Ulewanie

27 sierpnia 2018

Ulewanie u noworodków to często spotykany problem. Choć pozornie wydaje się niebezpieczny – nie ma się czego obawiać. Istnieją sprawdzone sposoby, aby złagodzić lub zlikwidować ten problem. Młodzi rodzice często panikują, ponieważ myślą, że ich dziecko ma problemy z brzuszkiem i nadal będzie głodne. Tymczasem, lekarze zgodnie twierdzą, że ulewanie jest zupełnie naturalnym zjawiskiem i występuje u co drugiego dziecka.

 

Powody ulewania

 

Powodem ulewania pokarmu jest osłabiony zwieracz przełyku. Wada ta występuje u noworodków do około czwartego miesiąca życia (czasem nawet do 1 roku życia – ale dzieje się tak bardzo rzadko). Warto, abyś zwróciła uwagę czy dziecku pokarm się ulał, czy został zwrócony. Ulany nie różni się niczym od wypitego, natomiast mleko, które wróciło z żołądka będzie przypominało zważone mleko, które charakteryzuje bardzo nieprzyjemny zapach.

Jednym z powodów ulewania się pokarmu może być przejedzenie dziecka. W malutkim żołądku noworodka po prostu może nie być już miejsca.

Inną przyczyną może być połykanie powietrza wraz z jedzeniem.W momencie, gdy powietrze się wydostaje się na zewnątrz zabiera ze sobą również trochę pokarmu.

Do innych przyczyn ulewania należą m.in.:

 • alergia pokarmowa na mleko i jego przetwory,
 • zbyt krótkie przerwy pomiędzy karmieniami,
 • nieprawidłowe ułożenie maluszka podczas karmienia,
 • za wczesne rozpoczęcie rozszerzania diety.

Jeśli jednak Twoje dziecko dodatkowo:

 • zwraca pokarm,
 • ma kwaśny zapach z ust,
 • ma mały apetyt,
 • ma niski przyrost wagi,
 • krztusi się,
 • ma brązowe lub zielone zabarwienie ulanego mleka,

powinnaś udać się z nim do lekarza.

Co prawda wszystko to brzmi groźnie, ale nie martw się! Najczęściej wszystkie te objawy zanikają, kiedy dziecko zaczyna siadać i spożywać gęstsze pokarmy.

 

Zapobieganie

 

Poniżej, kilka wskazówek jak karmić, aby uniknąć ulewania.

 1. Jeśli karmisz mlekiem z butelki przypilnuj, aby otwór smoczka przez który płynie mleko nie zbył zbyt duży do możliwości malca.
 2. Jeśli karmisz piersią – dopilnuj, aby dziecko dobrze trzymało pierś, co zapobiegnie połykaniu powietrza.
 3. Nie karm na siłę płaczącego dziecka.
 4. Butelkę trzymaj tak, aby smoczek zawsze był cały zapełniony mlekiem.

 

Mleko AR

 

W aptekach znajdziesz mieszanki modyfikowane z oznaczeniem AR. Mleka te są przeznaczone dla maluszków cierpiących na refluks żołądkowo-przełykowy, który objawia się ulewaniem właśnie. Zawierają one dodatkowo w składzie substancje, powodujące zagęszczenie treści pokarmowej w żołądku, co utrudnia cofanie się pokarmu i przeciwdziała ulewaniu.

Oczywiście podanie takiego mleka musisz zawsze skonsultować z lekarzem.

 

Odbijanie

 

Zawsze po karmieniu przytrzymaj maluszka w pozycji pionowej tak, aby mu się odbiło. Nie kładź go od razu, gdyż może się po prostu zakrztusić wypitym mlekiem.

Pamiętaj również, aby zawsze gdy dziecku się uleje przemyć buzię i wszystkie zabrudzone miejsca, aby nie doszło do podrażnień.

 

Jak już wcześniej wspomniałam – ulewanie jest całkowicie naturalnym zjawiskiem, dlatego ciężko jest mu zapobiec. Na szczęście dzięki zastosowaniu odpowiednich technik karmienia możesz znacząco złagodzić ten problem. Jeśli jednak żadna z powszechnie znanych technik nie pomaga powinnaś udać się z maluszkiem do lekarza.


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

instagram

Dołącz do mnie na Facebooku