fbpx

KRWAWIENIE Z NOSA – CO OZNACZA KREW Z NOSA? JAK ZAPOBIEGAĆ KRWAWIENIOM I JAK ZATAMOWAĆ KRWOTOK Z NOSA?

12 marca 2020

Krwawienie z nosa to często pojawiający się i niezmiernie uciążliwy problem. Może dotyczyć każdego, częściej dzieci i młodzieży w okresie dojrzewania, rzadziej dorosłych.

Krwawienie może mieć zarówno niegroźne podłoże, jak i stanowić o bardzo poważnych chorobach, dlatego w żadnym wypadku krwawienia nie możesz bagatelizować.

 

Skąd się bierze krwawienie? DLACZEGO LECI KREW Z NOSA?

 

Praktycznie każdy z nas doświadczył krwawienia z nosa i to zazwyczaj w najmniej spodziewanym momencie.

Jeśli problem nie zdarza się często, z pewnością główną przyczyną  krwawienia z nosa jest pęknięcie ściany jednego z naczyń krwionośnych w nosie. Krwawienie może wystąpić w formie drobnych plamek, ale również przybrać postać krwotoku, podczas którego dochodzi do bardzo obfitego krwawienia.

Najczęściej pęka splot Kiesselbacha w dolnej części przegrody nosowej. Wtedy jesteśmy w stanie zatrzymać krwawienie w kilka minut. Jeśli krwawienie pochodzi jednak z tylnej części przegrody, wówczas problem może być dużo bardziej poważny.

JAKIE WIĘC MOGĄ BYĆ PRZYCZYNY KRWAWIEŃ Z NOSA??

  • Mechaniczne- powstają one poprzez uderzenie, upadek, przez mocne kaszlnięcie, czy nagłą zmianę ciśnienia. Są niegroźne, po kilku minutach taki krwotok możesz zatrzymać i nie powoduje on żadnych konsekwencji.
  • Przesuszenie śluzówki- jeśli błona śluzowa jest przesuszona, na przykład poprzez zbyt niską wilgotność powietrza lub częste używanie klimatyzacji, powstają uszkodzenia i strupy, które mogą krwawić.
  • Krzywa przegroda nosowa- niewłaściwe jej ustawienie może prowadzić do występowania różnego rodzaju krwawień w każdym okresie naszego życia.
  • Stosowanie leków- jeśli przyjmujemy regularnie niektóre leki, także mogą one powodować krwawienie. Są to np. leki rozrzedzające krew czy długotrwałe stosowanie kropli na katar.
  • Brak witamin- jeśli w naszym organizmie występuje niedobór witaminy C i K, także może to powodować różnego rodzaju krwawienia.
  • Polipy-występowanie ich związane jest przede wszystkim z problemami z oddychaniem, czy z katarem, ale często przy tego typu schorzeniach pojawia się również krwawienie.
  • Nowotwór- może zdarzyć się tak, że w wyniku rozwijającego się nowotworu jamy nosowo-gardłowej, czy też zatok dochodzi do krwawień. Może to dotyczyć zarówno postaci łagodnej, jak również i złośliwej.
  • Zaburzenia krzepnięcia- jeśli w naszej krwi występuje zbyt mała ilość płytek krwi, wówczas pojawia się problem z krzepnięciem, a więc krwawienia stanowią częstą przypadłość. Dotyczy to osób cierpiących na anemię lub białaczkę.
  • Miażdżyca naczyń krwionośnych- stan ten może powodować delikatne, a także mocne krwawienia z nosa, które stają się wraz z postępowaniem choroby coraz częstsze.
  • Cukrzyca- ta podstępna choroba także może powodować krwawienia z nosa. Jest to jedna z wielu przypadłości osób chorujących na nią.
  • Nadmierny wysiłek.
  • Zmiana ciśnienia podczas lotu samolotem czy nurkowania.
  • Ciało obce, czyli np. klocek lego w nosku Twojego szkraba 😉

 

Kiedy zacząć się niepokoić?

 

Jeśli krwawienie z nosa jest krótkie i nie zdarza się zbyt często, nie ma powodów do paniki. Jeśli jednak krew leci dłużej niż 20 minut i zdarza się coraz częściej, wówczas konieczne jest wykonanie badań, postawienie diagnozy i tym samym rozpoczęcie stosownego leczenia.

 

PIERWSZA POMOC!

 

Jest ona niezwykle istotna, gdyż bardzo ważne jest odpowiednie zachowanie się podczas wystąpienia krwawienia.

JAK ZATAMOWAĆ KRWOTOK Z NOSA?

  1. Najpierw spróbuj się pozbyć z nosa wszelkich skrzepów i zanieczyszczeń dmuchając w chusteczkę.
  2. Następnie usiądź i przechyl się do przodu.
  3. Pod żadnym pozorem nie odchylaj głowy do tyłu! Krew wtedy zamiast wylecieć z nosa, ścieka po ścianie gardła.
  4. Siedząc, uciskaj płatki nosa, tworząc tym samym rodzaj tamponu.

Po około 10 minutach krew powinna przestać lecieć. Warto, abyś wtedy odpoczęła, aby nie dopuścić do nawrotu krwotoku. W tym dniu staraj się omijać jakąkolwiek aktywność fizyczną, nie przebywaj w zbyt suchym pomieszczeniu, regeneruj siły i stawiaj na pełne zrelaksowanie ciała.

Jeśli problem jest większy, krwotok nie mija, wtedy musisz wybrać się do szpitala. Tam założą specjalny cewnik i stworzą tampon, który będzie miał na celu to krwawienie zatrzymać.

 

O CZYM PAMIĘTAĆ PRZY KRWAWIENIU Z NOSA?

 

Pod żadnym pozorem krwawienia nie możesz bagatelizować. Jeśli leci Ci krew z nosa, zachowaj spokój i postępuj zgodnie z zaleceniami. Jeśli nie możesz zatrzymać krwawienia, zgłoś się natychmiast do lekarza, a jeśli problem zdarza się częściej, konieczne się przebadaj, bowiem może to być pierwszy objaw niebezpiecznej dla zdrowia, a nawet i życia choroby.


Anna Joniec–Bieniek

Nazywam się Anna Joniec–Bieniek. Z wykształcenia jestem magistrem farmacji, prywatnie mamą Jakuba. Na blogu poruszam prozdrowotne kwestie związane z dziećmi i dorosłymi. Wszystko w oparciu o fachowe wykształcenie i lata doświadczenia w aptece. Jestem też autorką kompendium profesjonalnej aptecznej wiedzy, czyli poradnika „Mama bez recepty”.


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

instagram