fbpx

Nadmierna potliwość – jak sobie radzić z nadpotliwością?

03 sierpnia 2019

Nadmierna potliwość – jak sobie z nią radzić?

Obfite pocenie się, wilgotne dłonie, krople potu perlące się na twarzy i szyi – ta przykra dolegliwość nazywana nadmierną potliwością dotyka wiele osób. Problem nasila się, jeśli poceniu się towarzyszy przykry zapach – łatwo wtedy zostać posądzonym o brak higieny i stracić pewność siebie. Jakie są przyczyny nadmiernej potliwości? Co stosować na nadpotliwość?

Czy nadmierne pocenie to choroba? Nadmierna potliwość – przyczyny

W ciągu doby u człowieka gruczoły potowe wydzielają około 0,8 l potu na dobę – często tego nawet nie zauważamy. Jednak w trakcie ćwiczeń fizycznych, intensywnego wysiłku, stresu czy w upalny dzień ilość potu znacząco się zwiększa – nawet do kilku litrów na dobę! Jego rolą jest utrzymywanie stałej temperatury ciała nawet wtedy, gdy organizm się przegrzewa. Dlatego pocenie wzmaga się w czasie gorączki, upału, ruchu.

Na skórze człowieka są dwa rodzaje gruczołów potowych: gruczoły ekrynowe, rozmieszczone równomiernie na całej skórze (nieco gęściej na stopach i dłoniach), które wydzielają pot bezbarwny, bezwonny, w większości składający się głównie z wody oraz gruczoły apokrynowe. Te ostatnie znajdują się pod pachami, w okolicy narządów płciowych i uaktywniają się w okresie dojrzewania. Pot uwalniają tylko pod wpływem emocji, a jego zapach jest typowy dla każdego człowieka, jest też bardziej lepki, gęsty i stanowi świetną pożywkę dla bakterii.

Wzmożona potliwość – sposoby na to, aby czuć się świeżo

Sam pot nie ma silnego zapachu, jednak sprzyja rozwojowi bakterii, które są za nieprzyjemną woń odpowiedzialne. Dlatego najlepszą metodą jest dbanie o higienę tzn:

 • branie prysznica po wysiłku fizycznym,

 • noszenie ubrań z naturalnych włókien – włókna syntetyczne wzmagają pocenie i zachowują zapach potu tak, że trudno go sprać, więc nawet czyste ubrania mogą mieć przykry zapach,

 • używanie odpowiedniego mydła o działaniu antybakteryjnym (jeśli ktoś obawia się codziennego stosowania mydeł o działaniu bakteriobójczym, może sięgnąć po mydła naturalne, takie jak mydło z siarką, srebrem koloidalnym, olejkiem laurowym)

 • zmniejszenie ilości włosów (golenie pod pachami, w miejscach intymnych),

 • używanie dezodorantów (zawierają one związki, które hamują rozwój bakterii, ale też maskują zapach potu),

 • używanie antyperspirantów, czyli substancji, które hamują wydzielanie potu, poprzez zamknięcie ujścia gruczołów potowych; jedno użycie antyperspirantu wystarcza na 48 godzin, można go więc używać zamiennie z dezodorantem.

Jeżeli tego typu środki nie skutkują, można skorzystać z pomocy lekarza: dermatologa czy specjalisty zajmującego się medycyną estetyczną. Zapewne przepiszą oni leki antybakteryjne lub przeciwgrzybiczne, ale mogą też zaproponować jonoforezę dłoni i stóp. Bardziej zdecydowane metody leczenia polegają na usunięciu gruczołów potowych, łyżeczkowaniu tkanki podskórnej czy podawaniu zastrzyków z botoksu – nie tylko wygładza on zmarszczki, ale także hamuje wydzielanie potu – wszystkie te zabiegi są dość inwazyjne i raczej są ostatnim krokiem w leczeniu nadmiernej potliwości.

Co na nadmierną potliwość? Antyperspirant czy dezodorant?

Antyperspirant zawiera substancje, które hamują wydzielanie potu, poprzez zamknięcie ujścia gruczołów potowych. Jego jedno użycie wystarcza na 48 godzin, można go więc używać zamiennie z dezodorantem.

Blokada zostaje usunięta ze złuszczającą się warstwą rogową naskórka, jak również podczas mycia lub przy silnym spoceniu się.

Składnikami aktywnymi antyperspirantów są związki glinu lub kompleksy glinowo-cyrkonowe (np. Aluminium Chlorhydrate, Aluminium Zirconium).

Antyperspiranty należy stosować na suchą i umytą skórę na noc przed snem, dzięki czemu składniki w nich zawarte mają możliwość wniknięcia w kanaliki gruczołów potowych i będą mogły w odpowiedni sposób zadziałać.

Dezodorant zapobiega powstawaniu nieprzyjemnego zapachu potu, który wydostał się na powierzchnię skóry. Pot jest bezwonny, jednak nieprzyjemnie pachną produkty jego rozkładu.

Mechanizmy działania dezodorantów opierają się na:

 • hamowaniu rozwoju bakterii dzięki składnikom działającym bakteriostatyczne, np.: triklosan, etanol, chlorheksydyna, sole cynku,
 • zapobieganiu rozkładowi potu przez mikroorganizmy poprzez dostarczanie bakteriom zastąpczego pożywienia np. cytrynian trietylu, chitozan lub absorpcję składników potu np. mikrogąbki, cyklodekstryny,
 • hamowaniu procesów utleniania prowadzących do powstawania nieprzyjemnie pachnących związków,
 • prostym maskowaniu nieprzyjemnego zapachu potu przez dodatek substancji zapachowych.

 

Nadmierna potliwość – leczenie

Leczenie miejscowe nadmiernej potliwości polega na podawaniu na skórę substancji, które blokują uwalnianie potu i zapobiegają rozwojowi flory bakteryjnej odpowiedzialnej za przykry zapach. W zależności od ich składu i substancji aktywnych inna będzie ich siła i długość działania.

 

Vichy, antyperspirant 48h

 

Kuracja przeciw nadmiernemu poceniu do skóry normalnej.

Składnik aktywny

Hydrat chlorku glinu, Aluminum Sesquichlorohydrate

Właściwości

Zawiera substancje czynne takie jak mikronizowane sole aluminium, działające bezpośrednio na ujścia gruczołów potowych.
Przeciwdziała nadmiernemu poceniu oraz brzydkiemu zapachowi.
48-godzinna skuteczność.
Reguluje proces pocenia.

Stosowanie

Cienką warstwę preparatu nałóż na czystą i suchą skórę pod pachami.
Można stosować kilka razy dziennie.

 

Vichy, antyperspirant skóra wrażliwa

 

Składnik aktywny

Hydrat chlorku glinu

Właściwości

Skutecznie chroni przed wilgocią pod pachami i nieprzyjemnym zapachem ciała.

Składniki aktywne to mikronizowane sole aluminium.

Przeznaczenie

Nadmierna potliwość.

Do skóry wrażliwej lub po depilacji.

Bezpieczeństwo

Produkt nie zawiera alkoholu ani substancji zapachowych.

Zgodność testowana dermatologicznie, nawet na skórze wrażliwej.

Stosowanie

Cienką warstwę preparatu nałożyć na czystą i suchą skórę pod pachami. Można stosować kilka razy dziennie.

 

Vichy, antyperspirant

 

Antyperspirant przeciw śladom na ubraniach.

Składnik aktywny

Hydrat chlorku glinu

Właściwości

Vichy Antyperspirant przeciw śladom na ubraniach zapobiega powstawaniu białych i żółtych plam na materiale, a dodatkowo nie usztywnia tkanin. Produkt nie posiada w swoim składzie etanolu, więc jest bezpieczny dla wrażliwej skóry pod pachami. Zapewnia 48 godzin świeżości.

Przeznaczenie

Produkt dedykowany jest skórze wrażliwej.

Bezpieczeństwo

 • Bez alkoholu.
 • Bez parabenów.
 • Hipoalergiczny.

 

Vichy, antyperspirant w kremie z aplikatorem, bez alkoholu

 

Krem kuracja przeciw nadmiernej potliwości.

Składnik aktywny

Hydrat chlorku glinu, Aluminum Sesquichlorohydrate

Właściwości

Dezodorant w kremie jest bezzapachowy i hipoalergiczny. Zawiera aktywny składnik – mikronizowane sole aluminium, antyperspiracyjne substancje działające bezpośrednio na pory potowe. Skóra pod pachami pozostaje sucha i świeża. Intensywność pocenia spada i utrzymuje się na niższym poziomie, tydzień po tygodniu.

Przeznaczenie

Produkt przeznaczony jest do codziennej pielęgnacji dla osób nadmiernie pocących się.

Stosowanie

Nałożyć cienką warstwę preparatu na suchą i czystą skórę.

Bezpieczeństwo

 • bez alkoholu etylowego,
 • bez parabenów,
 • nie stosować na podrażnienia,
 • na bazie wody termalnej z Vichy
 • testowany pod kontrolą dermatologiczną.

 

Vichy, dezodorant antyperspirant w aerozolu

 

Dezodorant antyperspirant w aerozolu, przeciw śladom na ubraniach, Działa 48h.

Składnik aktywny

Hydrat chlorku glinu

Właściwości

Antyperspirant jest skuteczny przez 48 godzin.

Zapobiega pozostawaniu żółtych plam na jasnych ubraniach, które mogłyby powodować zesztywnienie tkaniny. Przeciwdziała powstawaniu białych plam na ciemnych ubraniach.

Dezodorant daje skórze poczucie świeżości i miękkości bez białych śladów lub uczucia dyskomfortu. Po zastosowaniu na skórze pozostawia lekką, pudrową warstwę bez uczucia lepkości. Gwarantowany brak śladów na skórze lub ubraniu.

Przeznaczenie

Dla osób zmagających się z problemem intensywnej potliwości, chcących chronić swoje ubrania przed śladami.

Stosowanie

Przed użyciem mocno wstrząsnąć. Rozpylać z odległości 15 cm od ciała. W przypadku zablokowania się rozpylacza, spłukać go ciepłą wodą.

Bezpieczeństwo

 • Hipoalergiczny.
 • Nie zawiera parabenów.
 • Testowany pod kontrolą dermatologiczną na skórze wrażliwej.
 • Aerozol skrajnie łatwopalny. Pojemnik pod ciśnieniem: ryzyko rozerwania po wystawieniu pojemnika na działanie wysokiej temperatury. Trzymać z dala od źródeł ciepła, gorących powierzchni, źródeł iskrzenia, nieosłoniętego płomienia oraz innych źródeł zapłonu.

 

Vichy, dezodorant mineralny

 

Dezodorant mineralny w aerozolu.

Właściwości

Dezodorant mineralny zapewniający 48 godzinną skuteczność przeciw poceniu.

Redukuje powstawanie przykrego zapachu. Pielęgnuje skórę pod pachami.

Bezpieczeństwo

 • Bez soli glinu.
 • Bez alkoholu etylowego.
 • Bez parabenów.
 • Hipoalergiczny
 • Skrajnie łatwopalny aerozol.

 

Vichy Stress Resist, kuracja przeciw potliwości

 

Kuracja przeciw poceniu.

Składnik aktywny

Hydrat chlorku glinu, Aluminum Sesquichlorohydrate

Właściwości

Vichy Stress Resist to intensywna kuracja przeciw poceniu się dla kobiet cierpiących na nadmierne pocenie i poszukujących maksymalnej skuteczności, zwłaszcza w przypadku stresowych sytuacji.

Do stosowania także na stopy i dłonie.

Antytranspirant zapewnia 72-godzinną skuteczność – zwiększenie skuteczności działania produktu następuje w miarę jego systematycznego stosowania. Produkt chroni przed nadmiernym wydzielaniem potu w warunkach nasilonego stresu.

Zawiera Perspicalm: ultrapochłaniający minerał redukujący wydzielanie potu.

Przeznaczenie

Produkt przeznaczony dla osób cierpiących z powodu nadmiernego pocenia i które chcą połączyć skuteczność antyperspirantu z ultratolerancją dla skóry.

Stosowanie

W zależności od potrzeb, jeden, dwa razy dziennie.

Bezpieczeństwo

 • Hipoalergiczny.
 • Bezalkoholowy.
 • Nie zawiera parabenów.
 • Zawiera wodę termalną z Vichy

Super Deo

 

Super Deo wystarcza na 1 rok.

Składnik aktywny

Ammonium alum., czyli siarczan amonowo-glinowy

Przeznaczenie

Dla kobiet i mężczyzn. Do każdego rodzaju skóry.

Stosowanie

Stosować na dokładnie umyte miejsca do wydzielania potu, Sztyft należy zwilżyć wodą i posmarować skórę.

 

Ziaja, antyperspirant, bloker

 

Antyperspirant skutecznie redukujący nadmierne pocenie.

Składnik aktywny

Hydrat chlorku glinu

Właściwości

Ogranicza wydzielanie potu i przykrego zapachu.

Zapewnia długotrwałe uczucie świeżości.
Nie pozostawia śladów na ubraniu.

Stosowanie

Używać przez 2-3 dni na noc na czystą i suchą skórę pod pachami. Następnie stosować 1-2 razy w tygodniu.

Nie należy aplikować preparatu powtórnie rano.

Bezpieczeństwo

Nie stosować na skórę podrażnioną i po depilacji.

 

Ziaja Activ, antyperspirant w kremie

 

Ziaja Activ antyperspirant w kremie – dwukierunkowe działanie przeciw poceniu.

Składnik aktywny

Hydrat chlorku glinu

Właściwości

Skutecznie ogranicza wydzielanie potu, neutralizuje jego zapach i zapewnia długotrwałe uczucie świeżości. Nie pozostawia śladów na ubraniu.

Stosowanie

Stosować na czysta i suchą skórę pod pachami.

 

Ziaja Liście zielonej oliwki, oliwkowy dezodorant bez soli glinu

Właściwości

 • Zawiera esencję z liści zielonej oliwki oraz substancje bakteriostatyczne i neutralizujące zapach potu.
 • Daje uczucie świeżości.
 • Nie podrażnia.
 • Nie plami odzieży, bez względu na kolor.

Przeznaczenie

Polecany dla osób z umiarkowaną tendencją do pocenia się.

Stosowanie

Stosować do codziennej higieny i pielęgnacji na czystą i suchą skórę pod pachami. Pozostawić do wyschnięcia.

Bezpieczeństwo

 • pH neutralne,
 • preparat testowany dermatologicznie i alergologicznie.

 

La Roche-Posay 24h roll-on

 

Właściwości

Dezodorant w kulce zapobiegający poceniu się. Neutralizuje nieprzyjemne zapachy. Produkt został wzbogacony o:

 • absorbujący perlit, aby pochłaniać wilgoć,
 • glukonian cynku, aby neutralizować przykry zapach,
 • kojącą alantoinę.

Przeznaczenie

Produkt przeznaczony do codziennej pielęgnacji skóry wrażliwej.

Stosowanie

Stosować codziennie na oczyszczoną skórę.

Bezpieczeństwo

 • bez soli aluminium,
 • bez alkoholu,
 • bez parabenów,
 • przechowywać w temperaturze otoczenia.

Medispirant

 

Składnik aktywny

Hydrat chlorku glinu, mleczan glinu

Właściwości

Medispirant to profesjonalny antyperspirant skierowany do osób, dla których tradycyjne preparaty przeciw poceniu okazały się niewystarczające.

Medispirant eliminuje wydzielanie potu skutecznie i długotrwale.
Dodatkowo skład preparatu wzbogacony został o allantoinę, która działa łagodząco, zapobiegając podrażnieniom skóry.

Nie zawiera również substancji zapachowych, dzięki czemu nie trzeba rezygnować z używania wody toaletowej czy perfum.

Stosowanie

Preparat należy używać na noc, przed pójściem spać poprzez naniesienie na czystą i osuszoną skórę w miejscach nadmiernego wydzielania potu. Pozostawić do całkowitego wyschnięcia. Rano umyć skórę wodą z mydłem. W fazie początkowej stosowania tj. przez pierwsze 2 – 5 dni, należy używać preparatu codziennie, aż do osiągnięcia zadowalającego efektu. Następnie używać 1-2 razy w tygodniu lub zgodnie z potrzebą,

Bezpieczeństwo

 • Nie należy używać preparatu na uszkodzoną i podrażnioną skórę.
 • Nie stosować w ciągu 48 godzin po goleniu.
 • Produkt jest przeciwwskazany przy uczuleniu na którykolwiek z jego składników.

 

Perspiblock Deo

 

Antyperspirant Perspiblock Deo przeznaczony jest dla osób z problemem nadmiernej potliwości, dla których działanie tradycyjnych antyperspirantów okazało się nieskuteczne. Przeznaczony dla osób dorosłych.

Składnik aktywny

Hydrat chlorku glinu, mleczan glinu

Właściwości

Aktywne związki zapewniają skuteczność w redukcji zbyt obfitego wytwarzania potu. Udowodnione działanie przeciwbakteryjne składników pomaga zniwelować przykry zapach potu.

Perspiblock Deo zawiera alantoinę, która działając łagodząco, zapobiega powstawaniu podrażnień skóry.

Perspiblock jest produktem bezwonnym, dlatego nie wyklucza stosowania kosmetyków zapachowych, takich jak wody toaletowe i perfumy.

Stosowanie

Persiblock Deo przeznaczony jest do stosowania zewnętrznego, na okolice skóry nadmiernie pocące się tj. pachy, dłonie i stopy.

Stosować tylko na czystą, suchą i zdrową skórę. Nie stosować w ciągu 48 godzin po depilacji.

Przez pierwsze 2-5 dni Persiblock Deo należy stosować każdego wieczoru przed snem, do osiągnięcia pożądanego efektu. Następnie stosować 1-2 razy w tygodniu lub tak często jak jest to konieczne, aby utrzymać intensywność pocenia się pod kontrolą.

Po wieczornym zastosowaniu należy rano umyć miejsce aplikacji delikatnym mydłem i spłukać wodą. Rano nie należy stosować preparatu powtórnie.

W celu uniknięcia podrażnień nie zaleca się używania innych dezodorantów lub antyperspirantów w ciągu następnego dnia po aplikacji.

Bezpieczeństwo

 • Przeciwwskazany w przypadku uczulenia na którykolwiek ze składników produktu.
 • Nie stosować na podrażnioną skórę.
 • W przypadku pojawienia się w miejscu stosowania podrażnienia w postaci pieczenia, świądu lub rumienia należy przerwać stosowanie produktu. Do stosowania można powrócić po ustąpieniu ww.objawów.

 

Bioliq Dermo

 

Antyperspirant 48h.

Zapewnia długotrwałą ochronę przed poceniem. Pielęgnuje skórę i łagodzi podrażnienia wywołane depilacją.

Składnik aktywny

Hydrat chlorku glinu, Aluminum Sesquichlorohydrate

Właściwości

Dzięki aktywnym składnikom antyperspiracyjnym, stanowi skuteczną ochronę przed poceniem, zapewniając długotrwale uczucie świeżości i komfortu, nawet do 48h.

Przeciwdziała rozwojowi bakterii, tworząc barierę przed powstawaniem nieprzyjemnego zapachu, a jednocześnie intensywnie pielęgnuje skórę, pozostawiając ją miękką i delikatną.

Dzięki zawartości wyciągu z Onopordum acanthium oraz allantoiny koi i regeneruje skórę, nawet podrażnioną na skutek depilacji.

Dodatkowo receptura produktu oparta i została na technologii anti-stains™, dzięki czemu zabezpiecza tkaniny przed powstawaniem przebarwień i nie pozostawia śladów w postaci białych lub żółtych plam.

Onopordum acanthium to roślina ozdobna należąca do rodziny astrowatych, wykazująca szczególną odporność na mróz. Pozyskiwany z niej wyciąg posiada silne właściwości nawilżające i regenerujące, przyspiesza odbudowę skóry oraz korzystnie wpływa na poprawę jej spójności.

Przeznaczenie

Antyperspirant przeznaczony jest do codziennej aplikacji na skórę pod pachami.

Odpowiedni również dla skóry wrażliwej.

Bezpieczeństwo

 • Nie zawiera parabenów ani alkoholu.
 • Przebadany dermatologicznie.
 • Przechowywać w temperaturze poniżej 25 stopni C., w sposób niedostępny dla małych dzieci
 • Nie chłodzić, nie zamrażać.

 

Bioderma Sensibio Deo

 

Delikatny dezodorant do skóry wrażliwej.

Właściwości

 • Działanie na przyczynę problemu – podniesienie progu tolerancji skóry i zmniejszenie reaktywności skóry.
 • Natychmiastowa ulga i trwały efekt.
 • Łagodzenie podrażnień.
 • Skuteczna ochrona przed nieprzyjemnym zapachem.
 • Delikatny zapach.
 • Doskonała tolerancja.
 • Patent TOLÉRIDINE®.

Przeznaczenie

 • Wrażliwa skóra pach.
 • Podrażnienia po goleniu.
 • Skóra nietolerująca związków glinu.

Stosowanie

Stosować na czystą i suchą skórę. Zanim założymy ubranie należy odczekać chwilę, aż płynna forma zaschnie.

Bezpieczeństwo

 • Formuła perfumowana.
 • Nie zawiera alkoholu i soli glinu.
 • Nie pozostawia białych śladów na ubraniach.
 • Bardzo dobrze tolerowany.
 • Hipoalergiczny.

 

Iwostin Aspiria

 

Antyperspirant 72h roll-on BLOKER:

 • hamuje nadmierne pocenie,
 • niweluje nieprzyjemny zapach,
 • dla skóry normalnej i wrażliwej.

Składnik aktywny

Kompleks uwodnionego pentachlorku glinowo-cyrkonowego

Właściwości

Dzięki obecności innowacyjnego składnika usNeo™ niweluje nieprzyjemny zapach powstający w wyniku namnażania się bakterii.

Już po 1. użyciu redukuje nadmierne pocenie i niweluje nieprzyjemny zapach.
Pomaga utrzymać długotrwałe uczucie świeżości i komfortu, nie wysusza skóry.
Jest skuteczny w stresowych sytuacjach.

Produkt szybko wysycha na skórze i pozostawia skórę miękką i wygładzoną.

Przeznaczenie

Polecany dla każdego rodzaju skóry, także wrażliwej i skłonnej do alergii.
Do użytku zewnętrznego.
Należy unikać kontaktu z oczami.

Stosowanie

Stosować na noc na umytą i dokładnie osuszoną skórę pod pachami lub w miejscach intensywnego wydzielania potu. Przez pierwsze 2-5 dni w zależności od potrzeb należy używać preparatu codziennie aż do osiągnięcia zadowalającego efektu. Następnie używać 1-2 razy w tygodniu lub zgodnie z potrzebą.

Bezpieczeństwo

Nie stosować na podrażnioną lub uszkodzoną skórę.

 

Uriage antyperspirant

 

Składnik aktywny

Hydrat chlorku glinu

Właściwości

Antyperspirant, który skutecznie hamuje wydzielanie potu i chroni przed powstawaniem przykrego zapachu. Zapewnia całodzienną ochronę przed poceniem dzięki zawartości soli aluminium, a składniki antybakteryjne niwelują przykry zapach.

Woda Termalna Uriage oraz składniki kojące łagodzą podrażnioną i wrażliwą skórę pod pachami. Bez białych śladów i żółtych plam na ubraniach.

Składniki aktywne:

 • Woda Termalna Uriage,
 • Sole aluminium,
 • Cytrynian trietylu,
 • Ekstrakt z rumianku.

 

Uriage dezodorant

 

Dezodorant, roll-on.

Właściwości

Dezodorant roll-on Uriage bez soli glinu skutecznie walczy z nieprzyjemnym zapachem, respektując nawet najbardziej wrażliwą skórę.

Skład

woda termalna Uriage, Etylohexylogliceryna, cytrynian trietylu, rumianek, piroktonian olaminy.

Przeznaczenie

Wrażliwa, skłonna do alergii, delikatna skóra o normalnej potliwości.

 

Nuxe Body, dezodorant

 

Dezodorant o długotrwałym działaniu – ochrona przez cały dzień.

Do każdego rodzaju skóry, również wrażliwej i po depilacji.

Właściwości

Dezodorant NUXE Body zawiera naturalne pudry ałunu i srebra, nie zawiera alkoholu i zapewnia długotrwałą ochronę nie pozostawiając białych śladów. Skóra jest ukojona a przykre zapachy zneutralizowane.

Dezodorant posiada delikatną nutę zapachową gamy NUXE Body: kokosowy sorbet, białe kwiaty, dzika wanilia.

Przeznaczenie

Do każdego rodzaju skóry, również wrażliwej i po depilacji.

Stosowanie

Stosuj dezodorant o długotrwałym działaniu NUXE Body po porannym prysznicu, na czystą i suchą skórę. Następnie stosuj w razie potrzeby o dowolnej porze dnia.

Bezpieczeństwo

 • Bez alkoholu.
 • Nie pozostawia śladów.
 • Bez parabenów.

 

Driclor solution

 

Preparat Driclor został stworzony z myślą o osobach, które cierpią z powodu niekontrolowanej, nadmiernej potliwości.

Składnik aktywny

Alcohol, Hydrat chlorku glinu

Właściwości

Zawarte w nim substancje pozwalają na szybkie zredukowanie, a ostatecznie pozbycie się tego nieprzyjemnego problemu.

Przeznaczenie

Driclor może być stosowany na skórę każdego rodzaju i przez wszystkie osoby, dla których tradycyjne preparaty zapobiegające potliwości okazały się niewystarczające.

Stosowanie

Driclor należy stosować na umyte ciało. Powinna to być ostatnia czynność dnia (bezpośrednio przed snem). Rano preparat powinien zostać zmyty. Początkowo należy stosować Driclor raz dziennie (przez pierwsze 7-10 dni). W miarę zanikania nadmiernej potliwości, można stopniowo redukować częstotliwość stosowania (np.: do 2-3 razy w tygodniu).

Nie należy używać preparatu Driclor w ciągu dnia. Jeśli jest taka potrzeba, można użyć zwykłego dezodorantu.

 

Etiaxil Comfort, antyperspirant

 

Etiaxil Comfort o długotrwałym działaniu został opracowany tak, aby zapewniać skórze extra komfort oraz pielęgnować skórę jeszcze delikatniej – dzięki nowemu systemowi Cpx.

Składnik aktywny

Alcohol, chlorek glinu

Właściwości

Innowacyjna formuła, przedłużony okres działania i większa tolerancja skóry.

Efektywna formuła zapewnia wysoką redukcję potu.
Etiaxil Comfort utrzymuje skórę suchą zapewniając uczucie świeżości i komfortu.

Zapewnia co najmniej 3-5 dni ochrony tylko po 1 aplikacji. Formuła potwierdzona badaniami klinicznymi.
Innowacyjna formuła z „aktywnym systemem ochrony i pielęgnacji skóry – CPX” zapewnia skórze uczucie komfortu i minimalizuje podrażnienia często występujące przy stosowaniu extra efektywnych antyperspirantów.

Przeznaczenie

Do skóry bardzo wrażliwej.

Stosowanie

Stosuj zawsze na noc przed pójściem spać, wtedy kiedy gruczoły potowe są mniej aktywne.

 • Na początku stosować codziennie przez 3-7 nocy, a następnie kiedy zmniejszy się pocenie stosuj Etiaxil 2-3 noce w tygodniu aby utrzymać pot pod kontrolą, lub tak często jak potrzeba.
 • Stosuj na całkowicie suchą i niepodrażnioną skórę.
 • Nie stosuj bezpośrednio po depilacji pach (w ciągu 48 godz). W przypadku depilacji trzeba odczekać 3 dni.
 • Rano zmyj wodą i mydłem.
 • Nie stosuj Etiaxilu powtórnie ponieważ efekt jego działania utrzymuje się również po umyciu ciała.
 • Jeśli chcesz możesz zastosować swój dezodorant zapachowy lub perfumy, ponieważ stosowanie innych ulubionych kosmetyków nie wpływa na skuteczność działania Etiaxilu.
 • Nałóż niewielką ilość Etiaxilu (około 4 obrotów kulki) tylko w miejscu wydzielania potu/centrum pachy/tak aby uzyskać równomierną, cienką warstwę preparatu i być pewnym że skóra w miejscu aplikacji została zabezpieczona przed potem. Zastosowanie zbyt dużej ilości może spowodować podrażnienie skóry. Utrzymuj pot i nieprzyjemny zapach pod kontrolą poprzez stosowanie Etiaxilu 2-3 razy w tygodniu/na noc lub tak często jak to potrzebne.

Bezpieczeństwo

 • Skóra przed aplikacją musi być całkowicie sucha. W razie potrzeby użyj suszarki do włosów ustawionej na najchłodniejszy poziom nadmuchu.
 • Nigdy nie stosuj Etiaxilu na uszkodzoną lub podrażnioną skórę. Nie stosuj Etiaxilu w ciągu 48 godzin po goleniu, woskowaniu lub depilacji maszynką. Tylko do użytku zewnętrznego; unikaj kontaktu produktu z oczami i błonami śluzowymi.
 • W rzadkich przypadkach Etiaxil może spowodować podrażnienie skóry lub reakcję alergiczną skóry. W takim przypadku przerwij stosowanie.
 • Nie stosować dla dzieci! Problem nadpotliwości rzadko występuje przed okresem dojrzewania.
 • Po zastosowaniu Etiaxilu ubranie w którym śpisz może zostać uszkodzone.
 • Unikaj kontaktu produktu z biżuterią i innymi przedmiotami/ powierzchniami z polerowanego metalu.
 • Po aplikacji pamiętaj aby dobrze zakręcić opakowanie, aby zapobiec wyciekaniu produktu.
 • Przechowywać w temperaturze pokojowej.
 • Wstrząsnąć przed użyciem.
 • Pieczenie i swędzenie skóry może wystąpić jeśli:
  • skóra nie była całkowicie sucha lub była uszkodzona przed aplikacją,
  • nie pozwolono aby Etiaxil po zastosowaniu dobrze wysechł na skórze,
  • zastosowano zbyt dużą ilość Etiaxilu.

 

Etiaxil Original, antyperspirant

 

Etiaxil Original to jeden z najlepszych i najbardziej skutecznych antyperspirantów, który zapewnia długotrwałą ochronę przed potem i jego przykrym zapachem. Formuła zawiera aktywny system ochrony i pielęgnacji skóry Apx.

Składnik aktywny

Alcohol, chlorek glinu, mleczan glinu

Właściwości

Etiaxil Original antyperspirant utrzymuje skórę suchą zapewniając uczucie świeżości.

Zapewnia co najmniej 3-5 dni ochrony tylko po 1 aplikacji.

Etiaxil Original z „aktywnym systemem ochrony i pielęgnacji skóry – Apx” zapewnia skórze uczucie komfortu i minimalizuje podrażnienia często występujące przy stosowaniu extra efektywnych antyperspirantów.

Stosowanie

Stosuj zawsze na noc przed pójściem spać, wtedy kiedy gruczoły potowe są mniej aktywne.

 • Na początku stosować codziennie przez 3-7 nocy, a następnie kiedy zmniejszy się pocenie stosuj Etiaxil 2-3 noce w tygodniu aby utrzymać pot pod kontrolą, lub tak często jak potrzeba.
 • Stosuj na całkowicie suchą i niepodrażnioną skórę.
 • Nie stosuj bezpośrednio po depilacji pach (w ciągu 48 godz). W przypadku depilacji trzeba odczekać 3 dni.
 • Rano zmyj wodą i mydłem.
 • Nie stosuj Etiaxilu powtórnie ponieważ efekt jego działania utrzymuje się również po umyciu ciała.
 • Jeśli chcesz możesz zastosować swój dezodorant zapachowy lub perfumy, ponieważ stosowanie innych ulubionych kosmetyków nie wpływa na skuteczność działania Etiaxilu.

Etiaxil Roll-on nakładaj dwoma ruchami w górę i dół w centralnej części pachy. Skóra musi być całkowicie sucha i nieuszkodzona.

 

Etiaxil Strong, antyperspirant

 

Etiaxil Strong zapewnia maksymalną ochronę rozwiązując problem silnej nadmiernej potliwości. Jedna aplikacja utrzymuje maximum suchości aż do 5 dni.

Składnik aktywny

Alcohol, chlorek glinu

Właściwości

Najsilniejsza formuła wśród produktów marki Etiaxil dla osób z dokuczliwym nadmiernym poceniem.
Rekomendowany dla skóry normalnej.
Jedna aplikacja zapewnia maximum suchości na skórze aż do 5 dni.

Przeznaczenie

Wysoce skuteczna formuła dla osób z dokuczliwą nadpotliwością.

Rekomendowany dla skóry normalnej.

Stosowanie

Stosuj zawsze na noc przed pójściem spać, wtedy kiedy gruczoły potowe są mniej aktywne.

 • Na początku stosować codziennie przez 3-7 nocy, a następnie kiedy zmniejszy się pocenie stosuj Etiaxil 2-3 noce w tygodniu aby utrzymać pot pod kontrolą, lub tak często jak potrzeba.
 • Stosuj na całkowicie suchą i niepodrażnioną skórę.
 • Nie stosuj bezpośrednio po depilacji pach (w ciągu 48 godz). W przypadku depilacji trzeba odczekać 3 dni.
 • Rano zmyj wodą i mydłem.
 • Nie stosuj Etiaxilu powtórnie ponieważ efekt jego działania utrzymuje się również po umyciu ciała.
 • Jeśli chcesz możesz zastosować swój dezodorant zapachowy lub perfumy, ponieważ stosowanie innych ulubionych kosmetyków nie wpływa na skuteczność działania Etiaxilu.
 • Nałóż niewielką ilość Etiaxilu (około 4 obrotów kulki) tylko w miejscu wydzielania potu/centrum pachy/tak aby uzyskać równomierną, cienką warstwę preparatu i być pewnym że skóra w miejscu aplikacji została zabezpieczona przed potem. Zastosowanie zbyt dużej ilości może spowodować podrażnienie skóry. Utrzymuj pot i nieprzyjemny zapach pod kontrolą poprzez stosowanie Etiaxilu 2-3 razy w tygodniu/na noc lub tak często jak to potrzebne.

Bezpieczeństwo

 • Skóra przed aplikacją musi być całkowicie sucha. W razie potrzeby użyj suszarki do włosów ustawionej na najchłodniejszy poziom nadmuchu.
 • Nigdy nie stosuj Etiaxilu na uszkodzoną lub podrażnioną skórę. Nie stosuj Etiaxilu w ciągu 48 godzin po goleniu, woskowaniu lub depilacji maszynką. Tylko do użytku zewnętrznego; unikaj kontaktu produktu z oczami i błonami śluzowymi.
 • W rzadkich przypadkach Etiaxil może spowodować podrażnienie skóry lub reakcję alergiczną skóry. W takim przypadku przerwij stosowanie.
 • Nie stosować dla dzieci! Problem nadpotliwości rzadko występuje przed okresem dojrzewania.
 • Po zastosowaniu Etiaxilu ubranie w którym śpisz może zostać uszkodzone.
 • Unikaj kontaktu produktu z biżuterią i innymi przedmiotami/ powierzchniami z polerowanego metalu.
 • Po aplikacji pamiętaj aby dobrze zakręcić opakowanie, aby zapobiec wyciekaniu produktu.
 • Przechowywać w temperaturze pokojowej.
 • Wstrząsnąć przed użyciem.
 • Pieczenie i swędzenie skóry może wystąpić jeśli:
  • skóra nie była całkowicie sucha lub była uszkodzona przed aplikacją,
  • nie pozwolono aby Etiaxil po zastosowaniu dobrze wysechł na skórze,
  • zastosowano zbyt dużą ilość Etiaxilu.

 

 

Produkty stricte dla Twojego mężczyzny:

Vichy Homme 48h, skóra wrażliwa

 

Dezodorant w kulce 48-godzinna ochrona przed poceniem do skóry wrażliwej.

Składnik aktywny

Hydrat chlorku glinu

Właściwości

Formuła z aktywnymi składnikami antyperspiracyjnymi i kojącym oligo-cynkiem reguluje pocenie i uwalnia skórę od dyskomfortu na 48 godzin.

Niezawierający parabenu hipoalergiczny antyperspirant jest łagodny dla skóry wrażliwej dla optymalnej tolerancji.

Świeży i delikatny w stosowaniu.
Optymalna tolerancja, bez białych śladów na skórze.

Przeznaczenie

Dla mężczyzn o wrażliwej skórze.

Stosowanie

Antyperspirant stosować codziennie na czyste, suche pachy.

Bezpieczeństwo

 • Bezzapachowy,
 • Bezalkoholowy,
 • Hipoalergiczny,
 • Testowany na skórze wrażliwej,
 • Testowany pod kontrolą dermatologiczną.

 

Vichy Homme, antyperspirant 72h

 

Antyperspirant 72h, roll-on.

Składnik aktywny

Hydrat chlorku glinu

Właściwości

Antyperspirant w kulce zapewniający 72-godzinną skuteczność działania.
Antyperspirant dla mężczyzn, którzy oczekują od dezodorantu długotrwałego działania i skuteczności we wszystkich sytuacjach.

Formuła wzbogacona w składniki aktywne oraz ultrachłonne minerały redukuje nadmierne wydzielanie potu i powstawanie przykrego zapachu przez 72 godziny.
Komfort bez podrażnień przez cały dzień i dłużej.

Optymalna tolerancja: nie wywołuje podrażnień, nie uczula.

Długotrwałe uczucie świeżości i szybko wchłaniająca się konsystencja zapewniają skórze poczucie komfortu.

Stosowanie

Antyperspirant należy stosować na czyste, suche pachy.

Bezpieczeństwo

 • Bezalkoholowy.
 • Bez parabenu.

 

Ziaja Yego, antyperspirant, bloker

 

Antyperspirant dla mężczyzn.

Energetyzujący, świeży zapach.

Składnik aktywny

Hydrat chlorku glinu

Właściwości

 • blokujące,
 • skutecznie redukuje nadmierne pocenie,
 • ogranicza wydzielanie potu i przykrego zapachu,
 • zapewnia długotrwały efekt ochronny.

Stosowanie

Bloker stosować na noc, w zależności od potrzeb codziennie lub 2-3 razy w tygodniu. Nanieść na czystą i suchą skórę środka pach.

Pozostawić do dokładnego wyschnięcia.

Bezpieczeństwo

 • Nie stosować na skórę podrażnioną i po depilacji.
 • Nie należy aplikować preparatu powtórnie rano.
 • Bez parabenów, barwników i alkoholu.

 

Oni.sh antyperspirant

 

Składnik aktywny

Hydrat chlorku glinu, Aluminum Sesquichlorohydrate

Właściwości

 • Stanowi skuteczną ochronę przed potem i nieprzyjemnym zapachem.
 • Zapewnia długotrwałe uczucie świeżości i komfortu.
 • Produkt nie pozostawia śladów na tkaninach i chroni je przed powstawaniem przebarwień.
 • Jest odpowiedni dla skóry wrażliwej.
 • Przebadany dermatologicznie.

Stosowanie

Antyperspirant przeznaczony do codziennego użycia na czystą, osuszoną skórę pod pachami. Odpowiedni również dla skóry wrażliwej.

 

Nuxe Men, dezodorant

 

Dezodorant dla mężczyzn – 24-godzinna ochrona – nie pozostawia plam ani śladów.

Do wszystkich rodzajów skóry.

Właściwości

Ten bezalkoholowy, nie zawierający soli aluminium dezodorant, zapewnia ochronę przez 24 godziny. Nie pozostawia śladów ani plam.

Męska, drzewno-korzenna nuta zapachowa.

Przeznaczenie

Do wszystkich rodzajów skóry.

Stosowanie

Stosuj dezodorant zapewniający 24-godzinną ochronę rano na czystą i suchą skórę oraz, dodatkowo o dowolnej porze dnia.

Bezpieczeństwo

 • Nie zawiera parabenów.
 • Nie zawiera alkoholu.

 

Chusteczki na nadmierną potliwość – Medispirant, chusteczki antyperspirant, 20 szt

 

Chusteczki antyperspirant:

 • Eliminują problem pocenia się.
 • Zapewniają natychmiastowe oczyszczenie i odświeżenie skóry.
 • Działają antybakteryjnie.

Składnik aktywny

Hydrat chlorku glinu

Właściwości

Zapewniają natychmiastowe oczyszczenie i odświeżenie skóry, a dzięki obecności składników o działaniu antyperspirującym blokują wydzielanie potu i w konsekwencji długotrwale eliminują problem pocenia się.

Dodatkowo tworzą barierę antybakteryjną, która przeciwdziała powstawaniu przykrego zapachu, oraz pielęgnują i odżywiają skórę.

Przeznaczenie

Medispirant chusteczki są doskonałym rozwiązaniem dla osób, dla których nadmierna potliwość wybranych miejsc na ciele (np. twarz, kark, dekolt i dłonie) jest dużym problemem.

Medispirant chusteczki dedykowane są szczególnie do miejsc charakteryzujących się nadmierną potliwością, np. twarzy, karku, dekoltu, dłoni lub innych miejsc zgodnie z indywidualnymi potrzebami. Są delikatne, bezpieczne dla skóry, idealne zarówno db mężczyzn, jak i kobiet.

Do codziennego stosowania.

Produkt przeznaczony dla osób dorosłych.

Medispirant chusteczki przeznaczone są wyłącznie do użytku zewnętrznego.

Stosowanie

Produkt stosować w razie potrzeby, delikatnie przecierając twarz, kark, dekolt lub dłonie.

Po użyciu nie ma konieczności opłukania skóry twarzy wodą.

Bezpieczeństwo

Unikać kontaktu z oczami i uszkodzoną skórą.

 

Lek na nadmierną potliwość – Antidral

 

Antidral stosuje się zewnętrznie na nadmiernie pocące się powierzchnie skóry, tj. na skórę stóp, pach i dłoni.

Składnik aktywny

1 gram płynu zawiera 100 mg chlorku glinu oraz substancje pomocnicze: gliceryna farmaceutyczna, etanol, woda oczyszczona, hydroksyetyloceluloza.

Dawkowanie

Płyn stosuje się zewnętrznie.
Lek Antidral należy stosować codziennie na noc, kiedy aktywność gruczołów potowych jest mniejsza, po umyciu i dokładnym osuszeniu skóry.

W przypadku mniej intensywnego pocenia się wskazane jest stosowanie płynu co drugi lub co trzeci dzień.

Działanie

Antidral zawiera chlorek glinowy, który zmniejsza aktywność gruczołów potowych poprzez denaturację białek zawartych w gruczołach i łączenie się z włóknami fibrynowymi, stanowiącymi zakończenia gruczołów wydzielania zewnętrznego. Po zastosowaniu płynu ciśnienie wewnątrz światła przewodu potowego wzrasta (system sprzężenia zwrotnego), w wyniku czego zahamowane zostaje wydzielanie potu z gruczołów potowych. Pozostałe składniki leku ułatwiają wchłanianie substancji czynnej oraz znacznie ograniczają możliwość wystąpienia zakażeń naskórka.

Antidral likwiduje lub łagodzi przykre dolegliwości, związane z nadmiernym poceniem się.

Wskazania

Antidral stosuje się na nadmiernie pocące się powierzchnie skóry, tj. na skórę stóp, pach i dłoni.

Przeciwwskazania

Kiedy nie stosować leku Antidral

 • Jeśli u pacjenta stwierdzono uczulenie (nadwrażliwość) na substancję czynną lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
 • Nie należy stosować płynu w przypadku uszkodzenia naskórka oraz po goleniu lub depilacji.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, Antidral może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Podczas stosowania płynu mogą wystąpić objawy podrażnienia skóry, takie jak: pieczenie, świąd lub rumień. W takim wypadku należy przerwać leczenie
U niektórych osób w czasie stosowania płynu Antidral mogą wystąpić inne działania niepożądane.
W przypadku wystąpienia innych objawów niepożądanych nie wymienionych w tej ulotce, należy poinformować o nich lekarza.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Ciąża i karmienie piersią:
Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn:
Lek Antidral nie ma wpływu na zdolność kierowania pojazdami i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu.


Anna Joniec–Bieniek

Nazywam się Anna Joniec–Bieniek. Z wykształcenia jestem magistrem farmacji, prywatnie mamą Jakuba. Na blogu poruszam prozdrowotne kwestie związane z dziećmi i dorosłymi. Wszystko w oparciu o fachowe wykształcenie i lata doświadczenia w aptece. Jestem też autorką kompendium profesjonalnej aptecznej wiedzy, czyli poradnika „Mama bez recepty”.


Komentarze

Jedna odpowiedź do “Nadmierna potliwość – jak sobie radzić z nadpotliwością?”

 1. Julka pisze:

  chlorek glinu w tych kosmetykach nigdy mi się nie podobał. Takie rozwiązanie jak electro antiperspirant zdrowo zatrzymuje pocenie na super długi czas i pozwala skórze oddychać. Plamy na bluzkach pod pachami też mam za sobą, pot zmieszany z antyperspiratem utrudniał wypranie tych plam :/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

instagram