fbpx

Fenspiryd wycofany? Wstrzymany? Czy fenspiryd jest toksyczny?

25 lutego 2019

Kilkanaście dni temu, we wszystkich aptekach w Polsce, zostały wstrzymane leki zawierające substancję czynną o nazwie fenspiryd, a w internecie, wśród rodziców, zapanowało przerażenie. Jednak, czy warto panikować? Czym jest fenspiryd? Jakie leki zawierają tą substancję? Czy GIF wycofał fenspiryd? A może tylko wstrzymał czasowo? Jakie były tego powody? Sprawdź!

 

Czym jest fenspiryd?

 

Fenspiryd jest substancją czynną o działaniu:

 • przeciwzapalnym,
 • rozkurczającym oskrzela.

Działa powodując:

 • zmniejszenie wytwarzania substancji uczestniczących w procesach zapalnych,
 • zmniejszenie obrzęku błony śluzowej dróg oddechowych,
 • zmniejszenie nadmiernego wydzielania w drogach oddechowych,
 • zmniejszenie skurczu oskrzeli.

Leki zawierające fenspiryd stosowane są pomocniczo w leczeniu ostrych i przewlekłych zapaleń górnych dróg oddechowych.

 

Dlaczego wstrzymano leki zawierające fenspiryd?

 

Jak już wiesz, Główny Inspektor Farmaceutyczny wydał decyzje o czasowym wstrzymaniu obrotu wszystkich serii produktów zawierających fenspiryd. Oznacza to, że żadna apteka w Polsce nie sprzeda Ci tego leku, zarówno w przypadku, gdy chcesz kupić fenspiryd bez recepty jak i wtedy, gdy masz receptę na lek, zawierający fenspiryd.

Podstawą do wstrzymania fenspirydu były wyniki badań nieklinicznych, przeprowadzone przez Les Laboratoires Servier, które dotyczyły proarytmogennego działania leku na serca świnek morskich.

Badania te wskazują, iż stosunek korzyści do ryzyka, w zarejestrowanych wskazaniach nie jest korzystny i leki zawierające fenspiryd mogą mieć potencjalny wpływ na występowanie zaburzenia rytmu serca.

Wg ww. badań fenspiryd może wydłużać odstęp QT w zapisie EKG serca, co może powodować zaburzenia pracy serca oraz sprzyjać występowaniu częstoskurczu w tym wielokształtnego częstoskurczu komorowego (tzw. torsade de pointes) prowadzącego do nagłego zatrzymana krążenia.

Nie panikuj jednak. Od 1973 roku, czyli od powstania pierwszego leku z fenspirydem, na całym świecie zarejestrowano jedynie 5 takich przypadków po podaniu tego leku.

W tej sytuacji, wszczęto pilną procedurę unijną, która dokona ponownej oceny stosunku korzyści do ryzyka produktów leczniczych zawierających fenspiryd i od jej wyników będą uzależnione dalsze losy tych leków.

 

Wstrzymane leki zawierające fenspiryd

 

Wstrzymane leki, zawierające fenspiryd, to wszystkie serie takich preparatów, jak:

 • Tabletki Eurespal 80 mg,
 • Syrop Elofen 2 mg/ml,
 • Syrop Eurefin 2 mg/ml,
 • Syrop Fosidal o smaku pomarańczowym 2 mg/ml,
 • Syrop Fosidal o smaku malinowym 2 mg/ml,
 • Syrop Fenspogal 2 mg/ml,
 • Syrop Pulneo o smaku coli 2mg/ml,
 • Syrop Pulneo 2 mg/ml,
 • Krople doustne Pulneo 25/ml,

 

Co jeśli posiadasz w domu wstrzymane leki zawierające fenspiryd?

 

Jeśli posiadasz w domu jeden z ww. preparatów z fenspirydem wstrzymaj się na razie z jego zażywaniem czy podawaniem swojemu dziecku. Nie martw się jednak na zapas, jeśli niedawno podawałaś taki lek, gdyż nie jest on z innych powodów niż potencjalny ww., szkodliwy.

Jeśli tak by było, GIF wycofałby od razu takie leki, a aktualnie jedynie je wstrzymał.

Po zakończeniu badań (prawdopodobnie za ok. 2 miesiące), w zależności od ich wyników, lek z fenspirydem może powrócić do ponownej sprzedaży lub zostać wycofany całkowicie.

 


Anna Joniec–Bieniek

Nazywam się Anna Joniec–Bieniek. Z wykształcenia jestem magistrem farmacji, prywatnie mamą Jakuba. Na blogu poruszam prozdrowotne kwestie związane z dziećmi i dorosłymi. Wszystko w oparciu o fachowe wykształcenie i lata doświadczenia w aptece. Jestem też autorką kompendium profesjonalnej aptecznej wiedzy, czyli poradnika „Mama bez recepty”.


Komentarze

Jedna odpowiedź do “Fenspiryd wycofany? Wstrzymany? Czy fenspiryd jest toksyczny?”

 1. […] 22.08.2019r. wszystkie preparaty zawierające substancję czynną fenspiryd zostały wycofane z obrotu na terytorium Polski. Więcej na ten temat znajdziesz w artykule “Toksyczny fenspiryd?” […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

instagram