fbpx

Pieluchy jednorazowe – zalety i wady. Ekologiczne pieluchy

15 października 2018

W dzisiejszych czasach w branży artykułów higienicznych, a dokładniej pieluch jednorazowego użytku, ilość powala na kolana. Młodzi rodzice, chcąc dla swojego dziecka jak najlepiej, popadają w totalne szaleństwo nie mając pojęcia, co wybrać, by było najlepsze i co najważniejsze najbardziej bezpieczne. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że nie ma jednej złotej recepty na produkt idealny, bowiem każdy ma wady i zalety.

 

Rodzaje pieluszek

 

Wybrać możemy pieluchy jednorazowe lub wielorazowe. Od czego zależy wybór? Jedni zwracają uwagę na skład, inni na cenę, jeszcze inni na aspekt środowiskowy, na bezpieczne rozwiązania dla dziecka, na naturalne produkty. Czy uda nam się więc znaleźć to, co okaże się być strzałem w dziesiątkę właśnie dla naszego ukochanego dzieciątka?

 

Pieluchy jednorazowe

 

Większość z nas używa dziś pieluch jednorazowych. Są stosunkowo tanie, zapewniają maksimum komfortu i wygody, spełniają swoje zadania w 100%. Musimy jednak pamiętać o tym, że mają one kontakt ze skórą naszego maluszka przez całą dobę. A wszystko to, co znajduje się w ich składzie przenika przez błony śluzowe w głąb jego ciała. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele szkodliwych chemicznie substancji może w takich pieluchach się znaleźć. Najczęściej występującymi są:

 • Poliakrylan sodu

Substancja ta pod wpływem wilgoci zmienia się w specjalny żel, który absorbuje mocz maluszka. To właśnie dzięki niemu pielucha nie przecieka i jest w stanie pochłonąć tak duże ilości siuśków. Może być on jednak przyczyną podrażnienia skóry noworodka, jak również i wystąpienia licznych infekcji.

 • Dioksyny

W pieluchach jednorazowych, które wybielane są chlorem, powstają dioksyny, czyli substancje bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Mogą przyczynić się one do wad rozwojowych czy nawet nowotworów.

 • Lotne związki organiczne

W niektórych pieluchach jednorazowych znajdują się związki takie jak np. etylobenzen, toluen i ksylen, które przyczyniają się w dużej mierze do problemów neurologicznych, do zmniejszenia odporności, podrażnienia oczu.

 • Barwniki
 • Metale ciężkie
 • Substancje zapachowe

 

 

Czy warto więc wybrać pieluszki jednorazowe?

 

Oczywiście nie wszystkie jednorazówki musimy wrzucić do jednego worka, bowiem jak to z każdym produktem tak jedne są lepsze, inne gorsze i zadaniem nas, czyli rodziców jest znaleźć takie, które okażą się być najbardziej trafione. Dokonując zakupu pieluch jednorazowego użytku należy zwrócić uwagę między innymi na to, aby miały one krótki skład.

Po drugie omijajmy te, które posiadają zapachy, bowiem nasączone różnorodnymi substancjami zapachowymi i ekstraktami mogą podrażniać skórę naszego maluszka.

Ważną rzeczą jest także zwrócenie uwagi na to, czy nie są one wybielane chlorem.

I na koniec ostatni problem, często sięgamy po te pieluszki, które są jak najbardziej chłonne. Zmieńmy to! Im bardziej chłonne, tym więcej poliakrylanu sodu, im mniej tym tego związku w składzie również będzie mniej.

Poza tym pieluchy jednorazowe posiadają wiele zalet do których możemy zaliczyć m.in.:

 • oszczędność czasu, którego nie marnujemy na pranie i prasowanie pieluszek wielorazowych,
 • zachowanie prawidłowej higieny,
 • szybkie tempo wchłaniania moczu i wiązania go w żel, dzięki czemu zapobiegamy odparzeniom,
 • brak przeciekania dzięki ściągaczom po bokach, dzięki czemu zawartość pieluchy nie wydostaje się na zewnątrz.

Wszystkie te zalety jednak znikną, jeśli pielucha nie będzie zmieniana odpowiednio często.

 

Pieluchy jednorazowe ekologiczne

 

Na rynku obecne są również pieluchy jednorazowe, ale w pełni ekologiczne.

Mamy więc wygodny i komfortowy produkt dla nas rodziców, a do tego bezpieczny i dla dziecka i środowiska.

Pieluchy ekologiczne wykonane są z przepuszczającego powietrze tworzywa, bez żadnych zapachów, szkodliwych związków, ale z szybkim wchłanianiem wilgoci, tak aby zapewnić maluszkowi pełne bezpieczeństwo i pupcię bez jakichkolwiek odparzeń, zaczerwienień i bólu. Dobre pieluszki ekologiczne nie zawierają żadnych alergenów, perfum, nie są bielone chlorem tylko wodą utlenioną, a do ich produkcji wykorzystuje się naturalne rozwiązania, w tym najczęściej pulpę drzewną.

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że zwykłe pieluchy produkowane są z plastiku. Niemożliwe? A jednak! Takie coś nie dość, że rozkłada się setki lat, to nade wszystko ma kontakt z skórą naszego maluszka.

I co Wy na to?

Pieluchy ekologiczne nie mają zapachu, nie powodują odparzeń, są cienkie, bardzo przyjemne w dotyku, idealne dla skóry dziecka. Jedynym ich minusem jest to, ze są one zdecydowanie droższe, niż te klasyczne.

 

A jeśli nie jednorazowe, to jakie?

 

Jeśli nie chcecie wybierać zwykłych pieluch jednorazowego użytku, bo przeraził Was plastik i ilość chemii w nich zawarta, a nie jesteście w stanie kupować droższych pieluch ekologicznych można zdecydować się, jak za dawnych lat na pieluchy z tkanin lub pieluchy wielorazowe, które są zapinane na rzepy lub zatrzaski. Kupujemy kilka i wymieniamy jedynie chłonne wkładki, które mogą być wykonane z pieluszki bawełnianej lub bambusowej.

 

Jak widzisz, trudno jest znaleźć złoty środek. Jednak zanim ubierzesz dziecku pieluchę zastanów się nad tym, które rozwiązanie będzie najlepsze dla pupy Twojego malucha.


Anna Joniec–Bieniek

Nazywam się Anna Joniec–Bieniek. Z wykształcenia jestem magistrem farmacji, prywatnie mamą Jakuba. Na blogu poruszam prozdrowotne kwestie związane z dziećmi i dorosłymi. Wszystko w oparciu o fachowe wykształcenie i lata doświadczenia w aptece. Jestem też autorką kompendium profesjonalnej aptecznej wiedzy, czyli poradnika „Mama bez recepty”.


Komentarze

Jedna odpowiedź do “Pieluchy jednorazowe – zalety i wady. Ekologiczne pieluchy”

 1. […] wpisy: Pieluchy jednorazowe zalety i wady Kosmetyczka […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

instagram