fbpx

Czym jest wizyta patronażowa? Co warto o niej wiedzieć?

31 lipca 2018

Młode mamy często mają wiele pytań i czują się bardzo niepewnie podczas pierwszych dni ze swoim maluszkiem. To całkowicie normalny odruch, a w tej sytuacji możesz liczyć na pomoc ze strony położnej.

Swoją położną wybierzesz jeszcze w czasie ciąży. Wtedy też możesz ją poprosić o spotkanie i rozmowę na dowolnie wybrany temat. Tę opcję wybierają szczególnie kobiety, które po raz pierwszy mają zostać mamami. Wybór położnej jest zupełnie dowolny i zależy tylko od Ciebie.

Narodziny dziecka musisz zgłosić w swojej placówce POZ (Podstawowej Opieki Zdrowotnej). Po ustaleniu daty wizyt domowych zastanów się, jakie aspekty macierzyństwa najbardziej Cię interesują. Możecie porozmawiać o pielęgnacji małego dziecka, szczepieniach, karmieniu piersią i innych problematycznych sprawach.

Oprócz odpowiedzi na pytania do zadań położnej należy skontrolowanie stanu rany krocza lub rany po cesarskim cięciu. Nie przestrasz się, jeśli pojawią się pytania o kondycję Twoich piersi oraz to, czy radzisz sobie z naturalnym karmieniem – to zupełnie normalne czynności podczas pierwszej wizyty położnej.

Twoja położna musi również obejrzeć dziecko – ocenić wygląd kikuta pępowinowego, kolor błon śluzowych oraz skóry. Z każdym krokiem pielęgnacji zostaniesz zapewne zapoznana w szpitalu, lecz jeśli masz jakieś dylematy to położna ze wszystkim Ci pomoże i od początku wytłumaczy.

Pytania i odpowiedzi

 

Do zakresu obowiązków położnej należy odpowiadanie na wszelkie pytania, lecz w praktyce często nie starczy na to czasu. Wiedzę na temat pielęgnacji i macierzyństwa najlepiej zdobyć w szkole rodzenia. Podczas kursu poruszanych jest wiele tematów, a przewijanie noworodka lub wyprawka to tylko mała ich część. Na kursie odbędziesz również zajęcia praktyczne, takie jak np. zmiana pieluszki, która często jest niemałym problemem dla świeżo upieczonych rodziców 😉

Często jednak szkoła rodzenia to jedno a praktyka z dzieckiem drugie 🙂 Dlatego najlepiej przed wizytą położnej spisz na kartce rzeczy które Cię nurtują lub z którymi sobie nie radzisz.

Rzeczy które mogą Cię trapić to np.:

  • problemy z przewijaniem,
  • jak prawidłowo trzymać maluszka,
  • jak prawidłowo przystawiać dziecko do piersi,
  • problemy z wypróżnianiem,
  • dobranie odpowiedniej mieszanki podczas karmienia butelką,
  • kolka,
  • ząbkowanie,
  • terminy szczepień ochronnych i badań profilaktycznych.

Wizyta patronażowa powinna rozwiać wątpliwości na wszystkie powyższe problemy.

 

Wracając do tematu wyprawki… Wielu przyszłym rodzicom wydaje się, że to niezwykle skomplikowany proces – w końcu w sklepach możemy zauważyć tysiące różnych produktów przeznaczonych dla najmłodszych. Na początku niezbędne będą Wam m.in:

  • pieluchy,
  • balsam do nawilżania skóry,
  • płyn do kąpieli.

Podczas wyboru kosmetyków nie zapomnij o sprawdzeniu ich składu – nie mogą zawierać konserwantów, substancji zapachowych oraz powinny być hipoalergiczne. Natomiast pieluszki muszą być chłonne i oddychające. Przed porodem zaopatrz się w ich dużą ilość – noworodek początkowo potrafi zabrudzić nawet 15 pieluch w ciągu jednej doby!

 

Wizyta położnej a drugie dziecko

 

Wiadomo, że pojawienie się na świecie drugiego i kolejnego dziecka niesie ze sobą mniej niespodzianek. W końcu wiemy już jak należy pielęgnować skórę małego dziecka, jak je karmić, przewijać itd. Lecz z drugiej strony, mogą pojawić się problemy, których nie przeżyliśmy z ich starszym potomstwem. Dlatego dla własnego spokoju nie rezygnujmy z wizyt położnej.

 

Czy można całkowicie zrezygnować z wizyty patronażowej?

 

Jeśli odmówisz odbycia takiej wizyty to przychodnia ma obowiązek powiadomienia np. opieki społecznej, gdyż zachodzi podejrzenie, że coś może dziać się z dzieckiem.

Odwiedziny położnej są opłacane przez NFZ, więc każda jej wizyta jest bezpłatna, chyba, że zdecydowałaś się na usługi prywatnej położnej.

Pierwsze dni z małym dzieckiem zawsze są stresujące, dlatego warto skorzystać z darmowych wizyt położnej. Takie kobiety oprócz instynktu macierzyńskiego posiadają ogromne doświadczenie z noworodkami. Dzięki temu mogą pomóc w wielu czynnościach, które dla młodych rodziców stanowią niemałe wyzwanie.


Anna Joniec–Bieniek

Nazywam się Anna Joniec–Bieniek. Z wykształcenia jestem magistrem farmacji, prywatnie mamą Jakuba. Na blogu poruszam prozdrowotne kwestie związane z dziećmi i dorosłymi. Wszystko w oparciu o fachowe wykształcenie i lata doświadczenia w aptece. Jestem też autorką kompendium profesjonalnej aptecznej wiedzy, czyli poradnika „Mama bez recepty”.


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

instagram