fbpx

Jaki termometr dla dziecka? Rodzaje termometrów

20 lutego 2017

Dla każdego rodzica gorączka u dziecka, szczególnie małego, jest powodem do niepokoju i stresu.

W dzisiejszych czasach sprawdzanie gorączki za pomocą dłoni potrzebne jest jedynie do wstępnego sprawdzenia stanu zdrowia. Dobranie odpowiedniego termometru zapewni Ci dokładny pomiar temperatury u dziecka. Jaki termometr dla dziecka wybrać? Czym kierować się przy jego wyborze? Jakie są rodzaje termometrów? Jaki termometr jest najdokładniejszy?

 

Termometr rtęciowy

Termometr rtęciowy zbudowany jest z kapilary, która umożliwia dostanie się rtęci do pozostałej części przyrządu. Używając tego typu termometru, musimy pozostawić go kilka minut pod pachą chorego. Pod wpływem ciepła rtęć ulega rozszerzeniu, a skala pokazuje wysokość gorączki. Po zakończeniu pomiaru rtęć zostaje automatycznie schłodzona, a jej objętość zmniejszona.

W dzisiejszych czasach termometry rtęciowe zostały wycofane ze sprzedaży, jednak można je znaleźć jeszcze w wielu domach. Jeśli Ty również taki posiadasz nie używaj go dla bezpieczeństwa swojego i dziecka.

Obecnie w aptekach można kupić termometry w których rtęć zastąpiona została nietoksycznym galinstanem, czyli niskotopliwym stopem eutektycznym galu, indu i cyny.

Termometry takie są jednak niezbyt przydatne w przypadku mierzenia temperatury dzieciom, gdyż żadne, a już szczególnie małe dziecko nie wytrzyma kilku minut z termometrem pod pachą 🙂

 

Termometr elektroniczny

Do nowoczesnego sprzętu zaliczyć można elektroniczny cyfrowy termometr, w którym pomiar jest bardzo szybki i dokładny, wbudowana pamięć daje możliwość odczytania poprzednio mierzonej gorączki, a wyświetlacz LCD gwarantuje wyraźny odczyt. Beeper sygnalizuje o zakończeniu badania.

Miejsce pomiaru takim termometrem to odbyt, jama ustna lub pacha. Czas pomiaru zależy od metody i modelu termometru i waha się od kilku sekund do 10 min.

Dokładność pomiaru wynosi +/- 0,1 stopnia Celsjusza dla zakresu temperatur 34 do 42 stopni C przy temperaturze otoczenia 18 do 28 stopni C.

Ceny termometrów elektronicznych zaczynają się od 9 zł.

 

Termometr w smoczku

Hitem wśród mam stał się nieszkodliwy termometr w smoczku, niewywołujący stresu zarówno u rodziców, jak i u dzieci. Pomiar jest precyzyjny i szybki, sygnał dźwiękowy alarmuje o gorączce już po dwóch minutach od rozpoczęcia mierzenia temperatury. Urządzenie odporne jest na stłuczenia.

Ceny termometrów w smoczku zaczynają się od 15 zł.

 

Termometr bezdotykowy do pomiaru temperatury na czole

Największą popularnością cieszy się jednak termometr bezdotykowy, który mierzy zarówno temperaturę ciała małego pacjenta, jak również otoczenia. Często wyposażony jest dodatkowo w zegar.

Gorączka badana jest nieinwazyjnie na skroni, dzięki wykorzystaniu fal podczerwonych.

Takim termometrem możesz zmierzyć również temperaturę mleka lub wody do kąpieli dla niemowlaka.

Urządzenie dostosowuje się do temperatury otoczenia, a przerwy pomiędzy kolejnymi pomiarami nie są konieczne.

Dokładność pomiaru wynosi +/- 0,3 stopnia Celsjusza dla zakresu temperatur 22 do 43 stopni C

Jedyną jego wadą jest stosunkowo wysoka cena od 80 zł do ponad 200 zł.

 

Termometr do mierzenia temperatury w uchu

Termometr mierzy promieniowanie emitowane przez błonę bębenkową i otaczającą ją tkankę.

Czas pomiaru to ok. 1 sekunda.

Końcówka pomiarowa jest mała i miękka i idealnie dopasowuję się do ucha dziecka. Termometr taki posiada również higieniczne nakładki, które uniemożliwiają przenoszenie chorób.

Dokładność pomiaru wynosi +/- 0,2 stopnia Celsjusza dla zakresu temperatur 32 do 43 stopni C.

Ceny termometrów do mierzenia temperatury w uchu wahają się od 90 zł do ponad 200 zł.

A czy Wy macie już sprawdzone termometry godne polecenia? Podzielcie się swoim doświadczeniem z innymi mamami.


Anna Joniec–Bieniek

Nazywam się Anna Joniec–Bieniek. Z wykształcenia jestem magistrem farmacji, prywatnie mamą Jakuba. Na blogu poruszam prozdrowotne kwestie związane z dziećmi i dorosłymi. Wszystko w oparciu o fachowe wykształcenie i lata doświadczenia w aptece. Jestem też autorką kompendium profesjonalnej aptecznej wiedzy, czyli poradnika „Mama bez recepty”.


Komentarze

Jedna odpowiedź do “Jaki termometr dla dziecka? Rodzaje termometrów”

  1. MartaV pisze:

    Ten blog od dzis jest w moich top2 codziennych lektur 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

instagram