fbpx

Alfabet zagrożeń w ciąży

16 lipca 2016

Zagrożenia w ciąży

Ochrona rosnącego dziecka jest dla każdej przyszłej mamy priorytetem. Wiele z nas słysząc różne „dobre rady” odmawia sobie przyjemności lub nie wykonuje ważnych rzeczy aby nie zaszkodzić maleństwu. Jednak często nie warto. Spróbujmy zatem zebrać fakty i mity na temat tego co można a czego nie robić w ciąży.

A jak Alkohol FAKT – podczas ciąży żadna dawka spożywanego alkoholu nie jest bezpieczna. Alkohol może powodować defekty płodu w tym opóźnienie umysłowe, a także problemy z sercem i innymi narządami.

A jak Aktywność SportowaFAKT/MIT – Kobietom w ciąży nie zaleca się jazdy konnej, narciarstwa i koszykówki. Unikamy sportów, w których istnieje ryzyko upadku i uderzenia w tułów. Odpadają więc oczywiście wszystkie sporty kontaktowe! Bezpieczna aktywność dla Ciebie to pływanie i spacery.

B jak Balsam FAKT/MIT – Zawsze czytaj etykiety produktu, odkładamy wszystkie kosmetyki z zawartością pochodnej witaminy A (zwłaszcza kremy przeciwzmarszczkowe). Stosuj serie kosmetyków przeznaczone dla kobiet w ciąży.

C jak Chlor MIT – Obolała, zmęczona przyszła mama może bez problemu zażyć relaksu w basenie 🙂

C jak CiastoFAKT/MIT – Nie jedz surowego ciasta, bo surowe jajka mogą zawierać bakterie Salmonelli. Poczekaj, aż się upiecze i ostygnie – wtedy Ci nie zagrozi, chyba że kaloriami, ale kto w ciąży liczy kalorie? 🙂

D jak Depilacja woskiem – MIT – Całkowicie bezpieczny, choć bolesny.

E jak Ekran TV – MIT – Możesz używać swojego telewizora tak jak do tej pory.

F jak Farbowanie włosów – MIT – Uważa się że chemikalia zawarte w dzisiejszych farbach do włosów są bezpieczne, ale jeśli chcesz dmuchać na zimne poczekaj aż skończysz pierwszy trymestr.

G jak Gady –FAKT-odchody żółwi ,węży oraz jaszczurek mogą zawierać salmonellę, więc unikaj ich fekaliów a także starannie umyj ręce, jeśli miałaś z nimi styczność.

J jak Joga – MIT – Joga w zestawie ćwiczeń opracowanych specjalnie dla kobiet w ciąży jest bezpieczna.

K jak Kofeina FAKT/MIT – Do pewnego poziomu dziennego spożycia kofeina nie zagrozi Twojemu dziecku. Niestety trudno Ci będzie tą dawkę określić z uwagi na fakt ze kofeina występuje w wielu produktach takich jak herbata, kawa, czekolada, napoje gazowane itp. Bezpieczniej jest więc zrezygnować z produktów które zawierają jej dużo np. kawa.

K jak KotFAKT – Koty są nosicielami toksoplazmozy, dlatego zakładaj rękawice jeśli musisz wymienić kotu kuwetę albo poproś innego członka rodziny by się tym zajął. Pamiętaj o dokładnym umyciu rąk także po pracach w ogródku, gdyż w glebie są także pasożyty wywołujące toksoplazmozę.

L jak LotniskoMIT – Możesz bezpiecznie przejść przez bramkę skanującą na lotnisku.

M jak MięsoFAKT – Hot-dogi, mielonki, surowe mięso w postaci krwistego steku czy tatara – w tego typu żywności mogą się kryć bakterie takie jak np. salmonella.

O jak OłówFAKT – Unikaj farb z ołowiem, materiałów budowlanych i rur kanalizacyjnych czy prac hydraulicznych. Ołów jest niebezpieczny i z łatwością przenika do łożyska.

O jak Opary FAKT – farby oparte na lateksie lub olejne nie powinny stanowić niebezpieczeństwa, jednak część farb jest niebezpiecznych lub wręcz toksycznych. Dotyczy to także chemii gospodarstwa domowego (środki czyszczące).

P jak Pedicure MIT – Brak przeciwwskazań.

P jak PestycydyFAKT – Unikaj środków chemicznych przeznaczonych do zwalczania owadów, grzybów i chwastów.

R jak RybaFAKT/MIT – unikaj ryb drapieżnych, długo żyjących. Kumulują one dużo szkodliwych związków które mogą zaszkodzić płodowi. Rekin, miecznik i marlin – to nie dla Ciebie. Natomiast tuńczyk w konserwie czy karp może swobodnie wylądować na Twoim talerzu.

S jak SushiFAKT – Unikaj surowych ryb oraz owoców morza, gdyż mogą zawierać pasożyty.

S jak SerFAKT/MIT – Unikaj serów niepasteryzowanych, miękkich, pleśniowych takich jak feta czy camembert. Zawierają one często bakterie. Sery twarde (żółte) możesz jeść swobodnie – są cennym źródłem potrzebnych Ci związków.

S jak Sauna FAKT – nie zaleca się korzystania z sauny czy łaźni parowej.

S jak Suplement dietyFAKT/MIT – Zaleca się stosowanie witamin przeznaczonych dla kobiet w ciąży. Jeśli Twój zestaw witamin nie jest wzbogacony kwasami Omega-3 – zaleca się spożywanie ich osobno. Musisz także pilnować poziomu witaminy A – wiele preparatów posiada ją w swoim składzie. Jeśli suplementujesz już tą witaminę to ogranicz spożycie m.in. czerwonej papryki, soku pomidorowego, marchewki – zawierają one beta-karoten który przekształcany jest w witaminę A. Udowodniono negatywny wpływ na płód wysokich stężeń witaminy A w organizmie. Natomiast inne suplementy musisz wziąć pod lupę a najlepiej skonsultować z lekarzem.

T jak TatuażFAKT – Znaczące ryzyko infekcji to coś, czego powinnaś unikać.

Z jak ZiołaFAKT – Większość lekarzy odradza stosowanie jakichkolwiek ziół w pierwszym trymestrze, w późniejszym czasie dopuszcza w jak najmniejszych dawkach oraz przez krótki okres po konsultacji. Niektóre zioła są znane z właściwości potencjalnie groźnych, gdyż pobudzają kurczliwość mięśnia macicy np. żeń-szeń, waleriana, ginkgo biloba.


Anna Joniec–Bieniek

Nazywam się Anna Joniec–Bieniek. Z wykształcenia jestem magistrem farmacji, prywatnie mamą Jakuba. Na blogu poruszam prozdrowotne kwestie związane z dziećmi i dorosłymi. Wszystko w oparciu o fachowe wykształcenie i lata doświadczenia w aptece. Jestem też autorką kompendium profesjonalnej aptecznej wiedzy, czyli poradnika „Mama bez recepty”.


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

instagram