fbpx

Sposoby na zgagę w ciąży – domowe sposoby czy leki?

30 czerwca 2020

Sprawdzone sposoby na zgagę w ciąży 

W czasie ciąży może Cię czasem dręczyć nieprzyjemne pieczenie za mostkiem. Jest to tzw. zgaga, która dotyczy bardzo wielu, nie tylko ciężarnych kobiet. Przyczyny zgagi w ciąży są złożone, a związane głównie z dietą oraz trybem życia przyszłej mamy. Ta przypadłość nie jest groźna ani dla Ciebie, ani dla dziecka, jednak jest bardzo nieprzyjemna. Na szczęście są sposoby które pomogą Ci w tym szczególnym czasie przezwyciężyć tą dolegliwość. Jakie są domowe sposoby na zgagę w ciąży? Jakie leki na zgagę możemy stosować w ciąży?

 

Przyczyny zgagi – w ciąży i nie tylko

Zgaga dotyczy nie tylko kobiet w ciąży. Na tę przypadłość cierpią częściej osoby z nadwagą, palacze, osoby spożywające zbyt duże ilości alkoholu i kofeiny.

Zgaga to cofanie się treści żołądkowych do przełyku, co owocuje nieprzyjemnym pieczeniem w okolicach mostka, promieniującym w kierunku ust.

W przypadku zgagi w ciąży podłoże ma charakter hormonalny. W wyniku podwyższonego poziomu progesteronu zwieracz przełyku, który oddziela go od żołądka, rozluźnia się, pozwalając kwaśnym sokom trawiennym na przedostanie się wyżej, do przełyku. W miarę jak ciąża staje się bardziej zaawansowana powiększa się macica, uciskając na żołądek i jelita, co powoduje cofanie się treści żołądkowych. Wszystkie te czynniki mogą potęgować się w wyniku nieprawidłowej diety. Niedokładne przeżuwanie, zbyt duże porcje jedzenia, jedzenie w pośpiechu – to wszystko może wspomagać pojawienie się zgagi ciążowej.

 

Zgaga w ciąży – zapobieganie. 

Zgadze można zapobiec. Zacznij od zorientowania się, jakie produkty Ci szkodzą. Pomocne może być zapisywanie posiłków i obserwacja, po czym pojawia się dolegliwość.

Warto zmienić także zwyczaje żywieniowe. Zacznij jeść częściej, ale mniejsze porcje. Przeżuwaj dokładnie i powoli, unikaj jedzenia w pośpiechu. Ogranicz produkty tłuste, kwaśne, pikantne, zamień potrawy smażone na gotowane.

Niektóre owoce i warzywa, takie jak cebula, kapusta i kiszone ogórki również mogą powodować dolegliwości refluksowe. Wyeliminuj również napoje gazowane, sery żółte i pleśniowe, kawę i czarną herbatę, czekoladę. O alkoholu i papierosach nawet nie wspominam, bo powinny one zniknąć z diety przyszłej mamy z bardzo wielu powodów.

Staraj się nie wykonywać czynności wymagających schylania się i opuszczania głowy poniżej poziomu żołądka. Odpoczynek po posiłku także pomaga łagodzić objawy zgagi. Pozwól, aby treść żołądkowa mogła się spokojnie ułożyć w Twoim brzuchu. Unikaj jednak leżenia płasko na wznak. Śpij na dodatkowej poduszce, możesz nawet ustawić materac pod kątem, jeśli masz taką możliwość.

 

Domowe sposoby na zgagę w ciąży

Wiele kobiet poszukuje domowych sposobów na zgagę w ciąży.

  • Jest wiele produktów, które możesz znaleźć w swojej kuchni, a już z pewnością w osiedlowym sklepie, które pomagają uporać się ze zgagą.
  • Kwaśność powodującą ból w okolicach mostka może zneutralizować np. pół szklanki siemienia lnianego pitego po każdym posiłku.
  • Mleko i produkty mleczne takie jak jogurty, maślanki i kefiry również mogą przynieść Ci ulgę.
  • Bogate w magnez i wapń migdały także mają właściwości neutralizujące, pobudzając działanie układu pokarmowego.
  • Co zaskakujące, podobne właściwości wykazuje także imbir.

 

Mięta na zgagę? To błąd!

Często popełniany błąd w przypadku zgagi to picie miętowych herbat lub wywarów z tego zioła. Pomimo iż mięta jest dobra na wszelkie dolegliwości żołądkowe, w przypadku zgagi ma całkiem odwrotne działanie. Pobudza ona produkowanie soków trawiennych, których poziom w żołądku się podnosi, dlatego mięta na zgagę nie jest dobrym pomysłem.

 

Leki na zgagę – co na zgagę w ciąży?

Jeśli zgaga w ciąży dokucza Ci bardzo, a domowe sposoby okazują się niewystarczające, możesz skorzystać ze środków farmakologicznych. W aptece znajdziesz wiele leków przeznaczonych do walki ze zgagą, jednak nie wszystkie są bezpieczne dla kobiet w ciąży, dlatego zawsze przed zażyciem skonsultuj się ze swoim lekarzem prowadzącym lub zapytaj o radę farmaceutę.

Jednym z bezpiecznych leków, który w zalecanych dawkach może być bezpiecznie stosowany przez przyszłe mamy, jest Rennie. Dzięki kombinacji węglanu wapnia i węglanu magnezu, które neutralizują kwas żołądkowy, Rennie szybko przynosi uczucie ulgi (już po 2 minutach) i efektywnie likwiduje zgagę i niestrawność. Ponadto występuje w dwóch smakach: miętowym i owocowym.

Rennie przeznaczone jest nie tylko dla ciężarnych, tabletki te będą idealne również w przypadku zgagi i niestrawności u Twojego partnera. Więcej o działaniu Rennie dowiesz się ze strony rennie.pl

A czy Wy macie jakieś niezawodne sposoby na walkę ze zgagą w ciąży?

 

 

Niniejszy tekst nie jest sponsorowany, a wyraża moją subiektywną opinię nt. przedstawionych preparatów zgodną z aktualnie posiadaną wiedzą.

Bartłomiej Bieniek


Anna Joniec–Bieniek

Nazywam się Anna Joniec–Bieniek. Z wykształcenia jestem magistrem farmacji, prywatnie mamą Jakuba. Na blogu poruszam prozdrowotne kwestie związane z dziećmi i dorosłymi. Wszystko w oparciu o fachowe wykształcenie i lata doświadczenia w aptece. Jestem też autorką kompendium profesjonalnej aptecznej wiedzy, czyli poradnika „Mama bez recepty”.


Komentarze

Jedna odpowiedź do “Sposoby na zgagę w ciąży – domowe sposoby czy leki?”

  1. Sabinka pisze:

    Zgaga w ciąży jest straszna… Nie wiem czy da się w pełni z nią wygrać w ciąży. Chociaż, kiedy zmieniłam witaminy z samego kwasu foliowego na mama dha premium, bo tam jest właśnie magnez, to ta zgada była o wiele łagodniejsza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

instagram