fbpx

Metody antykoncepcji – tabletki, plastry, zastrzyki i inne, a środki wczesnoporonne

27 sierpnia 2019

Jak zapewne wiecie, od długiego czasu trwa zaciekła walka pomiędzy zwolennikami a przeciwnikami antykoncepcji. Usłyszałam już tyle różnych „faktów” od domorosłych znawców leków na temat tego asortymentu apteki, narosło już tyle mitów i przekłamań, że przedstawię Wam jakie to „wczesnoporonne” działanie mają środki antykoncepcyjne, które mamy w aptece.

 

Metody antykoncepcji

Jakie są metody antykoncepcji? Jak się je stosuje? Jak działają? Jaka jest różnica między środkami antykoncepcyjnymi, a środkami wczesnoporonnymi? Sprawdź!

 

Doustna antykoncepcja hormonalna – tabletki antykoncepcyjne

Tabletki antykoncepcyjne mogą być jedno- lub dwuskładnikowe. Niezależnie od tego, jakie ilości hormonów zawierają, ich działanie polega na tym, że:

  • hamują owulację, czyli nie dopuszczają do uwalniania komórki jajowej z pęcherzyka Graafa,
  • zagęszczają śluz szyjkowy, tak aby był nieprzepuszczalny dla plemników,
  • hamują rozrost błony śluzowej macicy, co uniemożliwia zagnieżdżenie się zarodka,
  • działania wczesnoporonnego brak.

 

Plastry antykoncepcyjne

Plastry antykoncepcyjne zawierają te same hormony co dwuskładnikowa tabletka antykoncepcyjna, zmienia się jedynie droga ich podania.

Hormony uwalniane z plastra hamują owulację i zapobiegają wzrostowi błony śluzowej macicy, aby uniemożliwić zagnieżdżenie się zarodka oraz zagęszczają śluz szyjkowy, co uniemożliwia dotarcie plemnikom do macicy. Nie jest to więc w żadnym wypadku działanie wczesnoporonne.

 

Zastrzyk antykoncepcyjny

Jest to metoda antykoncepcji hormonalnej w postaci zastrzyków domięśniowych. Zastrzyk  skutecznie zabezpiecza przed ciążą na 3 miesiące, powodując zagęszczenie śluzu szyjkowego, prowadząc do zmian w błonie śluzowej macicy oraz hamując jajeczkowanie.  Podobnie jak w przypadku plastrów i tabletek działanie wczesnoporonne nie występuje.

 

Tabletka po stosunku, czyli antykoncepcja awaryjna (doraźna, kryzysowa, dzień „po”)

Preparat o który toczy się wojna na forach i w realu, w telewizji, gazetach i aptekach. Straszliwa tabletka „po” spędzająca sen z powiek obrońcom życia, propagująca wyuzdany seks wśród nastolatków i oczywiście wczesnoporonna.

A jak jest naprawdę?

Zadaniem tabletki „po” jest zapobieganie ciąży po odbyciu stosunku bez zabezpieczenia lub zawodności zastosowanej metody zabezpieczającej. Obecnie na rynku występują dwa preparaty będące antykoncepcją awaryjną. Są to Escapelle oraz EllaOne.

Escapelle

Escapelle jest preparatem dostępnym na receptę. Zawiera w swym składzie lewonorgestrel, który uniemożliwia owulację, działając na przysadkę mózgową. Zapobieganie owulacji nie jest jednak jedynym sposobem działania antykoncepcyjnego preparatu. Substancja unieruchamia plemniki, co powoduje znaczne zmniejszenie liczby tych, którym udaje się dotrzeć do jamy macicy. Ponadto zwiększa się także lepkość śluzu, co dodatkowo utrudnia przemieszczanie się plemników.

Czas na jej zażycie to 72 godziny po stosunku.

Pamiętajcie jednak, że lek ten  zastosowany we wczesnej ciąży nie spowoduje jej przerwania, gdyż levonorgestrel należy do grupy tzw. progestagenów, czyli hormonów wspierających ciążę!

EllaOne

Tabletka ta stała się sławna na cały kraj dzięki politykom, którzy awanturując się o sposób jej sprzedaży (na receptę czy bez) zrobili jej bezpłatną reklamę wartą każdych pieniędzy.

EllaOne zawiera w swoim składzie octan uliprystalu, który działając na przysadkę powoduje zahamowanie lub szybkie opóźnienie owulacji, jeśli ta jeszcze nie nastąpiła. W związku z tym plemniki nie spotkają się z komórką jajową i nie dojdzie do zapłodnienia.

Jeżeli jednak do zapłodnienia zdąży dojść wcześniej, tabletka ta, podobnie jak Esacpelle, nie doprowadzi do przerwania ciąży.

Czas na jej zażycie to do 5 dni od stosunku, jednak im szybsze zażycie preparatu, tym większa szansa powodzenia jej działania.

Obecnie EllaOne dostępna jest bez recepty.

 

Wkładka wewnątrzmaciczna, czyli spirala antykoncepcyjna

Wkładka wewnątrzmaciczna, popularnie zwana jest spiralą, mimo, że ma kształt litery T. Jest produktem przeznaczonym dla kobiet, które już rodziły .

Działa maksymalnie do 5 lat, w zależności od składu i producenta.

Obecnie istnieją dwa rodzaje spiral- hormonalne i miedziane.

Spirale (wkładki) hormonalne zawierają w specjalnym zbiorniczku hormony systematycznie wydzielane do organizmu. Progestagen, czyli hormon w nich zawarty, oprócz działania plemnikobójczego, zagęszcza śluz szyjkowy, wpływa na endometrium, które staje się niepodatne na zagnieżdżenie zarodka, a także częściowo hamuje jajeczkowanie.

Spirale (wkładki) miedziane, które są pokryte miedzią, uwalniającą odpowiednią ilość jej jonów każdego dnia.

Zasada ich działania polega na tym, że jony miedzi unieruchamiają plemniki, a także zmieniają śluzówkę macicy tak, że zapłodniona komórka jajowa nie może się w niej zagnieździć.

Ponadto każda spirala wywołuje miejscowy, niebakteryjny i nieszkodliwy dla kobiety, stan zapalny śluzówki macicy, co uniemożliwia zagnieżdżenie zapłodnionej komórki jajowej w macicy.

Jest to główny argument dla przeciwników tej metody, ponieważ doszło do zapłodnienia. Jednak z medycznego punktu widzenia początek ciąży to moment zagnieżdżenia się komórki jajowej w ścianie macicy, a nie moment połączenia się jajeczka z plemnikiem.

Wkładki można zakupić nie tylko w aptekach, ale też w przychodniach ginekologicznych. Do założenia wkładki niezbędna jest wizyta u lekarza, gdyż tylko on może ją założyć.

 

Środki antykoncepcyjne a środki wczesnoporonne

Pamiętajcie Kochane! Jeśli jakaś, pożal się Boże (że tak pozostanę w temacie 🙂 ), pani Magister, zacznie Was umoralniać i mówić jakie to zło chcecie nabyć, to po prostu znajdźcie inną aptekę. Farmaceuta ma obowiązek wydać Wam lek przepisany przez lekarza (oczywiście na poprawnie przepisaną receptę) a jego zdanie na ten temat może sobie wygłosić w domu do kota, a nie do Was!

A Was ani niechciana ciąża, ani ogień piekielny nie czeka!


Anna Joniec-Bieniek

Anna Joniec–Bieniek

Nazywam się Anna Joniec–Bieniek. Z wykształcenia jestem magistrem farmacji, prywatnie mamą Jakuba. Na blogu poruszam prozdrowotne kwestie związane z dziećmi i dorosłymi. Wszystko w oparciu o fachowe wykształcenie i lata doświadczenia w aptece. Jestem też autorką kompendium profesjonalnej aptecznej wiedzy, czyli poradnika „Mama bez recepty”.


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

instagram