Balony z helem to rewelacyjna dekoracja, idealna na każdą okazję, począwszy od przyjęcia urodzinowego, a skończywszy na imprezie sylwestrowej.
Oprócz funkcji dekoracyjnej stanowią wielką atrakcję dla dzieci. Są kolorowe, w przeróżnych kształtach i wielkościach, genialnie się unoszą, a wdychając z nich hel nagle zmieniasz się w Kaczora Donalda…
Tylko czy wiesz, że wdychanie helu nie zawsze skutkuje świetną zabawą? W pewnych okolicznościach hel jest niezwykle szkodliwy dla organizmu i zabawa we wdychanie helu może skończyć się tragicznie.
Czym jest hel?
Nazwa hel (helium) pochodzi od imienia greckiego boga słońca, czyli Heliosa. Został odkryty w 1868 roku przez astronoma Pierre’a Janssena.
Hel jest gazem obojętnym, bezwonnym, bez smaku i koloru.
Uzyskuje się go głównie z gazu ziemnego lub ze skroplonego powietrza metodą destylacji frakcyjnej, a Polska jest jednym z kilku krajów na świecie, które go produkują.
Wdychanie helu czyli „Dlaczego śmiesznie mówisz?”
Każdy wie, jak zmienia się nasz głos podczas wdychania helu. Zmiana barwy i wysokości głosu wynika z tego, że gęstość gazu jest dużo mniejsza niż gęstość powietrza, a w takim środowisku nasze struny głosowe pracują inaczej.
W czym więc problem? Dlaczego wdychanie helu może być niebezpieczne?
Co jest więc takiego niebezpiecznego, skoro zabawa jest przednia?
To, że podczas wdychania helu dochodzi do jego przenikania do krwi. Tam hel wypiera tlen z jego połączenia z hemoglobiną, wysycając ją sobą.
Następnie krew krążąc po całym ciele, dostarcza zamiast tlenu hel. A jak wiesz, aby mogły funkcjonować Twoje narządy potrzebny im jest właśnie tlen. Również mózg, aby mógł prawidłowo pracować i wpływać na właściwą pracę układu nerwowego, musi być zaopatrywany w tlen. W innym przypadku dochodzi do niedotlenienia i w konsekwencji do śmierci.
Dlatego pamiętaj, że jeżeli dziecko weźmie kilka głębokich wdechów helem, może dojść do niedotlenienia!!!
Zazwyczaj hel wdychany przez dorosłych w bardzo małych dawkach nie stanowi zagrożenia, jednak nie powinnaś pozwalać na to dziecku ryzykując jego zdrowie. Bo pozornie niegroźna zabawa może mieć bardzo przykre konsekwencje.
Objawy zatrucia helem po wdychaniu
Do objawów zatrucia helem zalicza się:
- zawroty głowy,
- duszności,
- nudności,
- wymioty,
- trudności z oddychaniem,
- niewyraźne widzenie,
- utratę przytomności,
- zaburzenia równowagi,
- zgon.
W przypadku podejrzenia zatrucia helem powinnaś natychmiast wezwać pogotowie!
Pamiętaj!
Kilka sekund zabawy może znacząco wpłynąć na zdrowie Twojego dziecka. Dlatego nie ryzykuj jego życia i nie pozwalaj mu wdychać helu!!!
A ja życzę Ci szczęśliwego Nowego Roku i bezpiecznej zabawy w Sylwestra!
P.S. A czy wiedziałaś, że ta popularna zabawa z wdychaniem helu może mieć tak poważne skutki zdrowotne?
Dodaj komentarz