fbpx

Toksycznie szkodliwy paracetamol dla kota – uważaj!

10 lipca 2016

Paracetamol – toksyczny lek dla kota

Obecny praktycznie w każdy domu. Pod postacią tabletek dla dorosłych czy syropu dla dzieci. U ludzi zwalcza ból i gorączkę, u kotów powoduje śmierć. Mowa o popularnym paracetamolu!

Dlaczego tak się dzieje?

Metabolizm leków, czyli ich wchłanianie, rozkładanie i wydalanie, w organizmie człowieka i zwierzęcia najczęściej przebiega w inny sposób.

Koty posiadają niskie stężenie enzymów odpowiedzialnych za rozkład paracetamolu i w momencie ich wyczerpania po podaniu tego leku tworzą się toksyczne metabolity, prowadzące do niedotlenienia i w konsekwencji do śmierci pupila.

PAMIĘTAJ!!!

Nigdy nie podawaj zwierzakowi, bez uprzedniej konsultacji z weterynarzem, żadnych aptecznych leków przeznaczonych dla ludzi, gdyż wiele z nich (nie tylko paracetamol) jest toksycznych dla zwierząt!!!


Anna Joniec–Bieniek

Nazywam się Anna Joniec–Bieniek. Z wykształcenia jestem magistrem farmacji, prywatnie mamą Jakuba. Na blogu poruszam prozdrowotne kwestie związane z dziećmi i dorosłymi. Wszystko w oparciu o fachowe wykształcenie i lata doświadczenia w aptece. Jestem też autorką kompendium profesjonalnej aptecznej wiedzy, czyli poradnika „Mama bez recepty”.


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

instagram