fbpx

Co to jest NOP? Niepożądane odczyny poszczepienne

01 sierpnia 2016

Szczepienia – jeszcze pokolenie wstecz były traktowane jak cud, niezwykły wynalazek chroniący dzieci przez śmiertelnymi lub okaleczającymi chorobami. Dziś wzbudzają mnóstwo wątpliwości, a media, szczególnie internet, zasypują nas przerażającymi informacjami, wśród których najczęściej pojawia się zwrot związany z reakcjami poszczepiennymi, czyli skrótem NOP oznaczającym „niepożądane odczyny poszczepienne”.

 

Co to jest NOP? Czym jest niepożądany odczyn poszczepienny?

Pod nazwą NOP (niepożądany odczyn poszczepienny) kryje się niewłaściwa reakcja organizmu pojawiająca się po podaniu szczepionki.

Szczepionka to złożony preparat, w skład którego wchodzą przede wszystkim martwe lub osłabione drobnoustroje oraz szereg innych substancji: rozpuszczalnik, konserwant, stabilizator, śladowe pozostałości po procesie produkcyjnym (bakterie są hodowane na materiałach takich jak np. białko jaja kurzego). Po podaniu szczepionki organizm dziecka może zareagować niekorzystnie właśnie na te substancje, ale też na samą szczepionkę. Jest też ryzyko, że szczepionka zostanie źle przygotowana, podana będzie w niewłaściwej dawce lub w nieodpowiedni sposób, była niewłaściwie przechowywana, ma wreszcie błędy produkcyjne wynikające z nieprzestrzegania zaleceń technologicznych.

 

Najczęstsze reakcje poszczepienne

Najczęściej jest to reakcja bardzo łagodna, zwykle nawet bagatelizowana przez rodziców i lekarzy, taka jak:

 • podniesiona temperatura ciała,
 • obrzęk lub zaczerwienienie w miejscu wkłucia,
 • złe samopoczucie dziecka.

Niestety, możliwe są też poważne odczyny poszczepienne, które objawiają się:

 • omdleniem, zaburzeniem przytomności,
 • kłopotami z oddychaniem,
 • wysoką gorączką,
 • zaburzenia zachowania dziecka – silny, trudny do uspokojenia płacz lub apatia,
 • wymiotami,
 • silną reakcją skórną jak np. opuchlizna, bąble pokrzywkowe.

Po szczepieniu Twoje dziecko powinno jeszcze przez pewien czas pozostawać pod obserwacją personelu medycznego, aby możliwa była szybka pomoc, w razie gdyby doszło do reakcji alergicznej. Pojawienie się poważnych objawów już po powrocie do domu wymaga natychmiastowego zaczerpnięcia porady lekarza lub/i wezwania karetki.

 

Czy szczepić dziecko – oto jest pytanie. Obawy przed NOP – niepożądanym odczynem poszczepiennym

Obawy przed NOP mogą sprawić, że rodzice poddają w wątpliwość sam program szczepień. Zapominają przy tym, że choroby te mogą mieć bardzo ciężki przebieg, a ryzyko powikłań spowodowanych przez chorobę jest znacznie wyższe niż ryzyko powikłań po szczepionce. Systematyczna i rzetelna rejestracja wszelkich niekorzystnych objawów prowadzi do tego, że szczepionki są coraz lepsze, a te o niekorzystnych skutkach eliminowane i wycofywane z użycia. Badania na ten temat pozwalają też określić grupy ryzyka, które z tego powodu nie powinny być poddawane szczepieniom lub mieć specjalnie dostosowany program szczepień. Rodzic powinien informować o wszelkich swoich wątpliwości pediatrę podczas badania, które każdorazowo poprzedza szczepienie.

Nasz syn jest szczepiony. Tylko raz po szczepieniu miał gorączkę i zaczerwienioną rączkę w miejscu ukłucia, ale na drugi dzień przeszło wszystko. I nigdy nie działo się nic więcej.

A czy Wasze maluszki miały jakieś odczyny poszczepienne?


Anna Joniec–Bieniek

Nazywam się Anna Joniec–Bieniek. Z wykształcenia jestem magistrem farmacji, prywatnie mamą Jakuba. Na blogu poruszam prozdrowotne kwestie związane z dziećmi i dorosłymi. Wszystko w oparciu o fachowe wykształcenie i lata doświadczenia w aptece. Jestem też autorką kompendium profesjonalnej aptecznej wiedzy, czyli poradnika „Mama bez recepty”.


Komentarze

Jedna odpowiedź do “Co to jest NOP? Niepożądane odczyny poszczepienne”

 1. Karolina pisze:

  Moje dziecko też tylko raz miało gorączzkę po szczepieniu, była to 2 dawka pneumokoków. Ale na szczęście po podaniu syropku wszystko minęło 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

instagram