Cykl miesiączkowy to powtarzające się regularnie zmiany zachodzące w organizmie kobiety wywołane działaniem hormonów. Długość cyklu miesiączkowego liczy się od pierwszego dnia krwawienia do ostatniego dnia przed następna miesiączką.
Jest wiele objawów występujących podczas cyklu miesiączkowego, które przydarzają się wielu z nas i mogą świadczyć o zaburzeniach cyklu miesiączkowego, dlatego część z nich wymaga kontroli lekarza, dlatego warto wiedzieć na ich temat nieco więcej.
ZABURZENIA CYKLU MENSTRUACYJNEGO – NIEPRAWIDŁOWE KRWAWIENIA
Powszechnie przyjmuje się, że cykl miesiączkowy trwa 28 dni. Można jednak zaobserwować różnice w długości cyklu u różnych kobiet i za normalne przyjmuje się odchylenie 21-32 dni. Prawidłowa miesiączka trwa od 3-7 dni, a średnia utrata krwi w tym czasie to 30-80ml. Jednak nie zawsze tak jest. Pojawia się kilka typów nieprawidłowych krwawień. Są to:
Nieregularne miesiączki
Najczęstszą przyczyną rzadko występujących, nieregularnych miesiączek jest opóźniona, nieprawidłowa owulacja lub jej brak, niewydolność jajników czy zmianami w obrębie jamy macicy.
Stan taki może być spowodowany:
- zwiększonym poziomem hormonu prolaktyny,
- niedoczynnością przysadki mózgowej,
- nadczynnością lub niedoczynnością tarczycy,
- nadmiarem męskich hormonów – androgenów,
- intensywnym odchudzaniem się,
- zbyt dużą aktywnością fizyczną.
Zbyt obfite miesiączki
Przyczyną zbyt obfitych krwawień podczas miesiączki mogą być zaburzenia hormonalne, obecność mięśniaków w macicy jak również przerost lub zapalenie błony śluzowej macicy. Pamiętaj, że obfite, przedłużające się miesiączki prowadzą do powstania niedokrwistości, czego skutkiem jest osłabienie, zawroty głowy, duszność i senność.
Skąpe miesiączki – kiedy występują?
Skąpe miesiączkowanie to mała utrata krwi, jedno- lub dwudniowe miesiączki albo plamienia zamiast miesiączki. Może występować w przypadku:
- niewydolności ciałka żółtego,
- cyklu bez jajeczkowania,
- czynnościowej niewydolności podwzgórza,
- zespołu policystycznych jajników,
- hiperprolaktynemii,
- niecałkowitego wykształceniu się jajników,
- zespołu przedwczesnego wygasania czynności jajników.
Krwawienie po stosunku – co oznacza?
Krwawienie po stosunku to zazwyczaj niewielkie plamienie z dróg rodnych, które pojawia się tuż po współżyciu i nie ma związku z miesiączką. Mogą to być ślady krwi lub podbarwiony krwią śluz z pochwy.
Gdy wystąpi u Ciebie krwawienie po stosunku nie zwlekaj z wizytą u ginekologa, gdyż może mieć to poważne konsekwencje.
Plamienia pojawiające się po stosunku mogą być objawem:
- schorzeń pochwy lub szyjki macicy, których najczęstszą przyczyną jest tzw. nadżerka szyjki macicy.Przy nieprawidłowej cytologii szyjki macicy (również przy cytologii prawidłowej, gdy utrzymują się plamienia po stosunku) wykonywana jest kolposkopia, czyli badanie szyjki macicy pod mikroskopem wbudowanym w lampę ginekologiczną. Polega na obejrzeniu szyjki macicy za pomocą wziernika ulokowanego w pochwie. Badanie to pomaga ustalić miejsce pobrania wycinka szyjki macicy, dzięki któremu decyduje się o zakresie leczenia.Przy prawidłowej cytologii nadżerkę usuwa się, gdy jest duża i powoduje zakażenia pochwy, nasilone upławy lub krwawienia. Usunięcie wykonuje się za pomocą krioterapii (zamrożeniu), laseroterapii lub poprzez zabieg chirurgiczny.
- polipy szyjki macicy,
- atrofia błony śluzowej pochwy, czyli zanikowe zapalenie pochwy,
- endometrioza,
- zapalenie szyjki macicy,
- zapalenie pochwy,
- rak szyjki macicy,
- choroby weneryczne.
Plamienie między miesiączkami
U niektórych kobiet może pojawiać się niewielkie plamienie w środku cyklu miesięcznego. Przyczyną jest spadek poziomu estradiolu pojawiającego się zaraz po owulacji, infekcje narządów płciowych lub mięśniaki macicy.
UPŁAWY, A ZABURZENIA CYKLU MIESIĄCZKOWEGO
To nieprawidłowa wydzielina pochwowa, objawiająca się zmienioną ilością, konsystencją, kolorem lub zapachem. Nieprawidłowa flora oraz infekcje pochwy zdarzają się często wpływając na komfort życia kobiety, na współżycie z partnerem, a także w konsekwencji na zajście w ciążę.
Objawami zakażenia pochwy są m. in.: bóle, obrzęki, pieczenie, swędzenie, bolesność i tkliwość podczas stosunku.
Do najczęstszych zakażeń pochwy należą:
Bakteryjne zapalenie pochwy
Wywołane jest przez zmianę proporcji bakterii w pochwie. Objawem jest biało – szara, obfita wydzielina oraz często nieprzyjemny zapach, nasilający się po stosunku. Może być przyczyną zapalenia przydatków (jajników, jajowodów oraz więzadeł macicy), bolesnych stosunków lub też poronień. Do rozpoznania tego schorzenia konieczny jest wymaz z pochwy. Leczeniem jest antybiotykoterapia.
Grzybica pochwy
Infekcja, która charakteryzuje się gęstą, białą, serowatą, bezwonną wydzieliną pochwową. Objawy to: pieczenie, swędzenie, bolesność, zaczerwienienie w okolicy pochwy, rzadko bóle przy oddawaniu moczu. Grzybica często występuje u kobiet w ciąży i z cukrzycą, a także po antybiotykoterapii. Leczenie polega na podawaniu tabletek doustnych oraz/lub globulek dopochwowych.
Chlamydia
Zakażenie bakterią Chlamydia trachomatis przebiega w większości bezobjawowo, a jeśli już pojawią się objawy to jest to obfita, żółto-zielona, pienista wydzielina o nieprzyjemnym zapachu. Choć zakażenie to dotyczy szyjki macicy, to bakterie mogą przedostawać się do macicy i jajowodów wywołując tam zapalenie. Bakterie wykrywa się poprzez wymaz z cewki moczowej, szyjki macicy lub w próbce moczu. Zakażenie u partnera również może przebiegać bezobjawowo i prowadzić do zrośnięcia nasieniowodów, a w konsekwencji do bezpłodności. Leczenie wymagane jest u obojga partnerów i polega zastosowaniu antybiotykoterapii. Objawy jakie może dać zarażenie się bakterią, to:
- pieczenia podczas mikcji,
- bólu podczas stosunku,
- krwawienie po stosunku,
- ból w okolicy podbrzusza,
- krwawienia z pochwy.
BÓLE PODCZAS CYKLU MENSTRUACYJNEGO
Nasilone, nietypowe, powtarzające się bóle brzucha mogą być objawem różnych schorzeń ginekologicznych.
Bolesne miesiączki
U niektórych kobiet ból w tym czasie jest tak silny, że nie pozwala im na normalne funkcjonowanie. Leczenie takich dolegliwości polega na podawaniu leków rozkurczowych i przeciwbólowych.
Jednak nie zawsze silny ból jest związany z miesiączką, może być wynikiem np. chorób jelit i wtedy będzie się on pojawiał również poza miesiączką.
Znacznie nasilony ból podczas miesiączki może również świadczyć o endometriozie. Ból pojawia się wtedy nie tylko w okolicach brzucha, ale promieniuje również do pleców i przy oddawaniu stolca.
Ból owulacyjny – ból podbrzusza po owulacji
Pojawia się w dole brzucha i wywołany jest przez samą owulację, czyli pęknięcie pęcherzyka jajnikowego.
Ból piersi podczas miesiączki
Napięcie i bolesność piersi występują najczęściej w drugiej połowie cyklu. Spowodowane jest to zwiększonym poziomem progesteronu w tym czasie.
Ból w czasie stosunku
Przyczyną takiego bólu mogą być infekcje pochwy, jajowodów lub jajników, braki odpowiedniego nawilżenia pochwy, zaburzenia hormonalne powodujące zmiany śluzówki pochwy, a także endometrioza.
Dodaj komentarz