fbpx

Czosnek a zdrowie – czosnek jako naturalny antybiotyk, zastosowanie czosnku w medycynie

16 marca 2020
Wszystkim z nas czosnek kojarzy się z silnym zapachem i specyficznym smakiem.

Czy wiecie jednak, że zawiera on bardzo wiele cennych składników i wykazuje wiele właściwości korzystnych dla naszego zdrowia?

Czosnek, a zdrowie – co zawiera czosnek?

Świeży czosnek, którego surowcem leczniczym jest bulwa złożona z tzw. ząbków,  zawiera wiele substancji aktywnie czynnych tj.:

  • lotne związki siarkowe,
  • olejki eteryczne,
  • błonnik,
  • cukry,
  • organiczne związki siarki,
  • flawonoidy,
  • flawony,
  • witaminy z grupy B,
  • związki śluzowe,
  • sole mineralne selenu, wapnia, magnezu, żelaza, fosforu,
  • liście czosnku zawierają  prowitaminę A, witaminę C, PP, B1.

Czosnek – działanie

Przeciwbakteryjne działanie czosnku

Najważniejszym z tych składników jest allina, która w wyniku rozgniecenia czy też pokrojenia ząbku przechodzi rozkład, w wyniku którego otrzymujemy allicynę. To właśnie ona tak charakterystycznie pachnie. Badania wykazują, że allicyna ma działanie porównywalne lub nawet mocniejsze niż niektóre antybiotyki. Zatem działa silnie przeciwbakteryjnie, dlatego w czasie przeziębienia, infekcji układu oddechowego, infekcji ucha, katarze, utrudnionym odkrztuszaniu warto sięgnąć to ten „antybiotyk”.

Przeciwgrzybicze działanie czosnku

Związki siarkowe wykazują silne działanie przeciwgrzybicze. Czosnek posiada te substancje, aby samemu ochronić się przed chorobami grzybiczymi. My również możemy z tego skorzystać w czasie infekcji grzybiczych, po kuracjach antybiotykowych, przy pleśniawkach. Czosnek pomoże nam także zwalczyć pasożyty np. owsiki. Wtedy, poza podaniem doustnym,  można zastosować go także w postaci lewatywy.

Przeciwutleniające działanie czosnku

Czosnek jest bardzo silnym przeciwutleniaczem, czyli chroni nas przed atakiem wolnych rodników, które mogą powodować nowotwory. Opóźnia procesy starzenia się organizmu.

Działanie czosnku obniżające cholesterol 

Związki czynne zawarte w czosnku wspomagają metabolizm tłuszczów, co znacząco przekłada się na obniżenie poziomu cholesterolu. Długotrwałe przyjmowanie czosnku powoduje obniżenie całkowitego cholesterolu i  frakcji LDL, co wywiera korzystny wpływ na kondycję naczyń krwionośnych.

Przeciwzakrzepowe działanie czosnku

Polecany jest także osobom z chorobą wieńcową lub zagrożonych wylewem.

Pobudzanie wydzielania insuliny przez czosnek

Czosnek to produkt również dla osób chorujących na cukrzycę lub zagrożonych tą chorobą. Działa on silnie pobudzająco na trzustkę, w związku w czym pobudza ją do wydzielania insuliny. Skutkiem tego jest spadek poziomu cukru we krwi. Natomiast cukrzycy, którzy stosują insulinę w formie zastrzyków stosowanie czosnku powinni omówić ze swoim lekarzem diabetologiem. Osoby ze skłonnością do hipoglikemii (zbyt niskiego poziomu cukru) powinny się go wystrzegać.

Działanie czosnku usprawniające trawienie

Z powodu działania żółciopędnego, żółciotwórczego i rozkurczającego pomoże przy nadmiernych wzdęciach, zgadze i innych skutkach nadmiernego przejedzenia. W czasie świąt warto przygotować dania właśnie z nim.

Przeciwbólowe działanie czosnku

„Ząbki” pomogą nam też w czasie bólu głowy i mogą ułatwić zasypianie.

Działanie czosnku na skórę

Zewnętrznie czosnek możemy stosować w leczeniu trudno gojących się ran,  ropni, czyraków, owrzodzeń i grzybic skóry.

Czosnek – dawkowanie

Profilaktycznie zaleca się jeden spory ząbek dziennie. Jeżeli komuś bardzo przeszkadza zapach można stosować czosnek w postaci tabletek czy też kapsułek z wyciągiem olejowym. W aptekach dostępnych jest wiele preparatów dostosowanych do potrzeb dorosłych i dzieci.

Przeciwwskazania do stosowania czosnku

  • Ostre nieżyty żołądka i jelit,
  • skłonność do niskiego ciśnienia,
  • niski poziom cukru we krwi,
  • okres karmienia piersią.

Anna Joniec–Bieniek

Nazywam się Anna Joniec–Bieniek. Z wykształcenia jestem magistrem farmacji, prywatnie mamą Jakuba. Na blogu poruszam prozdrowotne kwestie związane z dziećmi i dorosłymi. Wszystko w oparciu o fachowe wykształcenie i lata doświadczenia w aptece. Jestem też autorką kompendium profesjonalnej aptecznej wiedzy, czyli poradnika „Mama bez recepty”.


Komentarze

3 odpowiedzi na “Czosnek a zdrowie – czosnek jako naturalny antybiotyk, zastosowanie czosnku w medycynie”

  1. ewelina pisze:

    czosnkiem można wspomagać leczenie, ale ważne jest włączenie leku, np. Pyrantelum medana bo jest bez recepty obecnie 😉 a świetnie sobie radzi z problemem owsików

  2. ewelina pisze:

    czosnkiem można wspomagać leczenie, ale ważne jest włączenie leku, np. Pyrantelum medana bo jest bez recepty obecnie 😉 a świetnie sobie radzi z problemem owsików

  3. […] Dokładny opis ww. działania czosnku przeczytasz w moim artykule Czosnek – naturalny lek […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

instagram