fbpx

Jak wzmocnić i odżywić paznokcie?

01 czerwca 2019

Paznokcie nierówne, rozdwajające się i łamliwe szpecą nawet najładniejsze dłonie. Dodatkowo czynniki zewnętrzne, takie jak słońce, woda, środki chemiczne stosowane podczas sprzątania, ale też stosowanie lakierów i zmywaczy, sprawiają, że stan płytki paznokciowej jeszcze się pogarsza. Przyczyną złego stanu paznokci mogą być również niedobory pewnych składników w diecie.

 

Jakie witaminy na paznokcie?

Pogarszający się wygląd paznokci to często pierwszy sygnał, że czegoś organizmowi brakuje. Zdrowa i odpowiednia dieta to podstawa – powinno się w niej znaleźć wszystko, co tylko jest potrzebne, ale niestety, nie zawsze jesteśmy w stanie o to zadbać w wystarczającym stopniu. W takim wypadku wzmacnianie paznokci wspomogą suplementy diety oraz preparaty multiwitaminowe.

Takie preparaty powinny zawierać przede wszystkim te witaminy i minerały, które sprawiają, że paznokcie stają się piękne i mocne, a zatem: wapń, żelazo, witaminy z grupy B, witaminę A, kwas foliowy, krzem, cynk, magnez.

Wapń – jego niedobór sprawia, że paznokcie stają się kruche, łamliwe, rozwarstwiają się.

Żelazo – utwardza strukturę paznokcia. Jego niedobór powoduje powstanie na paznokciach charakterystycznych podłużnych prążków z rowkami.

Witaminy z grupy B i witamina A odpowiadają za prawidłowy przebieg procesów tworzenia płytki paznokciowej oraz jej stan.

Magnez, cynk i krzem – działają pobudzająco na wzrost paznokci.

Cynk i kwas foliowy zapobiegają tworzeniu się na powierzchni paznokci zmian – białych plamek.

 

Natłuszczenie i nawilżenie paznokci

Jest wiele domowych sposobów na to, aby stan paznokci poprawić. Jednym z nich jest odpowiednia pielęgnacja paznokci.

Olejowanie paznokci: użycie rycynowego, lnianego lub arganowego olejku na paznokcie odżywia płytkę paznokcia, nadaje im elastyczność i połysk. Olejek można nanieść bezpośrednio na wacik, a następnie wytrzeć nim każdy paznokieć. Po takim naniesieniu go, należy jeszcze kilka minut wcierać olej masując każdy paznokieć z osobna. Jeśli olejek aplikujemy na noc, można nasmarować całe dłonie, a następnie założyć cienkie, bawełniane rękawiczki. Co jakiś czas można też olejek lekko podgrzać, przelać do miseczki i trzymać w niej przez kilkanaście minut dłonie.

Zamiast olejków użyć też można kapsułek w witaminą A+E. Po rozcięciu lub przekłuciu kapsułki, wyciskamy z niej zawartość i wcieramy w paznokcie.

Z kolei suche skórki wokół paznokci należy nawilżyć. Może do tego posłużyć specjalny balsam lub serum, ale równie dobrze sprawdzi się krem do rąk. Jego regularne stosowanie nawilża suchą skórę, także wokół paznokci.

Odżywka z siemienia lnianego do paznokci również może okazać się pomocna. 2 łyżki siemienia należy zalać szklanką gorącej wody. Gdy przestygnie, należy moczyć dłonie w powstałej papce przez 15 do 20 minut.

Świetnym kosmetykiem jest także aloes – codzienne przecieranie paznokci i zadartych skórek wokół nich rozciętym liściem aloesu sprawi, że zostaną one nawilżone, a ewentualne stany zapalne szybko się zagoją.

Starą i sprawdzoną metodą jest też stosowanie soku z cytryny – można dodać kilka kropli do olejku, w którym moczymy paznokcie lub wcierać bezpośrednio. Sok wybiela paznokcie. Chwilę po jego użyciu należy ręce umyć i posmarować kremem.

 

A czy Wy macie jakieś sprawdzone sposoby na piękne dłonie?

 

 


Anna Joniec–Bieniek

Nazywam się Anna Joniec–Bieniek. Z wykształcenia jestem magistrem farmacji, prywatnie mamą Jakuba. Na blogu poruszam prozdrowotne kwestie związane z dziećmi i dorosłymi. Wszystko w oparciu o fachowe wykształcenie i lata doświadczenia w aptece. Jestem też autorką kompendium profesjonalnej aptecznej wiedzy, czyli poradnika „Mama bez recepty”.


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

instagram