fbpx

Herbatka koperkowa dla niemowląt – niebezpieczna?

12 marca 2019

Koper włoski, czyli inaczej fenkuł (nie mylić z koperkiem 😉 ), to bylina należąca do rodziny selerowatych.

Jego nasiona zawierają wiele substancji czynnych m.in.:

  • flawonoidy (rutyna, kwercetyna),
  • olejki eteryczne (anetol, limonen),
  • witaminy z grupy B (B1, B2, B3, B6) i witaminę C,
  • minerały (wapń, magnez, mangan, cynk, fosfor, potas, miedź, żelazo).

 

 

Koper włoski – właściwości lecznicze

 

Koper włoski ma zastosowanie w leczeniu wielu dolegliwości zdrowotnych.

Ma właściwości:

  • wiatropędne,
  • pobudza wydzielanie soku żołądkowego,
  • zmniejsza napięcie mięśni gładkich przewodu pokarmowego, czyli działa rozkurczowo,
  • pobudza perystaltykę jelit,
  • niweluje wzdęcia.

To wszystko ma zastosowanie, jeśli mówimy o osobach dorosłych.

Ale co z dziećmi? I co z tak popularnymi wśród mam herbatkami koperkowymi dla niemowląt?

 

Herbatka koperkowa dla niemowląt – czy jest bezpieczna?

 

Jak doskonale wiesz, koper włoski stanowi składnik herbatek dla niemowląt, które mają za zadanie pomóc w przypadku bólu brzuszka i kolkach, poprzez działanie rozkurczowe i wiatropędne.

Niestety herbatki koperkowe dla niemowląt, nie są tak bezpieczne, jak się wydawało, a Ty mimo, że chcesz dobrze, możesz wyrządzić dziecku krzywdę.

 

Koper włoski dla niemowląt – dlaczego go nie stosować?

 

Wyniki badań przeprowadzonych nad składnikami zawartymi w ziarnach kopru, obecnymi także w herbatkach na jego bazie, wykazują że nie powinny być stosowane u najmłodszych.

Herbatka koperkowa zawiera dużo substancji estrogennych, których nadmiar może być bardzo szkodliwy dla dziecka. Chłopcy nie powinni ich przyjmować w ogóle, a u dziewczynek częste podawanie herbatki z kopru może wywołać przedwczesne dojrzewanie.

Badanie przeprowadził włoski Narodowy Instytut Badań nad Żywnością i Żywieniem (INRAN), a podobną opinię wydała europejska agencja EMEA zajmująca się naukową oceną leków, a także ESPGHAN (The European Society for Paediatric Gastroenterology Hepatology and Nutrition).

Według nich, spożywanie naparów z kopru włoskiego przez dzieci do czwartego roku życia nie jest wskazane bez konsultacji z pediatrą.

Również w trakcie laktacji nie stosuj takowych herbatek sama, gdyż koper włoski jest rośliną o wysokim ryzyku podczas karmienia piersią. Ponadto, wbrew powszechnym opiniom, koper włoski nie pobudza laktacji.

 

Herbata herbacie nierówna

 

Zawartość związków estrogenowych w różnych herbatkach koperkowych może być różna, jednak w związku z brakiem dostarczania takich informacji przez producentów, musimy wrzucić je wszystkie do jednego worka. Najlepiej na śmieci.

I podawać dzieciom po prostu wodę 🙂

 

P.S. Inne praktyczne informacje na temat leczenia Twojego maleństwa, znajdziesz w mojej książce „Mama bez recepty” dostępnej na mama.altenberg.pl 🙂

 


Anna Joniec–Bieniek

Nazywam się Anna Joniec–Bieniek. Z wykształcenia jestem magistrem farmacji, prywatnie mamą Jakuba. Na blogu poruszam prozdrowotne kwestie związane z dziećmi i dorosłymi. Wszystko w oparciu o fachowe wykształcenie i lata doświadczenia w aptece. Jestem też autorką kompendium profesjonalnej aptecznej wiedzy, czyli poradnika „Mama bez recepty”.


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

instagram