fbpx

Dieta i stres w ciąży – jak o siebie zadbać?

16 stycznia 2018

Ciąża to magiczny okres w życiu każdej kobiety, podczas którego uświadamiasz sobie, że nic już nie będzie takie samo, jak do tej pory. W ciągu dziewięciu miesięcy całe Twoje życie obraca się o 180 stopni, a to, co do tej pory wydawać by się mogło, że ma większe znaczenie, po narodzinach dziecka staje się zupełnie nieistotne.

„Cud narodzin” – w taki sposób często określamy ten moment, kiedy na świecie pojawia się mała istotka, która dla każdej mamy jest jej własnym, ósmym cudem świata. Przez całe dziewięć miesięcy nosi ona bowiem pod swoim sercem drugie serce, które z dnia na dzień bije coraz mocniej i coraz bardziej chce poznać nieznany mu jeszcze świat.

Ciąża to przede wszystkim okres, w którym kobieta powinna zwracać szczególną uwagę na zdrowie i dbać zarówno o siebie, jak również o swoje nienarodzone dziecko. Co należy zatem robić, by cieszyć się dobrym samopoczuciem i świetną kondycją w ciąży? Poniżej najważniejsze aspekty, na których należy się skupić podczas tych magicznych dziewięciu miesięcy.

 

Dieta dla kobiet w ciąży 

Dobrze zbilansowana dieta to główny warunek zdrowia i świetnej formy w ciąży. Warto zauważyć, iż nasz nienarodzony maluszek jest bezpośrednio połączony z organizmem swojej mamy poprzez pępowinę. W ten właśnie sposób otrzymuje wszystkie potrzebne mu składniki odżywcze, dzięki którym może się prawidłowo rozwijać. W związku z tym, jeżeli oczekujesz narodzin dziecka, powinnaś szczególną uwagę przykładać do tego, by codzienny jadłospis był różnorodny i bogaty we wszystkie niezbędne witaminy i składniki odżywcze.

W codziennym menu kobiety ciężarnej powinien znaleźć się przede wszystkim nabiał, rośliny strączkowe, jak również chude mięso. Musisz pamiętać o dostarczaniu organizmowi produktów bogatych w żelazo oraz błonnik, który chroni przed nieprzyjemnymi zaparciami. A czego unikać w ciąży? Nie sprzyja ona spożywaniu dosładzanych napojów gazowanych, jak również zbyt dużej dawki cukrów i tłuszczów, które lepiej zastąpić np. suszonymi owocami.

 

Badania w ciąży

Zdrowie i spokój przyszłej mamy oraz jej maluszka związane jest także z regularnymi wizytami u ginekologa prowadzącego ciążę, a także wykonywaniem badań prenatalnych. Dzięki nim kobieta ma pewność, że wszelkie nieprawidłowości w przebiegu ciąży będą szybko wykryte i zniwelowane.

W trakcie ciąży nie wolno zapominać przede wszystkim o nieinwazyjnych badaniach prenatalnych, a mianowicie regularnym wykonywaniu USG oraz testów biochemicznych z krwi. Wykonana ultrasonografia w ciąży oraz inne badania poinformują przyszłą mamę o tym, czy konieczne będzie wykonanie inwazyjnych badań prenatalnych, które mówią o obciążeniu naszego dziecka ryzykiem wystąpienia wad wrodzonych. Badania te nie są obowiązkowe, jednak NFZ refunduje je w przypadku kobiet po ukończeniu 35. roku życia oraz tych, które urodziły dziecko z wadą genetyczną lub wrodzoną.

 

Sport w ciąży 

Jak już wspomniałam, ciąża to okres związany z wieloma zmianami w życiu kobiety. Tym, z czego nie powinnaś jednak rezygnować jest z pewnością aktywność fizyczna, o ile lekarz prowadzący nie zaleci inaczej. Kobietom spodziewającym się dziecka doradza się spacerowanie, korzystanie z zajęć dla kobiet w ciąży lub pływanie. Wysiłek fizyczny dopasowany do naszych możliwości w doskonały sposób poprawia krążenie, usprawnia układ oddechowy, zwiększa odporność, a także ułatwia spalanie tłuszczu, który gromadzi się w trakcie ciąży. Kobiety ciężarne powinny jednak unikać sportów ekstremalnych, jak również tych, które wiążą się z ryzykiem kontuzji. Także, jeśli aktualnie jesteś w ciąży, zapomnij o białym szaleństwie na nartach 😉

 

Jak stres wpływa na ciążę? 

Wpływ stresu na ciążę jest spory i oddziałuje  na zdrowie i dobre samopoczucie przyszłej mamy, a także rozwój jej nienarodzonego dziecka. . Jeżeli w trakcie ciąży denerwujesz się przez dłuższy czas, to w Twoim organizmie wzrasta poziom adrenaliny, która może wywołać skurcze macicy, spowodować przedwczesny poród, a w skrajnych przypadkach nawet doprowadzić do poronienia. Stresujące sytuacje, które spotykają kobietę w ciąży przyczynić się mogą także do nieprawidłowego rozwoju płodu, w tym przede wszystkim rozwoju układu nerwowego i narządów ruchu.

Dbając zatem o swój spokój i relaks, powinnaś rozładowywać napięcie poprzez zażywanie relaksujących kąpieli, słuchanie spokojnej muzyki, a także spotkania ze znajomymi. Istotne jest również, by zapewniać sobie odpowiednią ilość snu, co znakomicie zrelaksuje i zregeneruje organizm.

 

Próchnica w ciąży – dbanie o higienę jamy ustnej 

Kolejnym warunkiem dobrej formy w trakcie ciąży jest dbałość o higienę, w tym przede wszystkim higienę jamy ustnej. Ciąża jest bowiem takim stanem, który niejednokrotnie sprzyja wystąpieniu lub nasileniu się próchnicy zębów. W związku z tym, należy pamiętać o regularnym myciu zębów rano, wieczorem i po każdym posiłku, używaniu specjalnego płynu do higieny jamy ustnej, nitek dentystycznych, a także wykałaczek. Warto także przypomnieć sobie, gdzie przyjmuje Twój dentysta 😉

 

Praca przy komputerze w ciąży – czy aktywność zawodowa jest możliwa? 

Jeżeli ciąża przebiega bez większych zastrzeżeń, to nie musisz rezygnować z aktywności zawodowej nawet do momentu porodu. Praca ma bowiem bardzo korzystny wpływ nie tylko na ciężarną, ale także na rozwój dziecka. Kobieta nie odczuwa przede wszystkim nieprzyjemnego odizolowania od społeczeństwa, dzięki czemu zapewnia sobie komfort psychiczny oraz satysfakcję, co przekłada się na jej spokój i dobre samopoczucie.

 

Czy w czasie ciąży można współżyć? 

Podobnie jak w przypadku aktywności zawodowej, kobieta nie musi rezygnować ze współżycia w czasie ciąży, o ile lekarz nie widzi ku temu przeciwwskazań. Uważa się, iż najlepszym okresem dla kobiety jest drugi trymestr ciąży, kiedy to jej brzuch nie jest jeszcze na tyle duży, by utrudniać zbliżenie z partnerem, a ona sama czuje się jeszcze dobrze i ma dużo energii.


Anna Joniec–Bieniek

Nazywam się Anna Joniec–Bieniek. Z wykształcenia jestem magistrem farmacji, prywatnie mamą Jakuba. Na blogu poruszam prozdrowotne kwestie związane z dziećmi i dorosłymi. Wszystko w oparciu o fachowe wykształcenie i lata doświadczenia w aptece. Jestem też autorką kompendium profesjonalnej aptecznej wiedzy, czyli poradnika „Mama bez recepty”.


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

instagram