fbpx

Skuteczne sposoby na odciąganie kataru u dzieci

18 marca 2021

Katar nie jest przyjemny ani dla dzieci, ani dla dorosłych. Zresztą sama wiesz najlepiej.

Pojawia się kiedy na skutek stanu zapalnego błona śluzowa wytwarza wydzielinę w nadmiernych ilościach. Nadmiar śluzu zaczyna wydostawać się z nosa oraz spływać po tylnej ścianie gardła, podrażniając je i wywołując odruch kaszlu. Wydzielina z nosa może przyjmować dwie formy: wodnistą oraz bardziej gęstą.

Im mniejsze dziecko, tym częściej łapie katar, który utrudnia mu codzienne funkcjonowanie. Jak wiesz, noworodki oddychają jedynie przez nos, a katar skutecznie blokuje nie tylko oddychanie, ale również spanie czy jedzenie.

 

Urządzenia do oczyszczania nosa

 

Oczyszczanie nosa dziecka jest niezbędną czynnością, aby pomóc mu udrożnić jamę nosową. Powinnaś to robić nawet kilka razy dziennie, przede wszystkim przed snem czy jedzeniem. Na rynku jest dostępnych wiele urządzeń, których zadaniem jest odciąganie kataru z nosa maluszka. Każde ma swoje wady i zalety, dlatego należy wybrać to, które odpowiada Tobie najbardziej.

 

Gruszka

 

Zacznijmy od starej, poczciwej metody jaką jest oczyszczanie nosa gruszką. Wiele z Was pewnie pamięta ją z dzieciństwa. Gruszka wykonana jest w elastycznego materiału, najczęściej kauczuku, który umożliwia ściskanie jej. Jak sama nazwa wskazuje jest w kształcie gruszki, zakończonej miękką końcówką z otworem, którą wkłada się do nosa. Jest poręczna w stosowaniu, jednakże wymaga od rodzica wprawy w używaniu. A ponieważ przy nieumiejętnym stosowaniu można nią zrobić więcej szkody niż pożytku powinniśmy raczej o niej zapomnieć.

 

Odciągacz działający na wdech rodzica

 

Odciągacz zbudowany jest z plastikowej tulejki, zakończonej wyprofilowaną końcówką. Końcówkę urządzenia wkłada się do noska malucha, nie dotykając bezpośrednio ścianek, co ogranicza ryzyko uszkodzenia śluzówki. Do drugiej części tulejki jest podłączony gumowy wężyk zakończony ustnikiem. W środku mieści się specjalny gąbkowy filtr, którego zadaniem jest zatrzymanie wydzieliny w odciągaczu. Urządzenie jest łatwiejsze w obsłudze niż tradycyjna gruszka, jednakże jeśli brzydzi Cię zielony katar w twojej buzi (gdyż i tak może się zdarzyć 😉 ), zdecyduj się na inne rozwiązanie.

 

Aspirator do odkurzacza

 

Aspirator składa się z dwóch końcówek oraz wężyka, który podłącza się do domowego odkurzacza o mocy 800-1500W. Węższą końcówkę wkładasz do noska dziecka i włączasz odkurzacz. Zredukowana jednostajna masa ssąca pozwoli szybko oczyścić nos dziecka. Urządzenie łatwo utrzymać w czystości, ponieważ jest rozkładane. Minusem tego rozwiązania jest jego głośność. Dźwięk odkurzacza nie zawsze jest lubiany przez dzieci.

I nie, nie odciągniesz dziecku mózgu, jak poinformowała mnie kiedyś Pacjentka, która za żadne skarby nie chciała kupić tego urządzenia, bojąc się właśnie tego wydarzenia 😉

 

Elektryczny przenośny aspirator

 

Elektryczny aspirator posiada dużą moc ssącą, jednak mniejszą niż aspirator do odkurzacza. Jest cichy i łatwy w użyciu. Dodatkową zaletą jest możliwość grania melodyjek, które uspokoją maluszka i cały zabieg będzie przyjemny.

 

Jak prawidłowo oczyścić nosek dziecka?

 

Jak widać odciągnąć katar z noska dziecka możesz na wiele sposobów.

Warto jednak abyś również znała instrukcję, krok po kroku jak powinno się to odbywać:

  1. Maluszka połóż na plecach i odchyl jego główkę do tyłu.
  2. Do każdej dziurki zapuść 1-2 krople soli fizjologicznej. Możesz użyć wody morskiej, ale pamiętaj, aby odchylić głowę w bok, a nie do tyłu. Wszystko o wodzie morskiej znajdziesz w artykule Woda morska- rodzaje, działanie, porównanie preparatów
  3. Takie przygotowanie nosa rozrzedza wydzielinę, dzięki czemu jest ona łatwiejsza do usunięcia.
  4. Przytrzymaj dziecko w pozycji leżącej, tak aby krople nie wypłynęły z nosa.
  5. Następnie ułóż dziecko w pozycji siedzącej, przyłóż aplikator do zewnętrznej krawędzi noska i odessij nadmiar zalegającej wydzieliny. Całość wykonuj powoli i spokojnie, aby nie wystraszyć malucha.
  6. Okolice nosa wytrzyj i posmaruj specjalną maścią, która ma zapobiegać otarciom i podrażnieniom spowodowanym przez katar.
  7. Czynność powtarzaj kilka razy dziennie.

Aby dziecko nie kojarzyło źle oczyszczania noska, a na sam widok aspiratora nie zaczynało płakać, potraktuj całą czynność jako zabawę. Czasem zmiana podejścia do nielubianych rzeczy może zdziałać cuda.

 

Więcej sekretów zdradzam w swojej książce Mama bez recepty 🙂


Anna Joniec–Bieniek

Nazywam się Anna Joniec–Bieniek. Z wykształcenia jestem magistrem farmacji, prywatnie mamą Jakuba. Na blogu poruszam prozdrowotne kwestie związane z dziećmi i dorosłymi. Wszystko w oparciu o fachowe wykształcenie i lata doświadczenia w aptece. Jestem też autorką kompendium profesjonalnej aptecznej wiedzy, czyli poradnika „Mama bez recepty”.


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

instagram