fbpx

Kosmetyki do higieny intymnej. Jak dbać o higienę miejsc intymnych?

03 lipca 2018

Przestrzeganie zasad higieny intymnej w dużym stopniu minimalizuje bardzo nieprzyjemne objawy takie jak infekcje, czy też podrażnienia. Dbanie o higienę miejsc intymnych daje poczucie komfortu, ale przede wszystkim poczucie świeżości. Bardzo ważne jest to, aby używać przeznaczonych do tego celu kosmetyków. Środki takie mają specjalne właściwości, których nie posiadają zwykłe kosmetyki. Nieodpowiednie środki mogą wysuszać lub podrażniać okolice miejsc intymnych. Te specjalne przeznaczone do nich nie niszczą naturalnej flory bakteryjnej oraz nie zmieniają naturalnego pH pochwy. Środki te działają łagodząco, zapewniając przy tym odpowiednie nawilżenie. Warto przy zakupie takich specyfików sprawdzić jaki jest skład danego produktu.

 

Higiena intymna

 

U każdej kobiety organizm sam wie jak dbać o okolice miejsc intymnych, a dokładnie o mikroflorę pochwy. Zapewniają to pałeczki kwasu mlekowego. To one utrzymują prawidłowy odczyn pH , który powinien wynosić 4,5. Odpowiedzialne są za ochronę przed drobnoustrojami.

Pamiętajmy, że nadmierne mycie również źle wpływa na miejsca intymne, gdyż pozbawiamy pochwę bariery ochronnej. Wówczas mogą pojawić się różnego rodzaju infekcje. Uwierzcie, że nie trzeba kąpać się kilka razy dziennie, aby utrzymać higienę w tym miejscu.

 

Jak prawidłowo dbać o higienę miejsc intymnych

 

Jak wyżej wspomniałam, nie należy przesadzać. Wystarczy kąpiel raz dziennie, przy użyciu odpowiednich kosmetyków. A uwierz, że na pewno będziesz odświeżona.

Oczywiście są wyjątki od tej reguły. W czasie miesiączki, szczególnie w okresie letnim podmywaj się w zależności od Twojej potrzeby. Fajną alternatywą są chusteczki nawilżające do higieny intymnej. Jest to bardzo ważne, aby chusteczki były przeznaczone do stosowania w miejscach intymnych, gdyż są wtedy pozbawione barwników i aromatów. W czasie miesiączki unikaj długotrwałych gorących kąpieli, ponieważ mogą one wzmocnić krwawienie. Nie używaj żadnych gąbek i myjek, gdyż rozwijają się na nich bakterie.

Pamiętaj również, aby po każdym stosunku zadbać o higienę miejsc intymnych.

 

Odpowiednie kosmetyki do higieny miejsc intymnych

 

Nie każdy płyn do higieny intymnej tak naprawdę się nadaje. Większość z nich zawiera niekorzystne syntetyczne barwniki, zapachy, konserwanty.

Po umyciu mogą pojawić się niepokojące sygnały jak np.:

  • świąd,
  • podrażnienia,
  • ból.

Najważniejszą zasadą przy doborze kosmetyków do higieny intymnej jest to, aby pomagały one zachować równowagę bakteryjną pochwy.

 

Czego więc należy szukać w płynach do higieny intymnej?

W zależności od potrzeby czy występującego problemu korzystnymi substancjami w płynie do higieny intymnej są:

  • składniki natłuszczające np. oleje roślinne, gliceryna,
  • składniki łagodzące podrażnienia np. prowitamina B5, wyciąg z lukrecji, alantoina,
  • składniki regenerujące błonę śluzową np. wyciąg z przywrotnika, kwas hialuronowy
  • substancje bakteriobójcze tj. kwas mlekowy.

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest również szare mydło, które działo bakteriobójczo. Na pewno nie spowoduje uczulenia, a to za sprawą jego naturalnych składników. Ponadto na rynku mamy wiele firm, które oferują nam bogaty asortyment swoich kosmetyków do higieny miejsc intymnych.

 

Bardzo ważne!

 

Jeżeli poczujesz u siebie świąd, dyskomfort, pieczenie, zaczerwienie, czy też ból podczas oddawania moczu natychmiast zgłoś się do swojego ginekologa. Twoje zdrowie jest najważniejsze.

A ponadto dbaj o higienę miejsc intymnych, a przy zakupie kosmetyków pamiętaj, aby koniecznie sprawdzić ich skład.


Anna Joniec–Bieniek

Nazywam się Anna Joniec–Bieniek. Z wykształcenia jestem magistrem farmacji, prywatnie mamą Jakuba. Na blogu poruszam prozdrowotne kwestie związane z dziećmi i dorosłymi. Wszystko w oparciu o fachowe wykształcenie i lata doświadczenia w aptece. Jestem też autorką kompendium profesjonalnej aptecznej wiedzy, czyli poradnika „Mama bez recepty”.


Komentarze

Jedna odpowiedź do “Kosmetyki do higieny intymnej. Jak dbać o higienę miejsc intymnych?”

  1. Kazimiera pisze:

    dobre rady

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

instagram