Badanie moczu to jedno z podstawowych badań, które w szybki sposób mogą dostarczyć wielu informacji o stanie zdrowia pacjenta. Aby móc je prawidłowo przeprowadzić wystarczy trzymać się kilku zasad. Jedną z nich jest zakup pojemnika na mocz.
Sterylny czy niesterylny pojemnik na mocz
W aptece pewnie nie raz słyszałaś pytanie o rodzaj pojemnika na mocz.
Do wyboru są dwa: sterylny i niesterylny, które różnią się od siebie nie tylko ceną, ale również przeznaczeniem.
Sterylny
Pojemnik na mocz sterylny jest zapakowany w foliową torebkę. Jest on przeznaczony do badania mikrobiologicznego, czyli badania moczu na posiew. Należy go odpakować z folii dopiero przed bezpośrednim użyciem i w żadnym wypadku nie należy wkładać rąk do środka ani również przepłukiwać go wodą czy myć. Po otwarciu pojemnika należy odłożyć przykrywkę wewnętrzną stroną do góry, dotykając jedynie zewnętrznych ścianek.
Niesterylny
Drugim rodzajem jest niesterylny pojemnik na mocz. Nie jest on dodatkowo opakowany w foliowy woreczek. Jest wykorzystywany do badania ogólnego moczu. Wybór niejałowego pojemnika na mocz nie ma negatywnego wpływu na wyniki tych badań. W tym przypadku również nie należy go myć w środku ani dotykać, ponieważ niechcący możemy go zanieczyścić.
Charakterystyka pojemników na mocz
Pojemniki na mocz zazwyczaj są o pojemności 100 ml, z podziałką umieszczoną co 10 ml, co ułatwia napełnienie.
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów pojemników na mocz. Jedne mają zakręcane nakrętki, inne nakładane. W jednym i drugim przypadku pamiętaj o prawidłowym zamknięciu go.
Pojemnik jest jednorazowy, dlatego nie należy go wielokrotnie wykorzystywać, a co gorsze nie mogą z niego korzystać inne osoby, nawet po dokładnym umyciu.
Pojemnik z oddanym moczem zanosimy do laboratorium, do badania.
Przygotowanie do badania moczu
Badanie moczu nie wymaga specjalnych przygotowań.
W zależności od rodzaju badania należy zachować przerwę w jedzeniu i piciu, o której powinien poinformować Cię lekarz lub pielęgniarka. Dzień przed badaniem nie należy wykonywać ciężkich prac fizycznych, a także powinno się zrezygnować z diety wysokobiałkowej.
Nie zapominaj również o nawodnieniu!
Zgodnie z zasadami, do badania powinno się pobierać poranny mocz. Przed przystąpieniem do napełnienia pojemnika, dokładnie umyj swoje narządy moczowo-płciowe i wytrzyj jednorazowym ręcznikiem papierowym. Dopiero po takiej higienie możesz przystąpić do kolejnego kroku.
Dlaczego poranny mocz?
Pewnie nie raz zastanawiałaś się dlaczego do badania pobiera się poranny mocz. To właśnie on zawiera najwięcej składników i nie jest w żaden sposób zakłócony przez wysiłek fizyczny czy przez nieodpowiednią dietę.
Ważny podczas oddawania moczu jest środkowy strumień, czyli nic innego niż środkowa partia oddawanego moczu. Pierwszą należy oddać do muszli sedesowej, ponieważ nie nadaje się ona do badania ze względu na występującą florę bakteryjną znajdującą się przy ujściu cewki moczowej.
Mocz należy dostarczyć do laboratorium do 2h od pobrania, ponieważ im dłuższy czas, tym większa kolonizacja bakterii, co przekłada się na mniej dokładny wynik.
Dodaj komentarz