Poranne mdłości w ciąży to ten objaw, który kobiety witają z najmniejszą radością. Na nic lekarskie tłumaczenia, że to prawidłowy, a wręcz zdrowy objaw – w organizmie rośnie stężenie progesteronu i gonadotropiny kosmówkowej, czyli hormonów, które odpowiadają za podtrzymanie ciąży.
Mdłości w ciąży – kiedy są najsilniejsze? Kiedy mijają mdłości w ciąży?
Mdłości w ciąży najbardziej dokuczają rano, kiedy przyszła mama jest na czczo, ale mogą się też pojawiać w ciągu dnia w reakcji na jakiś zapach, (nawet ten do tej pory lubiany), stres, jedzenie. Zwykle mijają około 3 miesiąca ciąży, kiedy poziom hormonów stabilizuje się, są jednak i takie przypadki, gdy mdłości, a nawet wymioty, towarzyszą przez cały okres trwania ciąży.
Skuteczne sposoby na nudności w czasie ciąży – co na mdłości w ciąży?
Nie ma jednego, skutecznego lekarstwa, które mogłoby pomóc, jest jednak wiele sprawdzonych sposobów, dzięki którym nudności w ciąży będą mniej uciążliwe.
Niektóre metody mogą pomóc od razu, częściej jednak trzeba je stosować przez 2-3 dni, aby przyniosły jakiś skutek:
- Po obudzeniu nie zrywaj się z łóżka od razu. Poleż chwilę, możesz też wypić trochę wody lub herbaty, którą poda Ci do łóżka tata maleństwa. Niektórym pomaga lekka przekąska – suszone owoce, garść orzechów, banan, sucharek.
- Dbaj o to, aby nigdy nie być głodną, ale też nie przejadaj się. Lepiej spożywać często małe porcje niż naraz zjadać bardzo dużo, a między posiłkami słaniać się z głodu.
- Zawsze miej przy sobie zdrową przekąskę: kilka moreli, banana, jabłko czy ciastka z pełnej mąki, ale bez dodatku cukru.
- Unikaj słodyczy, to zbędne kalorie, których zjedzenia potem będziesz żałować. Powodują też gwałtowne wahania cukru. Niewskazane są też potrawy tłuste (szczególnie fast food czy wszelkie kupowane wyroby cukiernicze, których głównym składnikiem jest margaryna i cukier), które nasilają mdłości, często są też odpowiedzialne za drugą zmorę ciąży: zgagę.
- Czasami smak czy wielkość tabletek np. witamin, mogą być na tyle drażniące, że wywołają wymioty. Witaminy zjadaj zawsze po posiłku, bo choć na czczo lepiej się wchłaniają, to jednak tak zażyte rzadziej powodują sensacje. Jeśli to one są przyczyną mdłości czy wymiotów skonsultuj z lekarzem ich zmianę na inne.
- Nie zmuszaj się do jedzenia – zapewne brak apetytu jest chwilowy, koniecznie natomiast dużo pij, ponieważ wymioty mogą doprowadzić do odwodnienia, a wówczas pojawia się konieczność podania kroplówki i pobytu w szpitalu.
- Jeśli na widok kawy czy herbaty dostajesz mdłości, wypróbuj herbaty owocowe lub pij samą wodę lub wodę z niewielkim dodatkiem soku – często kwaśne rzeczy pomagają w walce z nudnościami, może pomóc ssanie plasterka cytryny czy picie chłodnej wody z niewielkim jej dodatkiem.
- Używaj imbiru – świeży ma bardzo intensywny i ostry smak, ale jeśli zalejesz plasterek wrzątkiem to taka herbatka też ma działanie przeciwwymiotne.
- Chwilowo zrezygnuj z perfum, pachnących dezodorantów, intensywnych płynów do kąpieli czy płukania tkanin. Jeśli męczą Cię także zapachy potraw, to omijaj bary i restauracje, a w domu gotuj tylko to, co Cię nie drażni. Często wietrz pomieszczenia, w których przebywasz.
Przeważnie mdłości w ciąży znikają równie niespodziewanie jak się pojawiły, ale jeżeli są wyjątkowo dokuczliwe i często kończą się wymiotami, są przyczyną znacznej utraty wagi czy odwodnienia, to konieczna jest konsultacja u lekarza.
[…] ciąży i mogą trwać nawet do 22 tygodnia! A sama wiesz, nawet nie będąc w ciąży, jakie mdłości i wymioty są […]