyć niestrawione resztki obiadków czy deserków – jakby „posiekane kawałki” warzyw i owoców (to efekt przyzwyczajania się układu pokarmowego dziecka do nowych składników diety). Jeśli po kilku dniach nie nastąpi zmiana to znak, że dziecko nie jest jeszcze gotowe na nowości, warto więc wrócić do mlecznej diety.

Ponadto kolor kupki u niemowlaka zmienia się w zależności od podanego owocu czy warzywa. Marchewka w diecie zmienia stolec na bardziej pomarańczowy, jagody na bordowy, szpinak na zielonkawy, buraczki na czerwony itd. Im więcej produktów jest wprowadzanych do jadłospisu dziecka, tym kupki stają się bardziej podobne do stolca osoby dorosłej.

 

ZAPARCIA U NIEMOWLAKA – OBJAWY

 

Wiemy już, że zarówno u dzieci karmionych naturalnie, jak i u tych karmionych sztucznie kupki potrafią pojawiać się co kilka dni.

Kiedy zatem możemy mówić o zaparciu u noworodka?

Dopóki maluszek nie płacze podczas oddawania stolca, nie pręży się, nie napina się, a kupki nie są suche i twarde, nie ma powodów do niepokoju. Warto bowiem wiedzieć, że długie przerwy w oddawaniu stolca mogą być spowodowane tym, że dziecko dobrze przyswaja pokarm i nie ma z czego codziennie utworzyć się masa kałowa.

O zaparciu u niemowlaka możemy mówić wtedy, gdy dziecko oddaje nieregularnie twarde stolce i jest to dla niego bolesne, a także ma bóle brzucha, wzdęcia i mdłości. Do tego kupka w pieluszce jest mniejsza niż zwykle i ma formę twardych, suchych kulek.

Wszystkiego na temat przyczyn występowania zaparć i sposobów radzenia sobie z nimi dowiesz się z Programu Nestle Zdrowy Start w PrzyszłośćZaparcia u niemowląt

 

A ja podpowiem Ci czego robić nigdy nie powinnaś podczas zaparcia u noworodka oraz jakie preparaty z apteki mogą pomóc Twojemu malcowi.

CO NA ZAPARCIA U NIEMOWLAKA? CO POMOŻE PRZY ZATWARDZENIU U NIEMOWLĄT, A CZEGO RACZEJ NIE STOSOWAĆ?

Czopki przeczyszczające

Czopków glicerynowych z reguły nie zaleca się w leczeniu zaparcia czynnościowego u dzieci ze względu na ich małą skuteczność i uciążliwość stosowania, jednak można je wykorzystać doraźnie u dzieci <6. miesiąca życia. Pamiętaj jednak, że częste ich stosowanie powoduje pogorszenie stanu dziecka, gdyż układ trawienny przyzwyczaja się do pomocy i jeszcze bardziej się rozleniwia. Dlatego środki przeczyszczające stosuj tylko w sytuacjach wyjątkowych.

Makrogole

Pod tą nazwą znajdziemy polimery wykazujące działanie osmotyczne, dzięki czemu zatrzymują wodę w świetle jelit rozmiękczając i zwiększając objętość mas kałowych. Ułatwiają wypróżnianie bez skurczów, bólów brzucha oraz parcia. Nie wchłaniają się oraz nie ulegają fermentacji w jelitach, wydalane są wraz z kałem. Polecane szczególnie w przypadkach przewlekłych zaparć, jednak mogą być stosowane również przy sporadycznych zaburzeniach związanych z pracą jelit.

Laktuloza

Laktuloza to syntetyczny dwucukier, składający się z galaktozy i fruktozy. Nie podlega trawieniu i wchłania się z przewodu pokarmowego w bardzo małych ilościach. W jelicie grubym, pod wpływem flory bakteryjnej laktuloza zostaje rozłożona do dwutlenku węgla i kwasów organicznych, a te powodują zatrzymywanie wody w świetle jelita i rozmiękczenie mas kałowych. Jej działanie rozpoczyna się 24–48h po podaniu doustnym. Stosowana do objawowego leczenie przewlekłych zaparć.

Termometr

Zapewne nieraz słyszałaś o tej fascynującej metodzie gmerania termometrem w pupie. Nawilżasz końcówkę termometru oliwką i delikatnie podrażniasz nią ujście odbytu niemowlaka. Łatwe, prawda?

Ale totalnie głupie!!! Stymulowanie w taki sposób wypróżnień może jedynie przyczynić się do zwiększenia problemu zaparć, ponieważ dziecko będzie uzależniać oddanie stolca od tego rodzaju pobudzania i nie będzie potrafiło samodzielnie się wypróżnić. Pomijam już fakt bezpieczeństwa, a raczej jego braku przy tego rodzaju praktykach.

Stres w toalecie

Nie zmuszaj dziecka do długotrwałych posiadówek na nocniku ani nie zawstydzaj go, bo to przyczynia się tylko do zwiększenia problemu. Również pośpieszanie w trakcie korzystania z toalety powoduje niepełne wypróżnianie a masy stolca, które nie zostały usunięte, zalegają w okrężnicy.

Gorączka

W trakcie, jak i po chorobie przebiegającej z gorączką pamiętaj o odpowiednim nawadnianiu, gdyż brak odpowiedniej podaży płynów może spowodować nie tylko odwodnienie, ale i zaparcia u niemowlaka.

Antybiotyki

Aby nie dopuścić do zaparcia lub biegunki mogących pojawić się w czasie lub kilka tygodni po chorobie, która była leczona antybiotykami (antybiotyk zaburza naturalną florę bakteryjną przewodu pokarmowego ) pamiętaj o podawaniu synbiotyków. Niektóre antybiotyki powodują również wzrost resorpcji wody z mas kałowych powodując zaparcia.

Żelazo

Pomiędzy 3. a 6. miesiącem życia u niemowląt może pojawić się tzw. niedokrwistość fizjologiczna, spowodowana wyczerpywaniem się zapasów żelaza u maluszka. Po przepisaniu przez lekarza preparatu z żelazem może również dojść do zaparć.

Witamina D

Powodem zaparcia u niemowlaka może być także zbyt mała suplementacja witaminy D. Objawami tego są właśnie zaparcia i tzw. żabi brzuszek- u dziecka leżącego na plecach brzuszek jest miękki i „rozlewa się” na boki.

 

Pamiętaj, że zanim podejmiesz samodzielne kroki (których robić raczej nie powinnaś) w kierunku uwolnienia swojego dziecka od zaparć upewnij się czy to na pewno zaparcie – wszystkie przyczyny i objawy opisane są w Programie Nestle Zdrowy Start w Przyszłość, a następnie skonsultuj się z lekarzem!

Anna Joniec–Bieniek

Nazywam się Anna Joniec–Bieniek. Z wykształcenia jestem magistrem farmacji, prywatnie mamą Jakuba. Na blogu poruszam prozdrowotne kwestie związane z dziećmi i dorosłymi. Wszystko w oparciu o fachowe wykształcenie i lata doświadczenia w aptece. Jestem też autorką kompendium profesjonalnej aptecznej wiedzy, czyli poradnika „Mama bez recepty”.


Komentarze

4 odpowiedzi na “Zaparcia u niemowlaka – objawy, przyczyny. Co na zaparcia u niemowląt?”

  1. remka pisze:

    czopki eva/qu bambini działają szybko, ale nie gwałtownie, więc organizm dziecka ma czas, aby zareagować odpowiednio. Przydatne w kryzysowych sytuacjach

    • Bmoko pisze:

      Ważne, aby taki specyfik działał nie przeczyszczająco, ale rozkurczeniowo. To bez dwóch zdań najważniejsze przy tego rodzaju rzeczach. Najgorsze to gwałtowny efekt. Dziecko potem negatywne wrażenia

  2. Sylwia pisze:

    Mleko kozie super się sprawdza przy biegunkach. Wspiera flore bakteryjna jelita dzięki olisachardom (probiotyki). Dla najmłodszych są kaszki na bazie mleka koziego.

  3. welwa pisze:

    u mojego synka niestety żadna dieta nie pomagała, napau z koperku też nie chciał pić 🙁 ratunkiem dopiero okazały się czopki eva/qu bambini

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

instagram