Pluskanie się w wodzie sprawia dzieciom wiele frajdy, dlatego rodzice często decydują się na kursy pływania, lub zwyczajne rodzinne wypady nad jezioro. Dlatego w dzisiejszym wpisie chciałabym Wam przybliżyć tematykę wypadu nad wodę i pokazać, że to nic strasznego.
Dla dzieciaków pływanie to nie tylko świetna zabawa, ale przede wszystkim idealna okazja do nabywania nowych umiejętności oraz ćwiczenia motoryki. Twój maluszek spędził 9 miesięcy w brzuszku, dlatego woda i pływanie to jego środowisko naturalne, w którym czuje się najlepiej.
Pierwsze wypady nad wodę to wiele emocji (zarówno dla dziecka, jak i dla rodzica), a więc jak sprawić, żeby był udany?
Bezpieczeństwo
Nie ulega wątpliwości, że najważniejsze jest bezpieczeństwo. Miejsce wypoczynku powinno być dobrane przede wszystkim pod tym kątem. Pod żadnym pozorem nie możesz spuszczać z oczu dziecka. Wystarczy chwila nieuwagi, żeby mogło dojść do tragedii.
Słońce
Dzieci poniżej 3 lat nie powinny przebywać bezpośrednio na słońcu. Powinniśmy szukać miejsc z cieniem, posiadać parasol lub osłonkę na wózek.
Bardzo ważny jest też krem z filtrem. Powinien być dostosowany do wieku dziecka, a w skład mieć pozbawiony parabenów i substancji zapachowych. Działanie kosmetyków dla dzieci jest troszkę inne niż dla dorosłych, ponieważ nie wnikają one w skórę, tylko tworzą warstwę odbijającą promienie. Pamiętaj! Nawet, jeśli krem jest wodoodporny, to po kąpieli i tak musisz posmarować dziecko ponownie.
W godzinach 11-16 słońce najmocniej praży, dlatego rodzice niemowlaków powinni zabierać je nad wodę do południa, lub późnym popołudniem.
Niezależnie od wieku dzieci muszą posiadać nakrycie głowy, które uchroni je m.in. przed udarem. Oprócz tego pamiętaj o ochronie oczu. Po okulary przeciwsłoneczne dla dziecka wybierz się do salonu optycznego lub apteki, aby mieć pewność, że zawierają filtry UV, a nie jedynie przyciemniane szkła.
Niestety niektóre dzieci są uczulone na słońce. Jak to rozpoznać? Na ich ciele pojawia się czerwona pokrzywka (może swędzieć). Dziecko jest szczególnie narażone na alergię, jeśli zażywa leki. W tej sytuacji maluszek nie powinien długo przebywać na słońcu. Jeśli pojawią się jakiekolwiek objawy uczulenia powinnaś natychmiast udać się na konsultację do dermatologa.
Najmłodsi w czasie upałów mogą się nabawić odpieluszkowego zapalenia skóry lub potówek. Jeśli dziecku jest gorąco staje się markotne, nie chce nic jeść ani pić. Dlatego przede wszystkim musisz pilnować, żeby dziecko dużo piło. Małe dzieci bardzo łatwo odwonić, dlatego miej się na baczności!
Przegrzanie objawia się bólami i zawrotami głowy, osłabieniem, nudnościami (a nawet wymiotami). Przy cięższej opcji przegrzania może dojść do zaburzeń oddychania, drgawek oraz utraty przytomności. Uwaga! Jeśli zauważysz takie objawy to musisz natychmiast udać się do szpitala.
Dzieci, które jeżdżą w wózku powinny być osłonięte parasolką i być w półcieniu. Przebywając nad wodą nie bój się ochłodzić dziecka w wodzie. Nic mu się nie stanie, a oprócz tego ochronisz jego organizm przed przegrzaniem. Pamiętaj, z wodą nie ma żartów. Do tragedii wystarczy chwila, dlatego nie spuszczaj swojego dziecka z oczu.
Zabawa
Bardzo ważnym elementem ekwipunku są akcesoria do zabawy w wodzie. Zabawki do piasku, kółko, rękawki – wszystko przyniesie dziecku ogromną frajdę.
Ale uwaga! Nie próbuj zmuszać maluszka do wejścia do wody, a tym bardziej nie wrzucaj go i nie wsadzaj gwałtowanie. Przymus może skutkować traumą i trudnym do przezwyciężenia lękiem w przyszłości.
Jakie są przeciwwskazania?
Oczywiście wszelkiego rodzaju infekcje, problemy z żołądkiem oraz okres kilku dniu po szczepieniu. W takich sytuacjach wizytę nad wodą odłóż na następny tydzień.
Skoro już wiesz, czego nie możesz zapomnieć to pozostaje mi życzyć miłej zabawy i bezpiecznego wypoczynku! Korzystajcie z pięknej pogody i spędzajcie czas z rodziną 🙂
Dodaj komentarz