Kochani, dziś opiszę Wam te rozdziały z mojej książki „Mama bez recepty” z których dowiecie się ważnych rzeczy na temat bezpieczeństwa stosowania leków u dzieci oraz poznacie „prace ręczne”, czyli np. jak zapodać dziecku czopek 😉
Podsumowania pozostałych rozdziałów, w których opisałam dolegliwości związane z sezonem jesienno-zimowym oraz wszelakie sposoby pielęgnacji maluszka, znajdziecie Tutaj i Tutaj.
Leki i ich działanie
Z tego rozdziału dowiesz się (oczywiście w mega przystępny sposób 😉 ) czym są leki, jak są zbudowane, jakie są ich mechanizmy działania i od czego zależą, co wiemy o działaniach niepożądanych, a także jaki jest lek idealny dla każdego dziecka.
Tak, taki istnieje 😉
Jak bezpiecznie stosować leki u dzieci
Tutaj dowiesz się, jakie podstawowe zasady powinnaś zastosować przy podawaniu leków nie tylko dziecku, ale i sobie. Co robić przy podawaniu leku, a czego absolutnie nie można wykonywać, jak przygotować się do wizyty u lekarza i co robić już po wizycie.
Sposoby podawania dzieciom leków
W tym rozdziale, krok po kroku, przeprowadzę Cię przez to, w jaki sposób powinnaś podać dziecku daną postać leku. A także z czym podawać lek z z czym nie, czy rozcinać tabletki i czopki, czy dosypywać lek do mleka, czym popijać, a czym w żadnym wypadku itp.
Omówiłam tu takie postaci leków, jak:
- syropy i zawiesiny,
- krople doustne i w kapsułkach,
- krople do ucha,
- krople do oczu,
- aerozole i krople do nosa,
- czopki,
- tabletki,
- maści,
- leki do nebulizacji.
Oprócz wszystkich czynności kolejno wypunktowanych, tak abyś wiedziała po kolei, co i jak zrobić, wymieniłam też rzeczy których robić pod żadnym pozorem nie możesz, aby nie zaszkodzić maluszkowi.
Dodatkowo skupiłam się na nebulizacji wymieniając:
- podczas jakich schorzeń możesz ją stosować,
- jakie są jej zalety i wady,
- jakie są rodzaje nebulizatorów,
- jakie są cechy nebulizatora na które musisz zwrócić uwagę podczas jego zakupu,
- jak prawidłowo używać nebulizatora w zależności od jego rodzaju.
Alergia na leki
Niestety czasem może się zdarzyć, że Ty lub Twoje dziecko będziecie uczuleni na dany rodzaj leku. Dlatego w tym rozdziale powiem Ci:
- jakie leki najczęściej wywołują reakcję alergiczną,
- jakie są objawy reakcji alergicznej,
- w jakim przypadku dzwonić od razu po pogotowie,
- co robić w przyszłości w przypadku dziecka z alergią na dany lek.
Czego nie możesz podać dziecku
Niestety niektóre leki są zakazane dla dzieci i w żadnym wypadku nie powinnaś ich u dziecka stosować. Mówimy tu również o popularnych lekach dostępnych bez recepty, dlatego tak ważne jest abyś znała ten dział „na pamięć”!
Opisałam w nim popularne leki bez recepty przyjmowane podczas przeziębienia, gorączki czy bólu głowy, których za żadne skarby nie możesz stosować u dziecka. Wymieniłam leki dostępne w aptekach w Polsce ze wszystkimi konsekwencjami ich zastosowania.
Znajdziesz tu również popularny lek który jest stosowanych chyba przez wszystkich rodziców na afty, a dozwolony jest dopiero od 3. roku życia!!!
Apteczka Maluszka
W kolejnych dwóch rozdziałach powiem Ci, jakie preparaty powinnaś posiadać w domu zaraz po urodzeniu malca a posiadanie których to strata pieniędzy, gdyż mimo wszechobecnych reklam nie przydadzą Ci się na nic.
Zrobiłam Ci też specjalną listę apteczki na wyjazdy. Wszystkie leki, które są Ci niezbędne podczas każdego, wakacyjnego czy weekendowego, wyjazdu z omówieniem każdej grupy. Przy każdej dolegliwości znajdziesz spis wszystkich preparatów dostępnych w aptece wraz z omówieniem różnic między nimi i wieku od którego możesz je zastosować.
Przystępnie, prosto i na temat. Abyś zawsze była przygotowana, ale bez kupowania tony niepotrzebnych leków.
Wszystko co dziś Wam opisałam znajdziecie oczywiście w „Mamie bez recepty” dostępnej na mama.altenberg.pl
Gorąco polecam 😉
Ania
Dodaj komentarz