fbpx

Suplementacja diety w ciąży, czyli co jest ważne dla mamy i dziecka

26 listopada 2020

Ciąża to specyficzny okres dla każdej kobiety, podczas którego powinnaś dobrze zadbać o swój organizm. Poza zdrową zbilansowaną dietą i aktywnością fizyczną, dobrze pomyśleć nad odpowiednią suplementacją diety.
Kobiety nie zawsze prawidłowo się odżywiają, dobrze śpią, a także uprawiają codzienną aktywność fizyczną. W związku z tym, często potrzebują dodatkowego wsparcia w postaci witamin i minerałów.

 

Jakie suplementy wybrać przed zajściem w ciążę?

 

Na rynku istnieje wiele produktów przeznaczonych dla kobiet planujących ciążę, w ciąży, a także karmiących piersią. Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), a także wiele instytucji naukowych zaleca suplementowanie witamin i minerałów podczas ciąży.

Zanim jednak na teście pojawią się dwie upragnione kreski, warto już wtedy wprowadzić odpowiednią suplementację, np. Pregna Start. W swoim składzie zawiera m.in. starannie dobraną ilość kwasu foliowego, witaminy D i jodu, które są rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników.

Według Ekspertów, odpowiednia ilość witamin i mikroelementów przed ciążą ma pozytywny wpływ na zdrowie kobiet w ciąży i rozwój płodu. Prawidłowo dobrane składniki korzystnie wpływają m.in. na układ odpornościowy kobiety, a także na utrzymanie poziomu płodności. Dlatego w preparacie zostały zawarte dodatkowo takie składniki jak: cynk, cholina, witamina B6 i B12.

Suplementację warto rozpocząć odpowiednio wcześniej.

 

Jakie witaminy będą najlepsze dla ciężarnych?

 

Odpowiedni dobór witamin jest kluczowy dla kobiety w ciąży, ponieważ jego głównym zadaniem jest wsparcie zdrowia mamy i dziecka. Zalecam sięgać po preparaty rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników, które zawierają potrzebne składniki o udowodnionym działaniu.

Opierając się na dowodach EBM (Evidence Based Medicine) warto przyjmować produkty, które zawierają w swoim składzie kwas foliowy, kwas DHA z rodziny Omega-3, żelazo, jod i witaminę D3.

 

Kwas foliowy, DHA, żelazo, jod, witamina D i ich zapotrzebowanie u kobiet w ciąży

 

Preparatem, który kompleksowo zadba o kobiety w ciąży oraz karmiące piersią jest Pregna Plus, który ma rekomendację Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników (PTGiP).

Jedna kapsułka zawiera pięć najważniejszych składników o udowodnionym działaniu, czyli:

  • kwas foliowy, a dokładniej dwie jego formy, w tym L-metylofolian wapnia, który jest szybciej i łatwiej przyswajalny przez kobiecy organizm, a uzupełniające spożycie kwasu foliowego zwiększa poziom folianów u matki. Niski poziom folianów u matki jest czynnikiem ryzyka rozwoju wad cewy nerwowej u rozwijającego się płodu,
  • kwas DHA z rodziny Omega-3, który wywiera korzystny wpływ na rozwój mózgu oraz oczu dziecka u płodu i karmionego piersią. Układ nerwowy dziecka rozwija bardzo wcześnie, dlatego tak istotna jest podaż DHA od początku,
  • żelazo w formie diglicynianu żelaza (II), które charakteryzuje się wysoką biodostępnością, a jego wchłanianie nie zależy od pokarmu,
  • jod, który pomaga w utrzymaniu prawidłowych funkcji poznawczych oraz w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego,
  • witaminę D, która pomaga w prawidłowym wykorzystywaniu wapnia i fosforu przez organizm przyszłej mamy.

 

Właściwa suplementacja dla noworodka

 

Podczas ciąży warto również zadbać o rozwój dziecka.

Już od pierwszych tygodni ciąży można wpłynąć na prawidłowy rozwój mózgu i oczu dziecka. Warto postawić na dietę bogatą w wielonasycone kwasy tłuszczowe, w tym DHA. Nie każda kobieta spożywa jednak odpowiednią ilość ryb, dlatego warto sięgnąć po odpowiedni suplement.

Co jest ważne?

Przede wszystkim jakość produktu!

Pregna DHA zawiera DHA pochodzące z wysoko oczyszczonego oleju tłustych ryb morskich. Pochodzą one z ponownie estryfikowanych trójglicerydów, które mają ponad dwukrotnie wyższą biodostępność niż powszechnie stosowane estry etylowe.

Poza wysoką jakością i biodostępnością oleju, warto również zwrócić uwagę na smak i zapach produktu. Pregna DHA spełnia najwyższe normy jakościowe, ponieważ jest wytwarzana w wieloetapowym procesie oczyszczania, w którym olej poddawany jest rygorystycznym standardom badawczym. Wiele osób nie lubi zapachu ryb, a dzięki zastosowaniu technologii PureMaxTM, charakterystyczny smak i zapach został zminimalizowany.

Kobietom w ciąży zaleca się stosować jednocześnie zarówno jeden, jak i drugi preparat, czyli Pregna Plus i Pregna DHA (kompleksowa suplementacja dla kobiet w ciąży i karmiących piersią). Pregna DHA uzupełnia DHA i daje możliwość indywidualnego dostosowania ilości, w zależności od potrzeb i diety.

 

Co stosować na mdłości w ciąży?

 

Wiele danych wskazuje, że kobiety najczęściej skarżą się na mdłości związane z ciążą, które zaczynają się pojawiać między 4 a 7 tygodniem ciąży i mogą trwać nawet do 22 tygodnia! A sama wiesz, nawet nie będąc w ciąży, jakie mdłości i wymioty są męczące.

Mdłości i zawroty głowy są wynikiem wzrastającego poziomu hormonu ciąży, czyli ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej (hCG). Doskonale wiadomo, że taki stan, mimo radości z ciąży, nie jest przyjemny, dlatego warto sięgać po preparat o udowodnionym działaniu.

I teraz Cię zaskoczę – nie będą to tabletki, a bardzo smaczne gumy do żucia, czyli Pregna Vomi 😊.

 

Zawarty w preparacie wyciąg z kłącza imbiru pomaga łagodzić uczucie mdłości. Dodatkowo w preparacie można znaleźć witaminę B6, która zmniejsza uczucie znużenia i zmęczenia oraz magnez, który przyczynia się do utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego oraz pomaga w zachowaniu równowagi elektrolitowej. Gumy są wygodne w użyciu i nie zawierają cukru.

 

Dlaczego Pregna?

 

Doskonale wiadomo, że od momentu planowania ciąży, aż do szczęśliwego finału jest długa droga. Kobieta będąc na każdym z tych etapów potrzebuje innego rodzaju wsparcia tak, aby ona i jej maluszek rozwijali się zdrowo i prawidłowo. Mając do wyboru wiele produktów, warto po konsultacji z lekarzem, wybrać te, które są najlepsze jakościowo, a działanie ich składników zostało udowodnione.

Tak jak w przypadku produktów Pregna. Wysoko jakościowe preparaty marki Pregna wytwarzane są w standardach GMP, które zawierają składniki w formach wpływających na ich biodostępność, wchłanialność, tolerancję i skuteczność. W dodatku Pregna Start, Pregna Plus i Pregna DHA są produktami rekomendowanymi przez Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników.

 


Anna Joniec–Bieniek

Nazywam się Anna Joniec–Bieniek. Z wykształcenia jestem magistrem farmacji, prywatnie mamą Jakuba. Na blogu poruszam prozdrowotne kwestie związane z dziećmi i dorosłymi. Wszystko w oparciu o fachowe wykształcenie i lata doświadczenia w aptece. Jestem też autorką kompendium profesjonalnej aptecznej wiedzy, czyli poradnika „Mama bez recepty”.


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

instagram